Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy kierunek: arteterapia już od października w Katowicach

Katarzyna Domagała-Szymonek
Arteterapię w Katowicach będzie można studiować od przyszłego października.
Arteterapię w Katowicach będzie można studiować od przyszłego października.
Trzy śląskie uczelnie wspólnie otworzą jeden kierunek: arteterapię. By studiować arteterapię nie wystarczy dobrze zdana matura. Będzie też sprawdzian. Kierunek uruchamiają Akademia Muzyczna, Uniwersytet Śląski i Akademia Sztuk Pieknych.

Arteterapia to nowy interdyscyplinarny kierunek, który połączył trzy katowickie uczelnie. Wczoraj porozumienie w sprawie jego utworzenia podpisała Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego, Akademia Sztuk Pięknych oraz Uniwersytet Śląski.

Arteterapię będzie można studiować od przyszłego października.

- Kierunek przeznaczony jest dla kandydatów o szczególnych uzdolnieniach estetycznych, ale niekoniecznie z wykształceniem artystycznym - informuje dr Lucyna Sadzikowska z UŚ w Katowicach, administratora kierunku.

- Arteterapia jest dla tych, którzy chcą uzyskać interdyscyplinarne wykształcenie artystyczne oraz humanistyczno-społeczne i jednocześnie posługiwać się profesjonalnym językiem sztuki w szeroko pojętej terapii i wsparciu rozwoju - uzupełnia.

- Ukończenie go da bardzo szerokie możliwości - zachwala Stanisław Juszczyk, dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii UŚ. Absolwent arteterapii będzie miał kompetencje do podjęcia terapii z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. - Chodzi tu zarówno o dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami , jak i młodzież wybitnie uzdolnioną - tłumaczy dziekan. Umiejętności zdobyte podczas nauki młodzi ludzie będą mogli wykorzystać też w pracy z pacjentami na oddziałach rehabilitacyjnych, w domach seniorów czy zakładach penitencjarnych - wszędzie tam, gdzie są osoby, którym potrzebna jest pomoc w powrocie do społeczeństwa.

By dostać się na arteterapię nie wystarczy dobrze zdana matura. Chętni będą musieli podejść do dodatkowego sprawdzianu z zakresu uzdolnień muzycznych i plastycznych. - Z założenia arteterapia jest ofertą elitarną, stąd dodatkowe wymagania przy naborze na pierwszy rok - zaznacza Sadzikowska.
Najliczniejsze, największe? Nasze uczelnie w liczbach

Z okazji Międzynarodowego Dnia Studenta, który obchodziiśmy wczoraj, GUS podsumował jak w liczbach wyglądają uczelnie w Polsce w 2014 roku. Zobaczcie jak prezentują się uczelnie w naszym regionie.

Na wszystkich uczelniach w województwie studiowało 126 814 żaków, w tym 72 986 to kobiety. 81 109 tys. młodych osób chodziło na studia stacjonarne, 45 705 tys. wybrało naukę w systemie niestacjonarnym.

Pod względem liczby studentów Uniwersytet Śląski znalazł się na 11. miejscu w kraju. Uczyło się na nim 25 390 tys. żaków, co stanowiło 1,7 proc. udziału w ogólnej liczbie studentów. Politechnika Śląska w Gliwicach znalazła się na 12. miejscu z 24 957 studentami, co również stanowiło 1,7 proc. liczby studentów w kraju. Z kolei 11 327 tys. młodych ludzi zdobywało wiedzę na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, 9 837 tys. na Politechnice Częstochowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!