Ważne
  Prezes Kompanii Węglowej obiecał, że będą pieniądze na...

  Prezes Kompanii Węglowej obiecał, że będą pieniądze na barbórki

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Będziemy mieli pieniądze na wypłatę barbórki - taką wiadomość usłyszeli wczoraj wieczorem górniczy związkowcy od Krzysztofa Sędzikowskiego, prezesa Kompanii Węglowej. W ostatnim momencie dostali więc to, na co czekali przez ostatnie półtora tygodnia - oficjalne gwarancje (na ich udzielenie dawali zarządowi czas właśnie do 17 grudnia). A to oznacza, że nie ma mowy o jakiejkolwiek akcji protestacyjnej w kopalniach. Przynajmniej do 3 grudnia, bo wtedy właśnie na konta ponad 30 tysięcy pracowników spółki powinny wpłynąć obiecane barbórki.
  Krzysztof Sędzikowski

  Krzysztof Sędzikowski ©Arkadiusz Gola / Dziennik Zachodni

  - Rozmowy na temat finansowania KW są na bardzo zaawansowanym etapie i zostaną zakończone do początku grudnia br. Oznacza to, że spółka uzyska finansowanie na najbliższe miesiące, niezbędne do uregulowania zobowiązań m. in. wynagrodzeń i Barbórki - przekazał w komunikacie dla mediów Tomasz Głogowski, rzecznik spółki.

  Jak dodał, uzyskanie finansowania pozwoli spółce funkcjonować do czasu „wdrożenia docelowego modelu finansowania i działalności Kompanii Węglowej”.

  - Uznajemy ten komunikat za zapowiedź zwrotu w dobrym kierunku - ostrożnie komentuje Dariusz Potyrała, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

  - Przyjęliśmy to do wiadomości jako dobrą monetę. I teraz czekamy na 3 i 10 grudnia (w pierwszym z tych terminów wypłacana jest barbórka, w drugim pensja - przyp. red.). Co tydzień będziemy mówić „sprawdzam” - zapowiada Bogusław Hutek.

  Skąd jednak konkretnie Kompania Węglowa nagle zamierza wziąć ok. 300 milionów złotych bo tyle potrzeba na wypłatę barbórki dla ponad 30 tysięcy jej pracowników? Tego już oświadczenie do mediów nie wyjaśnia, a przedstawiciele spółki nie chcą dodać do niego ani słowa (z tego, co mówią związkowcy nagły przypływ gotówki ma być możliwy dzięki przekazaniu do Towarzystwa Finansowego Silesia - właściciela kopalń KW - 2 procent akcji PGNiG, mają one posłużyć za swoisty zastaw dla kredytu, z którego będzie można sfinansować barbórkę). Nie wiadomo więc również, czy barbórka zostanie wypłacona w jednym kawałku, czy też może (nad czym zresztą było wiele spekulacji) zostanie rozłożona na raty.

  - A skoro tak, to rozumiem, że nie będzie żadnych rat, ani przesunięć - mówi Dariusz Potyrała.


  *Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
  *Tragiczny wypadek w Czeladzi. Zginęły 2 osoby ZDJĘCIA + WIDEO
  *Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ


  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do gość

   Bergmann (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Jakie to górnicy maja przywileje się pytam???!!!! Barbórka była,jest i powinna być na kopalniach to się górnikowi należy jak psu buda! Posiłek regeneracyjny także się należy pracując w ciężkich...rozwiń całość

   Jakie to górnicy maja przywileje się pytam???!!!! Barbórka była,jest i powinna być na kopalniach to się górnikowi należy jak psu buda! Posiłek regeneracyjny także się należy pracując w ciężkich warunkach! Czternasta wypłacana jest na raty!!I co to za przywilej? w każdej firmie powyżej 20 ludzi pakiet socjalny jest, a jaki' on jest zależy od szefa danej firmy spółki!!! Powinni wypieprzyć zwiazki zawodowe( wystarczy jeden i to poza terenem kopalni, składka dobrowolna a nie ściągana z wypłaty) zlikwidować stanowisko nadsztygara( nie potrzebne nikomu, a jest ich od groma) redukcja etatów biurowych,likwidacja przywilejów ratowniczych tych ludzi którzy są na swoich oddziałach a pobierają 300 zł jubilat co 3 lata i szychty 1.8. To się powinno należeć tylko i wyłącznie ratownikowi będąceemu na stacji. Ludzie nie zjeżdżający na dół(pisarczyki,kalfaktorzy a jest ich od groma) pracować do 67 i szychty z powierzni!! WSZYSTKO NA TEN TEMAT I KASA SIĘ ZNAJDZIE WTENCZAS!!! Ale najlepiej jeden na drugiego ciulstwa pociskać jakieś niestworzone!! Taki mamy właśnie naród że jeden drugiemu za plecami nóż w plecy by wbił ale dziennie do kościoła chodzić fałszywie.

   i nie pisz głupot że Polacy dopłacają do górnictwa. Jeśli tak to pokaż mi na twoim pasku gdzie masz potrącenia ( do gość) na górnictwo!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do głupiego ryla

   Wolf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Skoro kopalnie przynoszą straty to skąd biorą kasę na wypłaty? Z okradania innych grup zawodowych ty ekonomiczny idioto

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szczera prawda...

   Elektryk ze ściany KWK Pokój (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Dobrze pisze.... Polać mu.... ☺

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   korekta

   xxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   w tekście jest błąd!
   ....(na ich udzielenie dawali zarządowi czas właśnie do 17 grudnia). ...

   nie do 17 grudnia tylko do 17 listopada

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cuda, cuda, cuda!

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Ile jeszcze razy w tak cudowny sposób znajdą się pieniądze na wypłaty dla pracowników kopalń, bo przecież nie o samych górnikach tu chodzi? W gospodarce wolnorynkowej, o którą tak ofiarnie walczyli...rozwiń całość

   Ile jeszcze razy w tak cudowny sposób znajdą się pieniądze na wypłaty dla pracowników kopalń, bo przecież nie o samych górnikach tu chodzi? W gospodarce wolnorynkowej, o którą tak ofiarnie walczyli górnicy na początku lat osiemdziesiątych ub. wieku, firma, która nie ma zysku, nie wypłaca nagród, lub premii. Nowy rząd płaci rachunki braci górniczej za głosy w wyborach i tyle. Problem w tym, że płaci naszymi wspólnymi pieniędzmi. Karczmy piwne też opłacimy z budżetu. Bal na Tytanicu trwa w najlepsze. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Karczmy piwne...

   Elektryk ze ściany KWK Pokój (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ... finansowane są z naszych kartek i dofinansowana ze składek.

   Rząd może dopłaca do karczm piwnych, gdzie bawia się Tusk, Bieńkowska itp.....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama