Na dworcu PKP w Mikołowie będzie poczekalnia "Pierwsza...

  Na dworcu PKP w Mikołowie będzie poczekalnia "Pierwsza klasa"

  Barbara Siemianowska-Aniol

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na dworcu PKP w Mikołowie będzie poczekalnia "Pierwsza klasa"

  ©Fot. Facebook/Pierwsza klasa

  Poczekalnia dworca PKP w Mikołowie znów zacznie służyć pasażerom. Będzie można się tu ogrzać i coś przekąsić.
  Na dworcu PKP w Mikołowie będzie poczekalnia "Pierwsza klasa"

  ©Fot. Facebook/Pierwsza klasa

  Poczekalnia dworca PKP w Mikołowie została otwarta już kilka miesięcy temu, po prawie 5 latach bezużyteczności. Nie pojawiły się tu jednak żadne punkty gastronomiczne, za to udostępniono podróżującym bezpłatne toalety. - Niestety szybko okazało się, że korzystanie z tej poczekalni, a w szczególności z toalet, dalece odbiega od normalności - mówi Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa. - Raz nawet doszło do takiego zanieczyszczenia ubikacji, że pracownicy dbający o czystość tego miejsca, odmówili posprzątania - wspomina burmistrz.
  Żeby uniknąć tego typu sytuacji i ograniczyć samowolkę w poczekalni dworca, mikołowski magistrat ogłosił konkurs na koncepcję zagospodarowania i podnajem części powierzchni lokalu w budynku dworca kolejowego. - Zamysł był taki, żeby ktoś zaoferował w tym miejscu usługi gastronomiczne dla podróżnych i przy okazji miał oko na to, co się dzieje w poczekalni - komentuje burmistrz.

  Już trwa remont tego pomieszczenia, a jego nowy najemca to Daniel Musioł, dla którego mikołowski dworzec to nowe wyzwanie. - Długo zastanawialiśmy się, czy zainteresować się tą poczekalnią, bo dworce kolejowe to lokalizacje na interes wdzięczne w tym samym stopniu, co problematyczne - mówi pan Daniel, który dziś jest już bardziej przekonany, że to dobry krok. - Już samo uporządkowanie terenu wokół dworca w znacznej mierze poprawiło sytuację - czasami trzeba po prostu zadbać o takie miejsce, a ono odwdzięcza się samo, chcemy żeby było tu bezpieczniej, bo wszyscy wiemy, że - zwłaszcza po zmroku - teren nieczynnego dworca nie należał do najprzyjemniejszych miejsc w Mikołowie - mówi nowy najemca dworcowej poczekalni.
  Na przełomie listopada i grudnia będzie można zobaczyć poczekalnię w nowej odsłonie . Już wiemy, że będzie miała szyld "Pierwsza klasa".

  Poczekalnia „Pierwsza klasa”

  Pierwsze zapiekanki i kawa mają być serwowane w budynku dworca jeszcze w tym miesiącu. W tym celu zaadaptowano już nieczynne kasy biletowe. - W planie mamy proste, przystępne menu, mamy nadzieję, że pomysł ucieszy podróżnych, którzy od kilku lat zmuszeni są czekać na pociąg pod blaszaną wiatą na peronie - mówi Daniel Musioł, pomysłodawca i inwestor „Pierwszej klasy” w budynku mikołow-skiego dworca.

  Nowy właściciel zakłada też stworzenie w poczekalni strefy pasażera, bo żeby zaczekać tu na pociąg, nie trzeba być klientem punktu gastronomicznego.

  - Miejsca mamy tu całkiem sporo, a po umeblowaniu przestrzeni dla klientów gastronomii, pozostanie jej na tyle, że znajdzie się tu także kąt dla podróżnych - mówi pan Daniel.

  Firma podjęła się tu wielu prac remontowych. Dokonano już adaptacji zaplecza, całkowicie zmieniono wystrój poczekalni i jego wyposażenie.

  - Wszystko to wiąże się ze sporym nakładem czasu i finansów, ale takie miasto jak Mikołów powinno mieć funkcjonujący dworzec, zwłaszcza, że komunikacja kolejowa do Katowic to bardzo niedoceniana przez mieszkańców propozycja - komentuje Daniel Musioł. Jak przekonuje najemca, projekt nie jest skoncentrowany na przekształceniu dworca w fast food.

  - W porozumieniu z miastem i zarządcami z PKP staramy się zadziałać dalekowzrocznie, z korzyścią dla każdego: komfortu podróżnych, wizerunku miasta i popularności transportu kolejowego - dodaje Musioł. Poczekalnia będzie miała wystrój nawiązujący do tematyki kolejowej, przewidziane jest też miejsce na kącik historyczny. W strefie gastronomicznej pojawiły się już wygodne kanapy dla klientów. Na otwarcie musimy jednak jeszcze chwilkę zaczekać.


  *Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
  *Wypadek karetki w Katowicach: Wjechała w przystanek. Są ranni ZDJĘCIA
  *Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Takie zanieczyszczenie.

   Konkurs im. Wojaczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   "Raz nawet doszło do takiego zanieczyszczenia ubikacji, że pracownicy dbający o czystość tego miejsca, odmówili posprzątania - wspomina burmistrz." A jest co wspominać, ponieważ ktoś wtedy "zgubił"...rozwiń całość

   "Raz nawet doszło do takiego zanieczyszczenia ubikacji, że pracownicy dbający o czystość tego miejsca, odmówili posprzątania - wspomina burmistrz." A jest co wspominać, ponieważ ktoś wtedy "zgubił" w toalecie prawą nerkę, płat wątroby i 30 centymetrów jelita grubego. Jaki skandal wybuchł, jaki skandal. Pół Mikołowa przyszło to zobaczyć. Uliczni bardzi ballady o tym śpiewali a młodzież gimnazjalna układała wierszowane utwory.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mikołów

   wisior (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A w sklepie z pamiątkami przy Rynku można kupić okolicznościowe wisiory inspirowane tym wydarzeniem.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama