Ważne
  Kompleksowo dla matki i noworodka w Sosnowcu

  Kompleksowo dla matki i noworodka w Sosnowcu

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim chce być liczącym się ośrodkiem specjalistycznym.
  Prof. dr hab. n. med. Andrzej Witek pokieruje centrum

  Prof. dr hab. n. med. Andrzej Witek pokieruje centrum ©Dziennik Zachodni

  Choć sosnowieckie Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem istnieje w Szpitalu Miejskim od prawie pięciu lat, to dopiero w listopadzie tego roku przekształcono je w prawdziwy kompleks oddziałów i poradni służących przyszłym i obecnym matkom oraz ich dzieciom. Będzie nim kierował ceniony specjalista prof. dr hab. n. med. Andrzej Witek.

  Centrum tworzą oddziały ginekologiczno-położniczy, noworodków i wcześniaków, a także odpowiednie poradnie, punkt przyjęć czy gabinety diagnostyczno-zabiegowe, będzie też szkoła rodzenia.

  - Jeśli chodzi o jakość opieki, to te oddziały współzależą od siebie i wzajemnie się uzupełniają. Rodzące mamy po porodzie muszą mieć dobrą opiekę i kontakt z nowonarodzonym dzieckiem.
  Z tego powodu zdecydowaliśmy się na te zmiany. Dyrektor centrum koordynuje pracę tych oddziałów. Zapowiada wspólne działania, wspólne strategie i wspólny budżet. Dyrektor Centrum będzie podlegał bezpośrednio mnie - mówi Artur Nowak, prezes zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Sp. z o.o.

  Centrum kierować będzie wybitny specjalista w zakresie ginekologii i położnictwa prof. dr hab. n. med. Andrzej Witek. W charakterze kierownika oddziału będzie mu pomagał dr n. med. Marek Kopyta.

  - Chcieliśmy, żeby kierował tym fachowiec, specjalista i osoba znana w środowisku. Udało się zaangażować wybitnego lekarza, a musimy odzyskać zaufanie społeczne. To jest w medycynie bardzo trudne, ale rozmawialiśmy z panem profesorem i jest pełen zapału. Twierdzi, że to będzie jeden z najważniejszych ośrodków tego typu w regionie - mówi prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

  Oddział ginekologiczny w sosnowieckiej lecznicy przy ul. Zegadłowicza to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów na Śląsku i w Zagłębiu. Po modernizacji otwarto go pięć lat temu. Wcześniej nowi obywatele Sosnowca rodzili się w dawnej „dwójce” przy ulicy 3 Maja. Kilka lat temu rodziło się tutaj rocznie około dwóch tysięcy dzieci. Teraz - około 1600. Na spadek liczby urodzeń ma wpływ niż demograficzny, ale również m.in. szeroko opisywana przez media sprawa śmierci dziecka małżeństwa z Sosnowca. Rodzice twierdzili, że dziecko zmarło po porodzie na skutek błędu medycznego. Sprawa trafiła do prokuratury. Zarzuty narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia usłyszał jeden z lekarzy a zarzut fałszowania dokumentacji jedna z pielęgniarek.

  - Cały szpital ma świadomość tego, jak ten przypadek wpłynął negatywnie na naszą opinię - mówi Artur Nowak. - Na oddziale doszło do radykalnych zmian. Zmieniliśmy kierowników oddziału. Dzisiaj są to osoby w ogóle nie związane z tym przypadkiem. Osiemdziesiąt procent personelu z tego czasu nie pracuje już w szpitalu: odeszła sama bądź osiągnęła wiek emerytalny. Ten przypadek jest w naszej pamięci, ale proszę zauważyć, że w tym czasie szpital zdobył wszystkie certyfikaty, w tym certyfikat Ministerstwa Zdrowia. Pracujemy na zupełnie innym poziomie - dodaje.

  Celem oddziału jest też uzyskanie drugiego w trzystopniowej skali stopnia referencyjności.

  - Trzeci poziom to poziom wysokospecjalistycznych klinik i instytutów. My mamy ambicję wejść na drugi poziom. Będziemy mogli leczyć skomplikowane choroby pacjentek i noworodków. Spowoduje to też lepsze finansowanie oddziału - mówi dyrektor Nowak.


  *Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
  *Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
  *Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama