Internet: Małe miasta dają radę

  Internet: Małe miasta dają radę

  ARTYKUŁ INFORMACYJNY ORANGE

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mieszkańcy mniejszych miejscowości są otwarci na poznawanie Internetu i technologii – wynika z sondażu IBRiS dla Fundacji Orange, która od lat prowadzi działania na rzecz upowszechnienia dostępu do internetu i uczy, jak z niego korzystać twórczo i bezpiecznie. W ramach jubileuszu 10-lecia Fundacja pokazuje, jak zmienił się świat #w10lat .Na stronie www.w10lat.pl zebrano ciekawostki pokazujące tempo rozwoju wybranych aspektów cyfryzacji w ostatniej dekadzie.

  W 2005 r. na YouTube pojawił się pierwszy film, nie było Twittera a Facebook miał 6 mln użytkowników. Dziś na YouTube trafia co minutę 300 godzin materiału a Facebooka używa 1,5 mld ludzi. W 2005 r. polski internauta spędzał w sieci średnio 20 godzin miesięcznie, a w 2014 – prawie 73.

  Jak pokazało przeprowadzone na zlecenie Fundacji Orange badanie sondażowe „Postrzeganie Internetu i nowych technologii”, w ostatnich 10 latach według Polaków najsilniej wpłynęły one na zdobywanie wiedzy i informacji (53 proc. badanych), załatwianie spraw finansowych (44 proc.) oraz komunikację (42 proc). W mniejszych miejscowościach (od 10 do 50 tys.) jest największy odsetek osób, które deklarują, że chętnie uczą się korzystania z cyfrowych narzędzi, jeśli mają do nich dostęp. Prawie połowa mieszkańców wsi (45 proc.) i 64 proc. respondentów z miejscowości do 10 tys. mieszkańców, nie ma żadnych obaw związanych z rozwojem technologicznym.

  Fundacja wyposaża i pomaga prowadzić multimedialne pracownie w 77 małych miastach i wsiach. We wrześniu 2015 otworzyła nowy program skierowany do świetlic szkolnych MegaMisja. Od 2005 r. nauczyła ponad 30 tys. dzieci zasad bezpiecznego Internetu, wsparła powstanie narzędzi ochrony on-line i edukację cyfrową dla 25 tys. dzieci i młodzieży. Wyposażyła w bezpłatny Internet 3,5 tys. bibliotek i 10 tys. szkół, wspomogła 1000 szpitali, ponad 900 organizacji w Polsce oraz 3 tys. dzieci z wadą słuchu. W działania angażuje 3 tys. wolontariuszy rocznie.

  Działania Fundacji Orange przynoszą realne zmiany – większość uczestników jej projektów przyznaje, że dzięki nim zdobyło nową wiedzę i cyfrowe umiejętności. Organizacje współpracujące z Fundacją Orange przy jej wsparciu wdrożyły nowe sposoby działania i otworzyły się na nowe obszary działalności. Społeczności małych miejscowości objęte jej wsparciem wykazują się większym zaufaniem społecznym, są bardziej aktywne, częściej uczestniczą w aktywnościach obywatelskich. Fundacja Orange jest jedyną fundacją korporacyjną wśród telekomów w Polsce.

  W ciągu 10 lat działalności organizacja pomogła w zachodniopomorskim, m.in. stworzyła 6 Bajkowych Kącików – kolorowych pokoi zabaw dla dzieci w szpitalach oraz zamontowała interaktywne stanowiska do nauki i zabawy na 3 oddziałach w placówkach w Szczecinie, Koszalinie i Stargardzie Szczecińskim. Fundacja zakłada i pomaga prowadzić Pracownie Orange, czyli otwarte dla wszystkich i wyposażone w bezpłatny Internet i sprzęt multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach. Pracownie Orange działają od 2012 roku w Bralinie i Trzebiatowie, a w tym roku w związku z jubileuszem organizacji powstała kolejna - w Drzonowie. Są to miejsca spotkań, integracji, rozwoju pasji i cyfrowych kompetencji mieszkańców.

  Przejdź do serwisu: Dziennik Zachodni Plus

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama