Sławomir Broniarz: Dlaczego gimnazja wygaszać? Przecież nie...

  Sławomir Broniarz: Dlaczego gimnazja wygaszać? Przecież nie płoną!

  Sławomir Broniarz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  „Rodzice będą mieć prawo wyboru, czy do szkoły puszczą 6-, czy 7-latków. Rząd będzie wracał #do 8 klas szkoły podstawowej i 4 lat liceum” - te słowa exposé premier Beaty Szydło komentuje prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.
  Sławomir Broniarz: Dlaczego gimnazja wygaszać? Przecież nie płoną!
  Zarówno przed reformą obniżenia wieku szkolnego, jak i po jej wprowadzeniu, rodzice mają prawo wyboru, czy dziecko 6-letnie posłać do szkoły, czy nie. Nikt im tego prawa nigdy nie odebrał. Dlatego nie ma sensu robić rewolucji. Należy pozostać w „modelu 6-latka”, udoskonalając go o szwankujące dziś elementy. Chodzi tu o lepszą pracę świetlic i stołówek. W tym kierunku idą obawy rodziców. Dziecko 6-letnie w przedszkolu je drugie śniadanie, w szkole nie. Rodzic ma prawo i obowiązek czuć się bezpiecznie w tym sensie, że siedząc w pracy nie będzie myślał, co robi jego dziecko, które o godz. 13 zakończyło lekcje.

  Wracając do problemu obowiązku szkolnego, zwolniłbym rodziców z konieczności ubiegania się o opinię poradni pedagogiczno-psychologicznej.
  Musimy pamiętać, że dostęp do poradni jest ograniczony, wiąże się ze staniem w kolejce i sporą porcją biurokracji. Zlikwidujmy to. Dajmy rodzicom prawo do decydowania, ale niech to będzie związane z terminem, do którego taką decyzję musieliby podjąć, oraz z zachęceniem (nie obligowaniem) do korzystania z poradni. Dlaczego gimnazja wygaszać? Przecież nie płoną! Gimnazja bronią się wynikami. Jeżeli pani premier przywołuje jakieś niecne zachowania wąskiego kręgu statystycznego uczniów gimnazjalistów, to zwracam uwagę na to, że ten „chuligan” z gimnazjum zostanie przeniesiony do szkoły podstawowej, gdzie będzie miał fantastyczne pole do popisu w gronie dzieci 6- i 7-letnich.

  Z punktu widzenia wychowawczego pomysł likwidowania gimnazjów to bardzo zły sygnał dla uczniów: nie radzę sobie z tobą, to zlikwiduję ci szkołę. Zresztą proszę spojrzeć na wyniki badania prof. Michała Federowicza z IBE. Wynika z nich, że ciężar problemów wychowawczych przenosi się do podstawówek.


  *Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
  *Wypadek karetki w Katowicach: Wjechała w przystanek. Są ranni ZDJĘCIA
  *Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kożdy polok studyntym ?

   pszczyniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nigdy w życiu,na studia tylko młodzi z MÓZGYM.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BURDELLE I DILERNIA POpaPRAńCUF Z SLD ELYTY UCITYELA

   777 WARHOŁY SSRaMATy POLACTFA CAR RATu KOngreSSuFKI PAWiaNY SATRAPIE ROKOSZE I TARGO AFICE (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   SAMI SWOICH POciech DO szKOły nie PÓszczom LUB UCZPM PRywatnie i za GRANICOM=WIYNC GYMBAZY MUSZOM PLonoąć RZEBY PLEBS wyPOLić A KARTA SOCJALU ELITY PO GIYRKU =19godzin TYGODNIOWO A do PRacy na...rozwiń całość

   SAMI SWOICH POciech DO szKOły nie PÓszczom LUB UCZPM PRywatnie i za GRANICOM=WIYNC GYMBAZY MUSZOM PLonoąć RZEBY PLEBS wyPOLić A KARTA SOCJALU ELITY PO GIYRKU =19godzin TYGODNIOWO A do PRacy na 11godzina.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo