Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emigrować czy zostać w Polsce? Krysys gospodarczy zwiększył emigrację ludności w Europie

Karol Gruszka
Zostać w Polsce czy wyjechać za granicę w poszukiwaniu przysłowiowego chleba? To pytanie można coraz częściej usłyszeć z ust naszych rodaków. Zmuszonych do wyjazdu przez trudną sytuację materialną przybywa. Holandia, Niemcy, Anglia to tylko niektóre kierunki, które wybierają Polacy w poszukiwaniu pracy. Sytuacja w kraju niestety nie sprzyja pozostaniu w ojczyźnie, w kwietniu tego roku bez pracy było aż 2 258,6 tyś Polaków, z tego aż 266,6 tys. to osoby po studiach.

Kryzys gospodarczy dotyka coraz więcej osób. W Europie odcisnął swoje piętno na większości krajów Unii Europejskiej. Z roku na rok przybywa emigrantów z krajów Europy Południowej poszukujących pracy za granicą m.in. w Niemczech czy Anglii.

- Z kryzysem na rynku pracy zmagają się nie tylko Polacy. Katastrofalna sytuacja jest we Włoszech, w Hiszpanii oraz w Grecji, a więc w państwach, które jeszcze niedawno były celem emigracji zarobkowej naszych rodaków. Obecnie kraje te same generują rzeszę bezrobotnych, z którymi muszą konkurować Polacy - mówi Bartosz Kaczmarczyk, prezes Polskiego Holdingu Rekrutacyjnego.

Wzrost emigracji doskonale widać na przykładzie Niemiec. W zeszłym roku nasz zachodni sąsiad odnotował aż 13 procentowy wzrost liczby imigrantów. W całości było ich 1,08 miliona osób. W dalszej mierze, największy procent tej liczby stanowią Polacy oraz Rumuni. Zaobserwowano również nagły 40 procentowy wzrost imigracji z południowych krajów Unii Europejskiej objętych kryzysem finansowym.

Oznacza to, że rynek pracy na którym do tej pory dominowali Polacy może ulec zmianie, poprzez wzrost emigracji ludności z Włoch, Grecji czy Hiszpanii. Należy również pamiętać, że wyjeżdżając musimy się liczyć z tym, że nie będziemy pracować w miejscu zgodnym z naszym wykształceniem czy kwalifikacjami.

- Niemniej osoby emigrujące za pracą zarobkową muszą liczyć się z faktem, że być może będą zmuszone podjąć pracę poniżej swoich kwalifikacji zawodowych. Może to być przyczyną ogromnej frustracji i niezadowolenia. Poza tym problemem, wynikającym z cech osobowościowych, czy też nieznajomości języków, może być aklimatyzacja w nowym miejscu zamieszkania. Zatem decyzję o tym czy emigrować, czy pozostać w kraju warto dokładnie przemyśleć. Chociaż zawsze warto spróbować, aby zdobyć nowe doświadczenie - mówi Agnieszka Sowa, dyrektor operacyjny Grupy ITC

Gotowych pracować za granicą nie brakuje, szczególnie w czasie kryzysu. Jednak coraz większym problemem może okazać znalezienie pracy. Emigracja ludności z krajów najsilniej dotkniętych kryzysem gospodarczym tj. Włochami, Hiszpanią czy Grecją w ciągu ostatnich lat znacznie się wzmogła. Chętnych do pracy w krajach z silną i w miarę stabilną gospodarką nie brakuje.

Wyjechać za granicę czy lepiej pozostać w Polsce, wśród przyjaciół i rodziny? Decyzja na pewno nie należy do łatwych, w czasie dużego bezrobocia i braku perspektyw, wyjazd za granicę wydaje się rozsądną możliwością. Wyjeżdżając jednak jesteśmy zmuszeni na jakiś czas opuścić naszych najbliższych.

Praca sezonowa za granicą: Jak i gdzie wyjechać [PORADNIK, ZDJĘCIA]



*Operacja przeszczepu twarzy: Poznaj pacjenta i autorów sukcesu [ZDJĘCIA + OPINIE + KOMENTARZE]
*MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
*Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
*Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Emigrować czy zostać w Polsce? Krysys gospodarczy zwiększył emigrację ludności w Europie - Dziennik Zachodni