Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętochłowice: Uczczono pamięć więźniów Hali Targowej [ZDJĘCIA]

SK
W Świętochłowicach odsłonięto obelisk upamiętniający więźniów Hali Targowej
W Świętochłowicach odsłonięto obelisk upamiętniający więźniów Hali Targowej Sonia Kita
Dziś (20 listopada), przy ul. Katowickiej 31 w Świętochłowicach, w pobliżu nieistniejącej już Hali Targowej, w której przesłuchiwano i katowano więźniów, odsłonięty został obelisk ku czci ofiar. Uroczystość poprzedziła msza św. którą celebrował abp. Wiktor Skworc. Zobaczcie zdjęcia!

- (...)Przybyłych w bestialski sposób bito do godziny drugiej w nocy. W wyniku tego czterech mężczyzn zastrzelono, pięciu zwariowało. Bicie powtarzało się przez cały czas pobytu w Hali. Ludzi torturowano też w ubikacjach, gdzie zamordowano 21 osób - pisze prof. Zygmunt Woźniczka w książce „Represje na Górnym Śląsku po 1945 roku”.

Drastyczne sceny rozegrały się w końcu lutego i na początku marca 1945 roku, kiedy hala targowa (dzisiejsze markety Tesco i Biedronka przy ul. Katowickiej w Świętochłowicach), stała się więzieniem dla kilkudziesięciu Górnoślązaków aresztowanych przez funkcjonariuszy UB. Zatrzymanych docelowo planowano umieścić w obozie „Zgoda”, jednak nie był on jeszcze gotowy na przyjęcie więźniów.

Przez całe dwa miesiące więźniowie zamknięci w łaźniach znajdujących się w podziemiach hali nie dostawali nic do jedzenia. Żywili się wyłącznie tym, co dostarczały im rodziny.

- Żywność musiała być podawana w bańkach jak dla bydła. Kartofle, groch i chleb musiały być razem zmieszane. Jeśli w bańce było mięso, to zjadali je strażnicy - pisze prof. Woźniczka.

Strażnikami dowodził objęty złą sławą komendant obozu na Zgodzie - Salomon Morel.

Dziś uczciliśmy pamięć mieszkańców Górnego Śląska, którzy byli więźniami i ponieśli śmierć w Hali Targowej. Przy ul. Katowickiej 31 odsłonięto obelisk.

- Jest to miejsce szczególne dla Świętochłowic ze względu na historię 1945 roku. W Hali Targowej oraz w obozie "Zgoda" zginęło ok. 2000 osób. Tym osobom dedykowany jest ten obelisk, ale także wszystkim ofiarom tragedii Górnośląskiej - mówił Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Na uroczystościach obecny był także Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego. Podkreślił, że dobrze się stało, iż organizacje społeczne podjęły trud przywracania pamięci o ofiarach tamtych dni.

- Świętochłowice są znane z tego, że od wielu lat przez Ruch Autonomii Śląska organizowany jest tutaj "Marsz na Zgodę". Dzisiejsze odsłonięcie tego głazu ma sprawić, że będziemy pamiętać o ofiarach tej tragicznej historii. Takie działania są kluczowe - dodał Henryk Mercik.

Przypomnijmy, że Sejmik Województwa Śląskiego dla upamiętnienia 70. rocznicy Tragedii Górnośląskiej ogłosił rok 2015 Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945.


*Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
*Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
*Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Świętochłowice: Uczczono pamięć więźniów Hali Targowej [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni