Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złota era węgla nie dla nas. Górnicy zarabiają za dużo, brak inwestycji

Aldona Minorczyk-Cichy
Zarobki w kopalniach są za duże, a inwestycje za małe, aby polskie górnictwo było konkurencyjne na świecie
Zarobki w kopalniach są za duże, a inwestycje za małe, aby polskie górnictwo było konkurencyjne na świecie ARC Dziennik Zachodni
Mamy znowu złotą erę węgla! Niemcy planują wybuduwanie w najbliższych latach 26 elektrowni na węgiel. Czy my na Śląsku, gdzie węgla pod dostatkiem, powinniśmy już zacierać ręce z radości? Niestety nie, bo nasz węgiel jest zbyt drogi.

Anne Sophie-Corbeau z Międzynarodowej Agencji Energetycznej nie ma wątpliwości: - W pewnym sensie mamy dziś w Europie złotą erę węgla - mówi w rozmowie dla "The Economist".

CZYTAJ KONIECZNIE:
TOMCZYKIEWICZ: POLSKI WĘGIEL JEST ZA DROGI

Kryzys, strach przed atomem po awarii w elektrowni w Fukushimie spowodowały, że wracamy do węgla. Tylko Niemcy planują wybuduwanie w najbliższych latach 26 elektrowni na węgiel. Czy Ślązacy powinni zacierać ręce z radości? Niestety nie. Nasz węgiel jest za drogi, niekonkurencyjny. Chętnych na niego jest niewielu, bo ceną przegrywamy np. z Ukrainą, Rosją, USA, a nawet Nową Zelandią.

CZYTAJ KONIECZNIE:
CZY GÓRNICTWO MOŻE BYĆ DOCHODOWE? POLICZ PIENIĄDZE

Kto ponosi winę za to, że nie jesteśmy konkurencyjni? - Polska sprzedaje mało węgla Niemcom. Przy tych cenach, które dzisiaj oferujemy to nie jest szansa dla nas. Dopóki tego nie staniemy się konkurencyjni będziemy skazani na rynek krajowy, o który też walczą dostawcy węgla z zagranicy. Nie ma innych mechanizmów poza rynkowymi, które mogą wpływać na to, że to nasz węgiel będzie się spalał w naszych elektrowniach i w elektrowniach naszych sąsiadów - podkreśla Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki.

Powodów jest kilka. Ekonomiści nie mają wątpliwości - najważniejszy to zbyt wysokie koszty produkcji spowodowane wysokimi płacami i brakiem odporności zarządów spółek na związkowe roszczenia. Do tego dochodzi brak inwestycji.

Katowicki Holding Węglowy niedawno zgodził się na związkowe żądania podwyżek płac o 3 proc. i wypłaty premii.
- Przecież ten zakład jest na granicy rentowności. Coś tutaj naprawdę nie gra - mówi Jerzy Markowski, b. wiceminister przemysłu i handlu oraz gospodarki.

Kiedy w 2011 roku tsunami w Japonii spowodowało awarię w elektrowni atomowej Fukushima niemiecki rząd zdecydował do 2022 roku wyłączyć wszystkie swoje reaktory. Co w zamian? Węgiel. Przynajmniej do czasu, kiedy zielona energia nie zdoła go zastąpić. To niestety nie będzie polski węgiel. Jest za drogi i to nawet dla polskich elektrowni. Dwa lata temu sprowadziliśmy do kraju 16 mln ton węgla, rok temu 12 mln, a w tym już 8 mln. Nasz leży na zwałach.

Niemcy budują 11 bloków węglowych w swoich elektrowniach. W planach mają następne. Te ogromne urządzenia do produkcji prądu będą zużywać miliony ton węgla. Niestety, nie tego z Rudy Śląskiej, Katowic, czy Jastrzębia. A nasz węgiel? Jest zbyt drogi nie tylko dla Niemców, ale i dla nas. Kolejny raz przespaliśmy czas na inwestycje, modernizacje, docieranie do nowych złóż. Teraz płacimy za to wysoką cenę. Ale też reorganizujemy spółki węglowe. Czy nie za późno?

Kopalnia Brzeszcze: pięć wariantów do wyboru

"Dziennik Zachodni" dotarł do pięciu wariantów reorganizacji kopalni Brzeszcze, będącej częścią Kompanii Węglowej. To nieoficjalne dokumenty. Wynika z nich, że zatrudnienie spadnie tam nawet o połowę. Ale czy naprawdę w tym przypadku chodzi o ekonomię?

CZYTAJ KONIECZNIE:
CZY GÓRNICTWO MOŻE BYĆ DOCHODOWE? POLICZ PIENIĄDZE

Dzisiaj pracuje tam ponad 2800 górników. Po reorganizacji, zależnie od wariantu, jaki zostanie przyjęty: będzie ich od 1666 do 1266. Pozostali przejdą do innych kopalń KW. Zwolnień ma nie być.

Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80 wyjaśnia, że przyczyną kłopotów kopalni jest m.in. przebieg drogi S 1, która według jednego z wariantów przecina złoża kopalni Brzeszcze.

- Jest też inny wariant, który omija złoża. Tyle, że wtedy droga przebiegałaby w pobliżu nieruchomości posłanki PO Mirosławy Nykiel i wójta gminy Miedźna. Napisaliśmy w tej sprawie list do premiera Tuska. Niestety, do likwidacji kopalni przyczyniają się też władze gminy Brzeszcze. Zarówno Rada Gminy jak i burmistrz Brzeszcz popierają wariant przebiegu drogi likwidujący kopalnię - ubolewa Ziętek.

W czwartek 6 czerwca w Brzeszczach ma odbyć się demonstracja przeciwko takim decyzjom. Przeciw wariantowi niekorzystnemu dla kopalni protestują ekolodzy, chcący chronić siedlisko ślepowrona i UNESCO: chodzi o ochronę strefy Muzeum Auchwitz-Birkenau.

Bo na rynku najdroższy jest Polski węgiel

Ale może ograniczanie produkcji ma sens? Pytamy o to Jerzego Markowskiego, byłego wiceministra handlu, przemysłu i gospodarki. - Rynek na węgiel jest, tyle że my nie potrafimy się na niego przebić. Pogrążają nas USA, Rosja, Nowa Zelandia, a od niedawna także Czesi od których rocznie kupujemy milion ton węgla koksowniczego o unikalnych parametrach. Przegrywamy ze wszystkimi ceną - mówi Markowski.

Wylicza, że w ubiegłym roku koszty wydobycia węgla w naszych kopalniach wzrosły o 13 proc., w tym roku już o kolejne 5 proc. - Co z tego, że minister gospodarki Janusz Piechociński żąda spadku kosztów o 5 proc. skoro sami "chłopcy z węgla" nie chcą nic zrobić. Ich po prostu trzeba zmusić do działań - mówi Markowski.

Dodaje, że rok temu spółki węglowe dały 1 mld zł zysku, dwa lata temu jeszcze więcej. W tym roku - jedynie 160 mln zł za I kwartał. - To śmiesznie niska kwota przy takim przychodzie. Bez inwestycji i obniżeniu kosztów czarno to widzę - podkreśla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Złota era węgla nie dla nas. Górnicy zarabiają za dużo, brak inwestycji - Dziennik Zachodni