Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrzeg: cesarska gra nadal w cenie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
XVIII Międzynarodowy Turniej Andrzejkowy w Tarokach w Zabrzegu
XVIII Międzynarodowy Turniej Andrzejkowy w Tarokach w Zabrzegu Łukasz Klimaniec
Taroczkorze z różnych stron Beskidów oraz goście z Czech biorą udział w XVIII Międzynarodowym Turniej Andrzejkowym w Tarokach. To od tych zawodów blisko 20 lat temu znów zrobiło się głośno o starej karcianej grze przyniesionej z Austro-Węgier

Zabrzeg w gminie Czechowice-Dziedzice to miejsce, w którym gra w taroki została reaktywowana na dużą skalę. Ta gra karciana przyniesiona przez wracających z armii austro-węgierskiej mieszkańców Zabrzega i okolic, stała się niezwykle popularna po II wojnie światowej. Grywano w nią powszechnie w domach i klubie, na spotkaniach okolicznościowych i towarzyskich. Jednak od końca lat 70. XX wieku tradycja gry w taroki powoli zaczęła zanikać.

Nie wiadomo, jak potoczyłyby się jej losy, gdyby końcem lat 90. grupa pasjonatów nie zdecydowała się na organizację najpierw andrzejkowego turnieju taroków, a potem mistrzostw Polski w tarokach. Efektem starań zabrzeskich graczy w taroki (czylo taroczkorzy, jak mówią o sobie) jest duża popularnoć taroków w ościennych miejscowościach. Turnieje odbywają się w m.in. sołectwach gminy Czechowice-Dziedzice, ale także w Kozach, gdzie również znajduje się mocny tarokowy ośrodek.

- Przejęliśmy tę tradycję po naszych przodkach i staramy się ją kultywować – mówi Józef Londzin, sędzia rozgrywanego w sobotę, 21 listopada, już XVIII Międzynarodowego Turnieju Andrzejkowego w Tarokach.

W sobotnich zawodach w Sali OSP Zabrzeg bierze udział 52 graczy z różnych stron Beskidów m.in. Kóz, Czechowic-Dziedzic, Ligoty, Zabrzega oraz goście z Czech. Dominują osoby starsze, ale nie brak i młodszych, którzy całkiem nieźle radzą sobie w tej grze.

- Tradycja jest podtrzymywana. Chcielibyśmy, by młodych było więcej, bo jest to nieliczna procentowo grupa w całej tarokowej grupie aktywnych mieszkańców Zabrzega pielęgnujących tradycję. Niemniej jednak i tak cieszymy się, że oni są i próbują przejmować działania organizacyjne, a także startują jako uczestnicy turniejów – powiedział Brunon Kieloch, przewodniczący Stowarzyszenia Przyjazny Zabrzeg, które wspiera zabrzeskich taroczkorzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo