9. rocznica tragedii w KWK Halemba w Rudzie Śląskiej...

  9. rocznica tragedii w KWK Halemba w Rudzie Śląskiej [ZDJĘCIA]

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  9. rocznica tragedii w KWK Halemba w Rudzie Śląskiej
  1/41
  przejdź do galerii

  9. rocznica tragedii w KWK Halemba w Rudzie Śląskiej ©Jolanta Pierończyk

  21 listopada mija 9. rocznica wybuchu metanu w KWK Halemba w Rudzie Śląskiej, w wyniku którego zginęło 23 górników w wieku 21-59 lat. Pod zegarem złożono kwiaty, zapalono znicze.
  O 10.30 pod zegarem przy KWK Halemba w Rudzie Śląskiej władze miasta i górnicy złożyli kwiaty i znicze ku czci 23 górników, którzy 21 listopada 2006 r. zginęli na skutek wybuchu metanu. Była to jedna z najtragiczniejszych katastrof górniczych w Polsce.

  - Dzięki nim powinniśmy pamiętać o tym, że kopalnie to nie tylko nasze dobro, ale i niebezpieczeństwo. Musimy pilnować, by kolejny rząd pamiętał o górnictwie i bezpieczeństwie na kopalniach.
  Nasi górnicy oddali życie, a nie musieli tego życia oddawać, gdyby wszystkie sprawy BHP były przestrzegane. Cześć ich pamięci! Górnicy, którzy odeszli na ostatnią szychtę, nigdy o Was nie zapomnimy. Szczęść Boże – powiedziała Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

  Marceli Murawski, przewodniczący WZZ Sierpień 80: Jako związek chodzimy tu co roku. Niektórzy twierdzą, że to niepotrzebne, ale to jest potrzebne, bo górnictwo to nie jest barbórka i zabawa, górnictwo to ciężka praca i niebezpieczeństwo.
  Co roku przy tej okazji podsumowujemy rok pod kątem bezpieczeństwa i tego, co dzieje się w górnictwie. Trzeba też powiedzieć, że ludzie, którzy zamordowali tych górników nie zostali jeszcze skazani. Dziewięć lat jest prowadzone postępowanie, a ludzie którzy kierowali tym morderstwem: dyrektor, główny inżynier wentylacji ciągle na wolności. Jeden ma wyrok „w zawiasach”, oczywiście, nieprawomocny, drugi mo bezwzględno kara więzienia, oczywiście nie odbywo jej. Mało tego, trzeba to kolejny raz podkreślić, że po takiej tragedii, po takiej ewidentnych błędach główny inżynier kopalni został zatrudniony w centralnej stacji ratownictwa górniczego. Nie wiem, czy do dziś tam pracuje, ale pracowoł. Ludzie, którzy przyznali się do winy odeszli na emerytury z kopalni, a rodziny tych górników do dziś nie zaznały sprawiedliwości. Do dzisiaj niektóre z tych rodzin, wdowy, mają problem z przeżyciem, a na kopalni, na której taka tragedia się zdarzyła zachowania dyrekcji czy dozoru nadal wymagają mocnych zmian. Można powiedzieć, że związek w swoich działaniach nie ustoł, żeby na kopalni nie doszło do takiej tragedii do takiego morderstwa, ale wierzcie mi, że ludzie pracujący na tej kopalni, odpowiadający za ta załoga jeszcze nie zrozumieli, że od nich jest zależne zdrowie i życie ludzi tam na dole. (…) A to co robią kolejne rządy, zarządy kopalni woła o pomsta do nieba. Oraniczo się pieniądze właśnie na bezpieczeństwo, choć oczywiście w radiu, telewizji priorytetem każdego zarządu, prezesów, dyrektorów jest bezpieczeństwo i zdrowie górników. A jak jest faktycznie na kopaniach, to mogą powiedzieć ci, co są na tym dole, na przodkach.

  Jak pani prezydent powiedziała, momy nowy rząd, który ponoć obiecuje rygorystyczne podejście do tego, co się dzieje w górnictwie. Oczekiwałbym, żeby ta zmiana nastąpiła, nie tylko n Halembie, ale i innych kopalniach. Będziemy pracować nad tym, by nie dochodziło nie tylko do takich tragedii, ale i wypadków, które są spowodowane tym, że pracownik nie ma odpowiednich narzędzi, odpowiednich materiałów i odpowiednich urządzeń. Ludzie zarządzający górnictwem siedzą nie tam, gdzie jest niebezpieczeństwo, tylko po biurach i mają podejście do zdrowia i życia górnika bardzo niepoważne, nieodpowiednie i nieodpowiedzialne.

  Andrzej Śliwka, kolega zmarłego Wita Siepki: Tragiczne jest to, że mój kolega musiał jako emeryt powrócić na kopalnię z powodu ciężkiej sytuacji finansowej rodziny. Musiał dorabiać w firmie, która go potem zabiła, bo nie przestrzegała żadnych zasad bezpieczeństwa. To był jego drugi rok pracy na emeryturze. W trudnej sytuacji jest w tej chwili wiele rodzin zabitych górników. Większość nie otrzymuje żadnych świadczeń. Utrzymują się z zasiłków z MOPS-u. Wdowy nie mają prawa do renty rodzinnej, bo są w zbyt młodym wieku.

  Na koniec zagrano „Zapada zmrok”.

  ZOBACZ ARCHIWALNE WYDANIA DZIENNIKA ZACHODNIEGO:

  *Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
  *Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
  *Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   40 zdjęć?

   Marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czterdzieści zdjęć? Czy istnieje ktoś kto je przewinął do końca? Nie idźcie na ilość, bo potem sami widzicie jak Internet z Waszego portal u się śmieje :)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Re: 40 zdjęć?

   Czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Przeglądanie zdjęć na portalu Dziennika Zachodniego to jakaś masakra-zwykle ich nie oglądam, bo trwa to wieczność.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama