Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

9. rocznica tragedii w KWK Halemba w Rudzie Śląskiej [ZDJĘCIA]

Jolanta Pierończyk
9. rocznica tragedii w KWK Halemba w Rudzie Śląskiej
9. rocznica tragedii w KWK Halemba w Rudzie Śląskiej Jolanta Pierończyk
21 listopada mija 9. rocznica wybuchu metanu w KWK Halemba w Rudzie Śląskiej, w wyniku którego zginęło 23 górników w wieku 21-59 lat. Pod zegarem złożono kwiaty, zapalono znicze.

O 10.30 pod zegarem przy KWK Halemba w Rudzie Śląskiej władze miasta i górnicy złożyli kwiaty i znicze ku czci 23 górników, którzy 21 listopada 2006 r. zginęli na skutek wybuchu metanu. Była to jedna z najtragiczniejszych katastrof górniczych w Polsce.

- Dzięki nim powinniśmy pamiętać o tym, że kopalnie to nie tylko nasze dobro, ale i niebezpieczeństwo. Musimy pilnować, by kolejny rząd pamiętał o górnictwie i bezpieczeństwie na kopalniach. Nasi górnicy oddali życie, a nie musieli tego życia oddawać, gdyby wszystkie sprawy BHP były przestrzegane. Cześć ich pamięci! Górnicy, którzy odeszli na ostatnią szychtę, nigdy o Was nie zapomnimy. Szczęść Boże – powiedziała Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Marceli Murawski, przewodniczący WZZ Sierpień 80: Jako związek chodzimy tu co roku. Niektórzy twierdzą, że to niepotrzebne, ale to jest potrzebne, bo górnictwo to nie jest barbórka i zabawa, górnictwo to ciężka praca i niebezpieczeństwo.
Co roku przy tej okazji podsumowujemy rok pod kątem bezpieczeństwa i tego, co dzieje się w górnictwie. Trzeba też powiedzieć, że ludzie, którzy zamordowali tych górników nie zostali jeszcze skazani. Dziewięć lat jest prowadzone postępowanie, a ludzie którzy kierowali tym morderstwem: dyrektor, główny inżynier wentylacji ciągle na wolności. Jeden ma wyrok „w zawiasach”, oczywiście, nieprawomocny, drugi mo bezwzględno kara więzienia, oczywiście nie odbywo jej. Mało tego, trzeba to kolejny raz podkreślić, że po takiej tragedii, po takiej ewidentnych błędach główny inżynier kopalni został zatrudniony w centralnej stacji ratownictwa górniczego. Nie wiem, czy do dziś tam pracuje, ale pracowoł. Ludzie, którzy przyznali się do winy odeszli na emerytury z kopalni, a rodziny tych górników do dziś nie zaznały sprawiedliwości. Do dzisiaj niektóre z tych rodzin, wdowy, mają problem z przeżyciem, a na kopalni, na której taka tragedia się zdarzyła zachowania dyrekcji czy dozoru nadal wymagają mocnych zmian. Można powiedzieć, że związek w swoich działaniach nie ustoł, żeby na kopalni nie doszło do takiej tragedii do takiego morderstwa, ale wierzcie mi, że ludzie pracujący na tej kopalni, odpowiadający za ta załoga jeszcze nie zrozumieli, że od nich jest zależne zdrowie i życie ludzi tam na dole. (…) A to co robią kolejne rządy, zarządy kopalni woła o pomsta do nieba. Oraniczo się pieniądze właśnie na bezpieczeństwo, choć oczywiście w radiu, telewizji priorytetem każdego zarządu, prezesów, dyrektorów jest bezpieczeństwo i zdrowie górników. A jak jest faktycznie na kopaniach, to mogą powiedzieć ci, co są na tym dole, na przodkach.

Jak pani prezydent powiedziała, momy nowy rząd, który ponoć obiecuje rygorystyczne podejście do tego, co się dzieje w górnictwie. Oczekiwałbym, żeby ta zmiana nastąpiła, nie tylko n Halembie, ale i innych kopalniach. Będziemy pracować nad tym, by nie dochodziło nie tylko do takich tragedii, ale i wypadków, które są spowodowane tym, że pracownik nie ma odpowiednich narzędzi, odpowiednich materiałów i odpowiednich urządzeń. Ludzie zarządzający górnictwem siedzą nie tam, gdzie jest niebezpieczeństwo, tylko po biurach i mają podejście do zdrowia i życia górnika bardzo niepoważne, nieodpowiednie i nieodpowiedzialne.

Andrzej Śliwka, kolega zmarłego Wita Siepki: Tragiczne jest to, że mój kolega musiał jako emeryt powrócić na kopalnię z powodu ciężkiej sytuacji finansowej rodziny. Musiał dorabiać w firmie, która go potem zabiła, bo nie przestrzegała żadnych zasad bezpieczeństwa. To był jego drugi rok pracy na emeryturze. W trudnej sytuacji jest w tej chwili wiele rodzin zabitych górników. Większość nie otrzymuje żadnych świadczeń. Utrzymują się z zasiłków z MOPS-u. Wdowy nie mają prawa do renty rodzinnej, bo są w zbyt młodym wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 9. rocznica tragedii w KWK Halemba w Rudzie Śląskiej [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni