Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska - Brazylia: w barwach Polski i Niemiec na Stadionie Śląskim

TOK
Ernst Wilimowski
Ernst Wilimowski arc
W czasie piątkowej imprezy na Stadionie Śląskim będzie można obejrzeć dwie interesujące wystawy: "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej - wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku" oraz "Radiofonia na Górnym Śląsku w okresie międzywojennym. 85 lat Polskiego Radia Katowice".

Pierwsza ekspozycja przedstawia zawiłe dzieje górnośląskich piłkarzy w ubiegłym wieku. Jest to próba ukazania wielowątkowej i trudnej historii Górnego Śląska, jego mieszkańców i stosunków polsko-niemieckich w odmiennej formie, bo przez pryzmat historii sportu w naszym regionie. Wystawa ma na celu przede wszystkim przypomnieć lub pogłębić świadomość, jak wiele sportowych talentów urodziło się i wychowało na górnośląskiej ziemi, a potem - z uwagi na zawiłości i specyfikę naszej historii - grało w reprezentacjach narodowych zarówno Polski, jak i Niemiec. Legendy takie jak Ernst Wilimowski (Prandella), Gerard Cieślik czy Ernst Pohl, a także dzisiejsi piłkarze np. Miroslav Klose, Lukas Podolski i Sebastian Boenisch, symbolizują nie tylko losy Górnego Śląska, ale i samych Górnoślązaków.

ZOBACZ WIĘCEJ:
75-rocznica meczu Polska - Brazylia. Sportowa lekcja historii na Stadionie Śląskim w strojach retro

W ramach wystawy prezentowany jest górnośląski "wunderteam", któremu nigdy nie było dane wystąpić na boisku w jednej drużynie. I to nie tylko dlatego, że kariery wybranych przez organizatorów ekspozycji zawodników przypadały na różne okresy. Decydujący był fakt, że piłkarze ci byli, lub są, obywatelami zarówno Polski, jak i Niemiec.

"Naszym zamysłem jest przedstawienie słynnych i zasłużonych dla niemieckiej lub polskiej historii piłki nożnej Górnoślązaków, zaprezentowanie ich biografii w nowym świetle, zwłaszcza że wielu z nich ze względu na historyczne i polityczne procesy na Górnym Śląsku popadło w zapomnienie lub zostało niesprawiedliwie zdyskredytowanych" - czytamy w informacji otrzymanej od organizatorów.

Wystawie towarzyszy publikacja w polskiej i niemieckiej wersji językowej, poświęcona górnośląskim piłkarzom oraz politycznym zawirowaniom, które są częścią historii sportu na Górnym Śląsku, a także dwujęzyczna broszura (w języku polskim i niemieckim) będąca praktycznym przewodnikiem po wystawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!