Góra gruzu przy Spodku. To było DOKP [ZDJĘCIA]

  Góra gruzu przy Spodku. To było DOKP [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wieżowiec DOKP i grunt pod nim TDJ Estate kupiła w 2013 r. od PKP za 29 mln zł
  1/17
  przejdź do galerii

  Wieżowiec DOKP i grunt pod nim TDJ Estate kupiła w 2013 r. od PKP za 29 mln zł ©Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni

  Do końca roku zakończy się rozbiórka naziemnej części tego, co zostało z biurowca DOKP, pierwszego wysokościowca Katowic.
  Rozbiórka wieżowca ruszyła w marcu tego roku. Inwestor - firma TDJ Estate - ani wówczas, ani teraz nie chce zdradzać szczegółów przyszłej inwestycji, czyli tego, co powstanie w miejscu DOKP. Oficjalnych informacji nie ma, nieoficjalnie wiemy, że w miejscu wieżowca powstaną dwa nowe budynki. Ich dominującą funkcją ma być biurowa, jednak czy biura zajmą 95 proc. powierzchni budynków, czy 70 proc., zaś resztę inwestor przeznaczy na handel i usługi, nie wiadomo. Nie wiadomo również, jak biurowce w bliskim sąsiedztwie Spodka, centrum kongresowego i Strefy Kultury będą wyglądały.

  - Na pewno nie zaprezentujemy ich wizualizacji w tym roku - usłyszeliśmy wczoraj od przedstawiciela firmy. Mamy za to potwierdzenie, że właściciel działki szuka już najemców na przyszłe powierzchnie biurowe.

  Tymczasem z dawnego biurowca DOKP (budynek Dyrekcji Okręgowych Kolei Państwowych) - pierwszego wysokościowca Katowic, oddanego do użytku w latach 70. - zostało już całkiem niewiele.

  - Szacujemy, że do rozebrania pozostało około 5 proc. naziemnej części budynku. Prace w tym zakresie, już bez wykorzystania koparki wyburzeniowej, zostaną zrealizowane w najbliższych dniach. Następnym etapem będzie demontaż fundamentów - mówi Daniel Muc z biura prasowego TDJ Estate.

  Prace rozbiórkowe przyspieszyły dzięki deszczowej pogodzie, która znacznie ograniczyła pylenie na placu budowy.

  - W ostatnich dniach udało się w pełni rozebrać resztki północnej i centralnej części budynku. Kontynuowano także usuwanie segmentów tworzących południowe skrzydło wieżowca. Sukcesywnie odbywa się także wywożenie gruzu - dodają przedstawiciele inwestora. Jak zastrzegają, okolice Spodka i działka po DOKP nie zostaną do końca uprzątnięte.

  - Część powstałego urobku pozostanie na placu, bowiem inwestor planuje wykorzystać ją przy budowie nowego obiektu - dodają.

  Jeśli wszystkie prace pójdą zgodnie z planem, rozbiórka DOKP zakończy się po dziesięciu miesiącach od jej rozpoczęcia. To całkiem nieźle, jak na wieżowiec mierzący ponad 70 metrów, do tego znajdujący się w niezwykłym sąsiedztwie, bo obok oprócz hali Spodka są MCK i NOSPR.

  Przypomnijmy: biurowiec DOKP pusty stoi od 2011 roku, kiedy to wyprowadziły się z niego ostatnie spółki kolejowe. W 2013 od PKP wieżowiec kupiła firma TDJ Estate.

  Prace rozbiórkowe przez ostatnie miesiące prowadzono m.in. z pomocą żurawia wieżowego, który wykorzystano do demontażu prefabrykowanych płyt stropowych, klatek schodowych, elewacji i stalowej konstrukcji nośnej. Przydatne były też zdalnie sterowane roboty wyburzeniowe, miniładowar-ka, dwie kruszarki do gruzu i ładowarka. Ponadto, aby ograniczyć powstające w trakcie burzenia zapylenie, nieustannie w budynku i na zewnątrz działały zraszacze. Prace rozpoczęto we wnętrzach od dokładnego ich wypatroszenia, m.in. z instalacji wewnętrznych, gipsowych ścian i wind, następnie rozpoczęto demontaż okien, by wkrótce rozpocząć rozbieranie piętro po piętrze konstrukcji budynku. Średnio demontaż jednej kondygnacji trwał od dziewięciu do dziesięciu dni.

  W trakcie rozbiórki i oczyszczania budynku znaleziono pamiątki po jego dawnych lokatorach - kolejarzach. Między innymi znak geodezyjny, a dokładniej reper ze znajdującym się na nim skrótem PKP, a także gipsową płaskorzeźbę ukrytą na 12. piętrze za płytami pokrywającymi surową ścianę. Budowlańcy ochrzcili figurę przedstawiającą kobietę katowicką Wenus.


  *Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
  *Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
  *Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   foto

   ziga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Zdjęcia nr 2 i 3 te same.
   Zdjęcia nr 8 i 9 te same.
   Zdjęcia nr 14, 15 i 16 te same.
   Po co tyle takich samych zdjęć? By było więcej kliknięć?
   Aha... im więcej kliknięć tym większa szansa na...rozwiń całość

   Zdjęcia nr 2 i 3 te same.
   Zdjęcia nr 8 i 9 te same.
   Zdjęcia nr 14, 15 i 16 te same.
   Po co tyle takich samych zdjęć? By było więcej kliknięć?
   Aha... im więcej kliknięć tym większa szansa na reklamę! maści na hemoroidy, podpasek czy płynów do mycia d.....p. Brawo!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama