Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święte prawo własności musi być chronione zgodnie z prawem

Jadwiga Jenczelewska
Czy każdy właściciel powinien - i ma prawo - ogrodzić teren należący do niego solidnym płotem?
Czy każdy właściciel powinien - i ma prawo - ogrodzić teren należący do niego solidnym płotem? Przemysław Świderski
Przez lata Polacy żyli w przekonaniu, że wszystko jest wspólne, czyli niczyje, więc po co się przejmować tym, którędy się idzie lub z czyjej własności się korzysta. Ale czasy się zmieniły i coraz częściej widzimy przed sobą napis: „Teren prywatny, wstęp wzbroniony”. Oto ważny problem grupy mieszkańców z Jastrzębia-Zdroju.

- W „sile” 24 osób jesteśmy współwłaścicielami terenu, na którym są wybudowane garaże. Kiedyś był to teren miejski oddany nam w użytkowanie wieczyste, obecnie - po uwłaszczeniu - jesteśmy jego współwłaścicielami w 1/24 części każdy - mówi pan Wiesław. - Odkąd pamiętam, zawsze był terenem przechodnim - jako skrót między dwiema ulicami. Teren nie jest ogrodzony, natomiast jest oznaczony widocznymi z daleka tablicami: „Teren prywatny, wjazd i wstęp wzbroniony”. Oczywiście, nikt nie zwraca uwagi na tablice i chodzi jak po swoim. Myślę, że brak poszanowania cudzej własności jest już w genach - jako pozostałość po czasach jedynie słusznych, kiedy wszystko było „nasze”, czyli niczyje.

Pan Wiesław zadaje ważne pytania. - Co nas może czekać, gdy na naszym terenie dojdzie (hipotetycznie) do dowolnego wypadku osoby postronnej, która świadomie (widoczne tablice) naruszy nasz teren? Co powinniśmy zrobić, by w przyszłości us-trzec się przed problemami z o-sobami postronnymi? Jakie są przepisy prawa w tym zakresie? Może się mylę, ale uważam, że grodzenie terenu nie rozwiązuje problemu. Każda część Polski jest czyjąś własnością, więc teoretycznie wszędzie powinny stać płoty. Nie o to chyba chodzi.

Poniżej szczegółowa odpowiedź prawnika.

Prawnik wyjaśnia: Przechodzenie przez cudze

Sławomir Zaremba, adwokat z Katowic:

Pytanie Czytelników dotyczy nie tyle własności gruntu, co ochrony tejże własności przed naruszeniami ze strony osób trzecich.

Własność jest chroniona przepisami Kodeksu cywilnego, a jej naruszenie może powodować skutki prawne zaró-wno w sferze prawa cywilnego, jak i prawa karnego. Czyny, do których zaliczymy zniszczenie cudzej własności, zabór mienia - zarówno przy użyciu przemocy czy też bez, przywłaszczenie cudzego mienia - są penalizowane stosownymi przepisami Kodeksu karnego i zawarte zostały w Rozdziale XXXV tej ustawy. Czyny, które wyczerpują dyspozycje zawarte w treści przepisów Kodeksu karnego, nazywamy przestępstwami. W zależności od zagrożenia karą, przestępstwa dzielą się na zbrodnie - są nimi czyny zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3, oraz występki, do których zaliczymy pozostałe czyny zabronione zagrożone grzywną powyżej 30 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności bądź karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc.

Trzeba pamiętać, że jeśli zachowanie potencjalnego sprawcy nie jest penalizowane przepisami k.k. - nie stanowi przestępstwa. Może jednak stanowić wykroczenie - jeżeli jest opisane w którymkolwiek z przepisów Kodeksu wykroczeń.

Po analizie obowiązujących przepisów należy stwierdzić, że czyn osoby polegający na przejściu przez cudzy grunt nie stanowi przestępstwa ani wykroczenia.

Jedynym przypadkiem penalizowanym w Kodeksie wykroczeń jest niszczenie, u-szkadzanie roślinności, trawników lub zieleńców. Jeżeli zatem wykażemy, że sprawca - przechodząc przez nasz grunt - uszkodził roślinność, trawnik lub zieleniec - możemy domagać się od funkcjonariuszy policji, by wszczęli postępowanie w sprawie o wykroczenie z art. 144 §1 k.w.

Powyższe oznacza, że jedyną drogą służącą właścicielowi gruntu - przeciwko osobie naruszającej własność gruntu w opisany przez Czytelników sposób - jest zwrócenie się do tej osoby z żądaniem zaprzestania naruszeń oraz dochodzenie swoich praw przed sądem powszechnym w postępowaniu cywilnym, które należy wszcząć powództwem o ochronę własności na podstawie art. 222 § k.c. Przepis ten stanowi, że właściciel może żądać od osoby, która narusza własność w inny sposób, niż poprzez odebranie właścicielowi władztwa faktycznego nad rzeczą - aby osoba ta zaniechała naruszeń i tym samym przywróciła stan zgodny z prawem.

W praktyce trudno sobie wyobrazić sytuację, w której występujemy z powództwem przeciwko każdej osobie przechodzącej przez nasz teren bez zgody właściciela.

Najlepszym rozwiązaniem będzie - mimo wszystko - ogrodzenie terenu i zaopatrzenie ogrodzenia w bramę lub furtkę, do której klucz będą miały tylko osoby uprawnione do wejścia na ten teren. Takie rozwiązanie zabezpieczy właścicieli przed naruszeniami ze strony osób trzecich oraz przed ewentualną odpowiedzialnością za krzywdę, jaka może spotkać osobę postronną, w tym dziecko, na ich terenie.

Art. 72 k.w. przewiduje bowiem odpowiedzialność za wykroczenie w stosunku do o-sób, które wbrew swemu obowiązkowi nie dokonują odpowiedniego zabezpieczenia miejsca niebezpiecznego dla życia lub zdrowia człowieka.

J eżeli chodzi o ustawianie różnego rodzaju znaków, pamiętać należy, że ustawianie ich dozwolone jest wyłącznie na podstawie zezwolenia udzielonego przez odpowiedni organ administracji publicznej.

Samowolne stawienie bądź usuwanie znaków stanowi wykroczenie z art. 85 k.w., a jeśli mamy do czynienia z drogą wewnętrzną - art. 85a k.w. Osoby za ten czyn odpowiedzialne zostaną ukarane na mocy wymienionego przepisu karą grzywny. Samowolne stawianie, usuwanie bądź niszczenie czy zasłanianie znaków na drodze publicznej zagrożone jest karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.


*Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
*Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
*Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!