Na co idą pieniądze w budżetach gmin? Inwestują czy...

  Na co idą pieniądze w budżetach gmin? Inwestują czy przejadają?

  Bartosz Pudełko, Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Miasta regionu (na zdjęciu panorama Katowic) zazwyczaj więcej wydają ze swoich budżetów niż do nich wpływa. Wyjątkiem od tej reguły wśród dużych miast

  Miasta regionu (na zdjęciu panorama Katowic) zazwyczaj więcej wydają ze swoich budżetów niż do nich wpływa. Wyjątkiem od tej reguły wśród dużych miast województwa śląskiego są Zabrze i Sosnowiec ©Arkadiusz Gola

  Jedni zaciskają pasa, inni planują setki milionów złotych na inwestycje. Miasta dopinają projekty budżetów na przyszły rok.
  Miasta regionu (na zdjęciu panorama Katowic) zazwyczaj więcej wydają ze swoich budżetów niż do nich wpływa. Wyjątkiem od tej reguły wśród dużych miast

  Miasta regionu (na zdjęciu panorama Katowic) zazwyczaj więcej wydają ze swoich budżetów niż do nich wpływa. Wyjątkiem od tej reguły wśród dużych miast województwa śląskiego są Zabrze i Sosnowiec ©Arkadiusz Gola

  Dziś zapadają decyzje o tym, gdzie w przyszłym roku powstaną nowe chodniki, drogi, wiaty przystankowe albo przeciwnie nie będzie nowych autobusów, obiecanego wodociągu czy kanalizacji. Miasta i gminy właśnie dopinają projekty budżetów na 2016 r. Na najbliższej Sesji radni je zatwierdzą.

  - Analizowałem tegoroczne budżety miast i gmin naszego regionu.

  Z danych dostarczonych przez Regionalną Izbę Obrachunkową wynika, że gminy różnie podchodzą do wydatków inwestycyjnych - mówi prof.
  UE Jan Czampas z Katedty Inwestycji uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Wystarczy powiedzieć, że wśród miast na prawach powiatu Siemianowice Śl. zaplanowały wydatki inwestycyjne jedynie na poziomie 5,5 proc. budżetu, podczas gdy Dąbrowa Górnicza rekordowe 51,8 proc. Podobne dysproporcje można było zaobserwować wśród gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. A jaki jaki będzie 2016 r.?

  W grudniu radni każdej gminy ostatecznie zdecydują o kształcie jej przyszłorocznego budżetu. Projekty uchwał są już gotowe. Można więc przyjrzeć się temu, jak głęboko miasta mają zamiar sięgnąć do kieszeni. Tendencje są dwie: albo ograniczanie kosztów, albo wielomilionowe inwestycje. Sporo może się jeszcze zmienić, bo ważą się wciąż losy projektów zgłoszonych w ramach nowej perspektywy unijnej.

  Katowice więcej zarobią i więcej wydadzą

  Najbardziej okazały budżet na 2016 rok ma mieć oczywiście stolica województwa. Dochody Katowic planowane są na poziomie 1,7 mld zł. To więcej niż w bieżącym roku. Wzrosną także wydatki, które oszacowano na 1,8 mld zł. Spośród wszystkich wydatków niespełna 390 mln złotych Katowice chcą wydać na inwestycje. Najbardziej znaczącymi będą m.in.: budowa węzłów przesiadkowych w Ligocie, Brynowie, centrum oraz Zawodziu, na co miasto chce przeznaczyć na niemal 80 mln zł oraz rozbudowa drogi krajowej 81, która ma w 2016 roku pochłonąć 54 mln złotyvh.

  Gliwice ambitnie, ale skromniej niż przed rokiem

  Katowicom niemal dorównują Gliwice. Ba, w kwestii wydatków na inwestycje nawet je przewyższają. Ale od początku. Projekt budżetu Gliwic na 2016 rok zakłada dochody na poziomie 1,04 mld zł, zaś wydatki mają sięgnąć 1,26 mld zł. Czyli podobnie jak Katowice wydadzą więcej niż zarobią. Na inwestycje miasto chce wydać w przyszłym roku ponad 420 mln zł. Najwięcej, bo ponad 160 mln na sport i kulturę fizyczną. Tu znajdują się takie zadania, jak dokończenie budowy hali Gliwice, modernizacja boisk i basenów oraz budowa hali curlin-gowej. Nieco mniej, 132 mln zł, pójdzie na drogi i transport. Tu oczywiście chodzi m.in. o budowę Drogowej Trasy Średnicowej, centrum przesiadkowego czy remonty i rozbudowę sieci drogowej. Warto jednak zaznaczyć, że imponujące wydatki na inwestycje i tak są znacznie skromniejsze niż w bieżącym roku, kiedy sięgnęły one ponad 800 mln zł.

  Bielsko-Biała, Ruda Śląska i Bytom też z deficytem

  Największe miasto południa województwa, a jest nim Bielsko-Białą również planuje spore wydatki. Z projektu budżetu na 2016 rok wynika, że dochody mają wynieść ponad 785 mln zł, a wydatki ponad 813 mln. W obu przypadkach są to kwoty o kilkadziesiąt milionów wyższe niż w tym roku. Deficyt w projekcie kształtuje się więc na poziomie ponad 27 mln zł. Na inwestycje miasto chce wydać 110 mln zł, czyli o ok. 12 mln zł więcej niż w 2015. Największą sferą wydatków inwestycyjnych będzie transport. Pochłonie 57 mln zł.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama