4 idee dla Śląskiego: Wszystko może działać lepiej, my też -...

  4 idee dla Śląskiego: Wszystko może działać lepiej, my też - głosi idea użyteczności

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Światowy Dzień Użyteczności po raz szósty na Śląsku. Specjaliści z różnych dziedzin tłumaczyli, co zrobić, by żyło się nam wygodniej.
  Światowy Dzień Użyteczności w Katowicach zorganizowano w (nowych) murach Akademii Sztuk Pięknych

  Światowy Dzień Użyteczności w Katowicach zorganizowano w (nowych) murach Akademii Sztuk Pięknych ©Arkadiusz Gola

  Co to znaczy, że coś jest użyteczne? Jeśli ktoś, projektując plac, trasę autobusu, budynek sądu albo program komputerowy, myśli o Tobie, o Twoich potrzebach i wymaganiach. Gdy ścieżka rowerowa nie kończy się słupkiem, a menu w Twoim telefonie zawiera wszystkie języki, również ten, którym sam władasz.

  W uproszczeniu - mniej więcej o tym, co roku toczy się dyskusja towarzysząca Światowemu Dniowi Użyteczności (World Usability Day), imprezie organizowanej od 11 lat w ponad 50 krajach na całym globie. W sobotę śląska edycja tej konferencji (już szósta) odbyła się w nowej siedzibie Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Ponad pół tysiąca osób mogło wysłuchać 10 wykładów i uczestniczyć w 6 warsztatach, których myślą przewodnią była innowacja.

  O tym, jak nieszablonowe może być podejście do tego zagadnienia mówił np. Marcin Malicki w prelekcji „Czy możemy państwo rozwinąć w usługę?”. Z kolei Jarosław Gwizdak, sędzia i prezes Sądu Rejonowego Katowice-Zachód przekonywał, że nawet w wymiarze sprawiedliwości konieczne jest mozolne rewidowanie i zmienianie jakości „obsługi” i traktowania ludzi zgodnie z ich oczekiwaniami.

  Użyteczność w codziennym życiu jest niby taka oczywista, a jednak to nadal melodia przyszłości. Jak dalekiej?

  Projektowanie to jest tworzenie przyszłości, niezależnie od tego, czy mówimy o placu w mieście, czy aplikacji mobilnej - mówi Jarosław Kacprzak z firmy Future Processing, organizator katowickiej edycji Światowego Dnia Użyteczności.

  Dlaczego użyteczność w codziennym życiu, w przestrzeni publicznej czy jakości usług jest tak ważna, że poświęcacie jej jeden dzień w roku?
  Katowicka impreza z okazji Światowego Dnia Użyteczności - WUD Silesia, skierowana jest do szerokiego grona ludzi z takich branż, jak edukacja, design, programowanie, psychologia, architektura czy socjologia. W tym roku organizowaliśmy szóstą edycję tego wydarzenia i w wykładach oraz warsztatach w nowym gmachu Akademii Sztuk Pięknych uczestniczyło ponad 500 osób. Główna idea WUD Silesia opiera się na zaakcentowaniu, że każde przedsięwzięcie - program komputerowy, aplikacja mobilna, schemat działania urzędu czy nawet remont drogi - powinno być tworzone przede wszystkim z myślą o użytkowniku.

  Co to w praktyce oznacza?
  Podam przykład. W tym roku WUD Silesia towarzyszyła nasza akcja, która polegała na pilotażowym projekcie pracy z dziećmi nad kompetencjami społecznymi poprzez łączenie rzeczywistości i technologii. Nazwa kodowa projektu to Magiczne Pudełko MVP, ponieważ idea jego rozwoju zakłada reagowanie i usprawnianie pomysłu na bieżąco na bazie informacji zwrotnej od odbiorców. Wolontariusze z Future Processing, doktor psychologii z Uniwersytetu Śląskiego oraz nauczyciele związani z ogólnopolską grupą Superbelfrów opracowują narzędzie edukacyjne oparte na idei storytellingu, z naciskiem na rozbudzanie ciekawości wśród najmłodszych z wykorzystaniem zabawy z fikcyjnym bohaterem. Pomagając mu, dzieci rozwiązują konkretne zadania, również z pomocą dostępnych rozwiązań cyfrowych i w ten sposób zdobywają orientację w działaniach z pogranicza strefy realnej i wirtualnej. Tu liczy się innowacyjne podejście - najważniejsze jest połączenie potrzeb nauczycieli oraz dzieci, aby niezależnie od swoich ról i kompetencji potrafili wspólnie budować wartości zespołowe i uczyć się od siebie nawzajem. Po miesiącach przygotowań program wystartował na początku roku szkolnego i korzysta z niego kilkanaścioro wychowanków jednej ze świetlic opiekuńczo-wychowawczych w Gliwicach.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama