Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura próbna z Operonem. We wtorek język polski

KD
Matura próbna z Operonem. We wtorek język polski
Matura próbna z Operonem. We wtorek język polski arc.
Matura próbna 2015/2016 z Operonem: we wtorek - 24 listopada - język polski. Uczniowie zmierzą się z zadaniami z języka polskiego, które opracowali dla nich eksperci z wydawnictwa edukacyjnego Operon. Co może pojawić się na egzaminie? Jakie zagadnienia pojawiły się na maturze w maju? Sprawdźcie i zapamiętajcie. Ta wiedza przyda się podczas przygotowań do majowego egzaminu.

Matura próbna z Operonem wystartuje we wtorek 24 listopada. Potrwa do końca tygodnia. W tym czasie uczniowie ostatnich klas szkół średnich przystąpią do egzaminów z języka polskiego, matematyki, języka obcego oraz wybranego przedmiotu dodatkowego. W sumie Operon przygotował arkusze z 10 przedmiotów. W Śląskiem zgłosiło się 307 chętnych do udziału szkół, w których uczy się ponad 20 tys. tegorocznych maturzystów.

Ich dyrektorzy twierdzą, że taka próba przynosi bardzo dużo dobrego - szkole, nauczycielom oraz tym najbardziej zainteresowanym, maturzystom.

- Często jest tak, że dopóki uczniowie nie mają przed sobą arkusza egzaminacyjnego, matura wydaje się im czymś prostym. Dopiero kiedy zaczną rozwiązywać zadania, uświadamiają sobie, że to spore wyzwanie - tak udział w próbnym egzaminie tłumaczy Maria Malinowska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku.

Matura 2015 POLSKI PODSTAWOWY

MATURA BEZ TAJEMNIC. TUTAJ ZNAJDZIESZ KOMPLET INFORMACJI
Matura 2015 PYTANIA + ODPOWIEDZI + ARKUSZE
:

W Zespole Szkół Technicznych w Rybniku, jak i wielu innych szkołach, listopadowa próba organizowana jest na wzór majowego egzaminu. - W ten sposób chcemy oswoić maturzystów z powagą egzaminu dojrzałości, uświadomić im, że matura to nie przelewki - podkreśla Grażyna Kohut, dyrektor ZST. Przyznaje też, że uczniowie stresują się także przed próbą. - Jednak wiedzą, że wyniki są tylko dla nich. Dowiadują się, na ile procent zdali egzamin, jakie są ich słabe strony, nad czym powinni więcej popracować - dodaje. Ta informacja zwrotna przydaje się też w późniejszej wspólnej pracy z nauczycielami.

- Zagadnienia, z którymi uczniowie poradzili sobie najsłabiej, omawiane są na lekcjach fakultatywnych, uczniowie wiedzą, na czym sami powinni się skupić, nad czym więcej popracować - wyjaśnia Małgorzata Kucia, wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Częstochowie. - Jednak najważniejsza jest możliwość przećwiczenia właściwego rozplanowania czasu pracy - zaznacza. To kwestia, która w maju sprawia zdającym najwięcej problemów.

KLIKNIJ I POBIERZ ARKUSZE MATURALNE Z JĘZYKA POLSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY:
* MATURA POLSKI POZIOM PODSTAWOWY FORMUŁA OD 2015 ROKU LICEA
* MATURA POLSKI POZIOM PODSTAWOWY FORMUŁA DO 2014 ROKU TECHNIKA

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się w większości szkół o godz. 9 rano i potrwa 170 minut. Między godz. 11:50 a 14 przewidziana jest przerwa. Następnie, o godz. 14 rozpocznie się egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, na napisanie którego uczniowie będą mieli 180 minut. Klucze odpowiedzi dostępne będą już na drugi dzień po każdym z egzaminów (arkusze.gieldamaturalna.pl). Natomiast pełne wyniki uczniowie poznają 22 stycznia.

Jakie pytania mogą pojawić się na egzaminie?

To jak zawsze jest loterią, ale taką, w której losujemy wśród dobrze nam znanych zagadnień czyli materiału, jaki nauczyciele przerabiali z nami w trakcie lekcji. Przykładowo, w zeszłym roku szkolnym, maturzyści kończący liceum, w maju podczas właściwej matury, zmierzyli się z tekstem Jerzego Bralczyka "Co się nosi w mówieniu?" oraz serią pytań na jego temat. Autorem kolejnego tekstu, do którego odnosili się zdający licealiści był Wojciech Nowicki - "Książki na całe życie". Uczniowie musieli zmierzyć się też tematem pracy pisemnej. Wybierali między takimi wariantami: "Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury" oraz interpretacji i uzasadnienia wiersza Elizabeth Bishop "Ta jedna sztuka".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!