Ważne
  Bielsko-Biała: kto następcą Talarczyka? 31 chętnych!

  Bielsko-Biała: kto następcą Talarczyka? 31 chętnych!

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bielsko-Biała: kto następcą Talarczyka? 31 chętnych!
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Mikołaj Suchan

  Teatr Polski w Bielsku-Białej czeka na nowego dyrektora. Zgadnijcie, ilu jest chętnych do kierowania tą placówką? Pięciu, dziesięciu, piętnastu? Nie! O stołek Roberta Talarczyka ubiega się aż 31 kandydatów!
  - Faktycznie, tyle osób z całej Polski złożyło dokumenty. Nazwisk nie będę zdradzał - mówi Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego ratusza.

  Urzędnicy ogłosili konkurs na nowego dyrektora teatru, bowiem po ośmiu sezonach z bielską sceną postanowił pożegnać się Robert Talarczyk. W niedawnym wywiadzie dla "Dziennika Zachodniego" Talarczyk stwierdził, że na taką decyzję złożyło się kilka powodów, m.in. to, że mieszka w Katowicach, a kierując Teatrem Polskim w Bielsku-Białej codziennie musi dojeżdżać do pracy 60 kilometrów, przez co cierpi jego życie rodzinne, w domu jest praktycznie gościem.

  - W pracy artystycznej zmiany są konieczne. Inaczej przyzwyczajamy się do schematów, zachodzimy rdzą i pozwalamy, żeby wszystko toczyło się przewidywalnym trybem. Jako reżyser lubię współpracować z różnymi ekipami, bo to stymuluje mnie do wysiłku. Nie czuję się więc wypalony, czuję potrzebę zmiany - stwierdził w wywiadzie Talarczyk.

  Teatr Polski w Bielsku-Białej zostawia w bardzo dobrej kondycji, ale paroma posunięciami, zwłaszcza ubiegłorocznym spektaklem Ingmara Villqista "Miłość w Königshütte", narobił sobie nad Białą niemało wrogów.

  TALARCZYK: NIE CHCĘ ZROBIĆ CHOLONKA 2 [CZYTAJ W DZ]

  Jego odwołania domagał się na sesji bielskiej Rady Miejskiej poseł PiS Stanisław Pięta za - jak się wyraził - "antypolskie hece za pieniądze polskiego podatnika".

  Ficoń też nie ukrywa, że "na pewnym etapie była taka opcja" (odwołania - przyp. red.), ale Talarczyk "sam zrezygnował z funkcji dyrektora".

  OŚWIADCZENIE AUTORÓW KONTROWERSYJNEGO SPEKTAKLU [CZYTAJ]

  Początkowo na konkurs wpłynęły tylko dwa zgłoszenia, ale w międzyczasie teatr odwiedzali potencjalni kandydaci, którzy chcieli poznać warunki pracy i możliwości sceny. Gdy termin mijał 19 maja, ofert było aż 31! Obecnie 12-osobowa komisja pochyla się nad aplikacjami złożonymi przez kandydatów.

  - Sprawdzają je pod względem formalnym. Z tymi, którzy przejdą do kolejnego etapu, prowadzone będą rozmowy - wyjaśnia Tomasz Ficoń, zaznaczając, że tak duże zainteresowanie posadą dyrektora bielskiego teatru świadczy o tym, jaką ma on renomę.

  W przeszłości funkcję dyrektora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej pełnił Henryk Talar, za którego kadencji teatr zanotował frekwencyjny przebój, którym stała się inscenizacja "Mistrza i Małgorzaty" .

  Ale bielski teatr kusi kandydatów nie tylko renomą, ale i potencjałem, dobrym zespołem artystycznym (m.in. Anna Guzik, Adam Myrczek, Grażyna Bułka, Artur Pierściński, Rafał Sawicki) i możliwościami.

  Nie bez znaczenia są i pieniądze - dyrektor bielskiego teatru w poprzednim roku tytułem wynagrodzenia ze stosunku pracy zarobił 110 tys. zł.

  Robert Talarczyk przez najbliższe tygodnie kieruje jeszcze teatrem. Jego następca ma zostać wybrany 15 lipca.  *WIELKI FINAŁ: Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
  *Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
  *Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Krywult minie, Śląsk pozostanie

   Chris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 14

   Bielsko to Śląsk. Prezydent z Ukrainy i jego ekipa nie wmówią nam, że nagle stworzyli jakiś fikcyjny region - "podbeskidzie". Śląsk Cieszyński od zawsze był, jest i będzie częścią Śląska. Krywult...rozwiń całość

   Bielsko to Śląsk. Prezydent z Ukrainy i jego ekipa nie wmówią nam, że nagle stworzyli jakiś fikcyjny region - "podbeskidzie". Śląsk Cieszyński od zawsze był, jest i będzie częścią Śląska. Krywult przeminie, Śląsk zostanie. Ale łysi kibole z "podbeskidzia" akurat tego nie pojmą.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :::

   ::: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   dlaczego piszecie jakoby teatr znajdował się w Bielsku-Białej
   on znajduje się w Bielsku - nie da się być równocześnie po jednej i drugiej stronie Bialej...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie udał się w Bielsku

   BB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 22

   śląski kulturkampf w wydaniu śląskich spadachronów typu Talarczyk i Bułka, na Podbeskidziu to nie przejdzie. I pokłosie tego zebrał Talarczyk, który na pewno zrealizuję się na swojej ziemi, u nas...rozwiń całość

   śląski kulturkampf w wydaniu śląskich spadachronów typu Talarczyk i Bułka, na Podbeskidziu to nie przejdzie. I pokłosie tego zebrał Talarczyk, który na pewno zrealizuję się na swojej ziemi, u nas był tylko werbusem, który zaczadził się raśowskimi ideologiami zza Wisłyzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :::

   ::: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 12

   ty w Bielsku jesteś gościem z Galicji

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto w to wierzy ?

   Z nad czeskiej granicy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 20

   Sam zrezygnował - fajne stwierdzenie przy takiej nagonce to mało kto by nie zrezygnował.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama