Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana sprzedawcy prądu – dobry sposób na zmniejszenie rachunków

Artykuł sponsorowany
Przez osiem lat uwolnionego rynku energii elektrycznej zaledwie 2% gospodarstw domowych w Polsce zdecydowało się zmienić sprzedawcę prądu. Dlaczego tak mało? Jest to w dużej mierze skutkiem braku świadomości klientów, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, że zmiana sprzedawcy energii nie wymaga dużo zachodu, pozwala natomiast sporo zaoszczędzić.

Jak zmniejszyć opłaty za energię?
Polacy mało wiedzą o możliwości zmiany sprzedawcy energii, mimo żeod 1 lipca 2007 roku możemy wybierać spośród około 100 sprzedawców energii. Dotychczas na zmianę zdecydowało się około 330 tysięcy gospodarstw domowych. Chociaż świadomość konsumentów systematycznie rośnie, potencjał rozwoju tej branży wciąż nie jest wykorzystany.

W Europie Zachodniej sektory sieciowe, takie jak energetykaczy telekomunikacja, są liberalizowane już od końca lat 80. Przejście od monopolu do wolnego rynku odbywa się z korzyścią dla klientów. Dzięki konkurencji ceny są niższe, a jakość usług wyższa. W Wielkiej Brytanii tylko w 2013 roku około 7% gospodarstw domowych zdecydowało się na zmianę sprzedawcy prądu.W Niemczech co roku 5% odbiorców energii elektrycznej decyduje się na zmianę, wybierając spośród działających tam około 1100 sprzedawców.

Warto pamiętać o tym, że sprzedawca energii to nie to samo, co jej dostawca, czyli operator sieci dystrybucyjnej. Każdy obszar kraju jest przypisany do konkretnego operatora, który zarządza siecią elektryczną. Nie można go zmienić. Opłaty ustalane przez operatora wynoszą najczęściej około połowy rachunku za prąd i są regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Odbiorcy, którzy decydują się na zmianę sprzedawcy energii, otrzymują dwa rachunki – jeden od operatora za transport energii, a drugi od sprzedawcy za zużycie prądu.

Koszty zużycia prądu to właśnie obszar, w którym sprzedawcy energii konkurują między sobą. Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE (Urzędu Regulacji Energetyki), szacuje, że gospodarstwa domowe, których roczne rachunki za prąd wynoszą około 1300 zł, dzięki zmianie sprzedawcy mogą zapłacić nawet 200 zł mniej w ciągu roku.

Zmiana sprzedawcy energii nie jest skomplikowana
Zanim podejmiemy decyzję o zmianie sprzedawcy energii, powinniśmy przede wszystkim dokładnie zapoznać się z warunkami oraz sprawdzić, czy firma, z którą podpisujemy umowę, jest uczciwa i czy na pewno istnieje. Eksperci z RWE Polska, certyfikowanej firmy zajmującej się sprzedażą prądu, zalecają bacznie przyjrzeć się także kosztom, m.in. zwrócić uwagę na tzw. opłatę handlową oraz wszelkie inne opłaty dodatkowe i kary umowne.

Zawarcie umowy poza lokalem przedsiębiorstwa energetycznego oznacza możliwość odstąpienia od niej w ciągu 10 dni bez podania przyczyny. Po podpisaniu umowy oraz upoważnienia nowy sprzedawca energii w naszym imieniu pozałatwia wszystkie formalności związane ze zmianą. Zajmuje to zazwyczaj ok. 4 tygodnie. URE, zachęcając do zmiany sprzedawcy, podkreśla, że nie powoduje tozakłóceń w ciągłości dostarczania energii elektrycznej ani obniżenia jej parametrów.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi rynku zmiana sprzedawcy energii jest już równie łatwa jak zmiana operatora telefonii komórkowej. Można ją zrealizować na odległośći – co bardzo istotne – nie musimy obawiać się przerwy w dostawie prądu.Umowę na zakup energii elektrycznej można zawrzeć przez Internet, bez konieczności składania własnoręcznego podpisu i przesyłania dokumentów kurierem. Taką usługę można znaleźć np. w ofercie RWE Polska (www.rwe.pl). Do dyspozycji klientów jest także m.in. całodobowa informacja online o zużyciu energii i płatnościach w elektronicznym biurze obsługi klienta (e-bok) oraz możliwość korzystania z e-faktur.

Konkurencja to same korzyści dla klientów
Jeszcze 20 lat temu klienci nie mieli wpływu ani na cenę, ani na jakość dostarczanych usług energetycznych. Rozwój wolnego rynku, Internetu i nowych technologii coraz bardziej zmienia tę branżę na korzyść konsumentów. Dotychczasowi monopoliści muszą zmieniać i wciąż ulepszać swoją ofertę, konkurować między sobą jakością obsługi i ceną. Klient, który może decydować o zerwaniu lub przedłużeniu umowy, tylko na tym zyskuje.

Na korzyść odbiorców energii elektrycznej działa również coraz szybszy rozwój odnawialnych źródeł energii. Konsument może zostać prosumentem, czyli nie tylko zużywać, ale również produkować prąd. Wystarczy zainstalować w panele słoneczne na budynku i wytwarzać energię elektryczną na własny użytek.

Konkurencja na rynku energii elektrycznej oznacza nie tylko oszczędność i możliwość podreperowania budżetu domowego. Jest wartością sama w sobie – im bardziej konkurencyjny jest rynek, tym lepsza jakość usług i więcej opcji do wyboru dla klienta.Jak szeroką ofertę będziemy mieć w przyszłości i ile zapłacimy za energię elektryczną, w dużym stopniu zależy od naszych dzisiejszych wyborów.

Materiał przygotowany we współpracy z RWE Polska, ekspertem w dziedzinie energetyki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiana sprzedawcy prądu – dobry sposób na zmniejszenie rachunków - Dziennik Zachodni