Jerzy G.: Polityk SLD, naukowiec, wykładowca akademicki...

  Jerzy G.: Polityk SLD, naukowiec, wykładowca akademicki [WSZYSTKIE WCIELENIA]

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Szef PZPR w ZabrzuZanim Jerzy G. został prezydentem Zabrza, dał sie poznać jako działacz. W latach 1984-1986 był przewodniczącym rady miejskiej Patriotycznego
  1/6
  przejdź do galerii

  Szef PZPR w Zabrzu

  Zanim Jerzy G. został prezydentem Zabrza, dał sie poznać jako działacz. W latach 1984-1986 był przewodniczącym rady miejskiej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. Dwa lat później został szefem Komitetu Miejskiego PZPR. ©arc.

  Ten proces trwał 2 lata. Był jednym z najtrudniejszych w śląskim sądownictwie. Nie ma świadków brutalnego morderstwa, nie ma narzędzi zbrodni. Nikt się też do zabójstwa nie przyznał. Było za to dużo poszlak i pięciu oskarżonych. Wczoraj w Sądzie Okręgowym w Katowicach ogłoszono wyrok: po 25 lat więzienia dla Jerzego G., prezydenta Zabrza w latach 2002-2006 z ramienia SLD, oraz dla wynajętych przez niego gangsterów: Mariusza F., braci Rafała i Roberta T. Piąty oskarżony, Tomasz L., odpowiadał z wolnej stopy i został skazany na 2 lata, w zwieszeniu na 5 lat.
  Czterej sprawcy zostali skazani za zamordowanie 34-letniego Lecha Frydrychowskiego, a piąty za jego pojmanie. Zmasakrowane zwłoki ofiary w sierpniu 2008 r. odkrył w lesie w Wymysłowie koło Będzina przypadkowy grzybiarz. Frydrychowski zmarł na skutek wykrwawienia. Nie sposób było ustalić, kto zadał mu ciosy pałką i prawdopodobnie nożem, ani kto na końcu podciął mu gardło tak głęboko, że widać było narządy wewnętrzne ofiary.


  - Zadane rany świadczą o zamiarze zabicia pokrzywdzonego i to zamiarze bezpośrednim - mówił wczoraj sędzia Józef Kapuściok, przewodniczący składu orzekającego. - Sprawcy działali brutalnie, z niskich pobudek. Otrzymali od Jerzego G. po 1000 zł. Dla takiej sumy zabili człowieka.

  Jak to się stało, że Jerzy G., doktor informatyki i automatyki, mógł dopuścić się zbrodni? Bo to on wszystko zaplanował. Sąd mówi, że w dniu zabójstwa kierowała nim jedna myśl: pozbawić życia Frydrychowskiego, któremu był winien 246 tys. zł z odsetkami (w wysokości 5 proc. w skali miesiąca, czyli w sumie 800 tys. zł). Komornik zajął już Jerzemu G. wynagrodzenia, "wszedł na dom". Były prezydent stawał się bankrutem z dnia na dzień.

  Skąd ten dług? Podejrzenia, że Jerzy G. był hazardzistą, jeździł do szulerni pod Tarnowskimi Górami, nie zostały udokumentowane. - Ale wszyscy w Zabrzu to wiedzą - twierdzi Bogusław Janas, pełnomocnik matki ofiary.

  - Nie chodziło o zastraszenie i zmuszenie ofiary do umorzenia długu, jak przekonywali obrońcy. Sprawcy zamierzali rozmawiać z wierzycielem kneblując mu usta? - pytał sędzia. - Nie mieli nawet zamaskowanych twarzy, a więc Frydrychowski miał zginąć.

  Jerzy G. tłumaczył, że jest człowiekiem wykształconym i wie, że zabicie nie rozwiązywało jego problemów finansowych.

  - Spłata długu przeszłaby na krewnych ofiary - powtarzał. - Nigdy nie wyrządziłbym Lechowi krzywdy. Był synem mojej wspólniczki.

  Nie potrafił jednak logicznie wyjaśnić, dlaczego jego telefon w dniu zabójstwa logował się w rejonie, gdzie odnaleziono ciało Frydrychowskiego.

  Ciało Lecha Frydrychowskiego znalazł grzybiarz, a właściwie doprowadził go do niego pies, bo było starannie ukryte pod liśćmi i gałęziami w lesie pod Będzinem. Ktoś się musiał natrudzić, żeby ukryć ofiarę skrępowaną taśmą, z licznymi śladami pobicia, ranami kłutymi.

  Dowodem przełomowym w śledztwie stało się przesłuchanie Tomasza L., którego telefon logował się w pobliżu miejsca zdarzenia. Tomasz prowadził w Bytomiu warsztat samochodowy, z którego usług korzystał Jerzy G., były prezydent Zabrza i pracownik naukowy. W 2008 roku poprosił mechanika o spotkanie i żalił się na mężczyznę, który go "oszukał na 250 tys. zł". Pytał, czy nie zna kogoś, kto pomógłby mu rozwiązać problem.
  1 3 4 5 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo