Ważne
  Katowice: jak Nowy Jork i Chicago. Jest pierwsza pralnia...

  Katowice: jak Nowy Jork i Chicago. Jest pierwsza pralnia samoobsługowa

  Katarzyna Głowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice: jak Nowy Jork i Chicago. Jest pierwsza pralnia samoobsługowa
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Popsuła Ci się pralka? Zamiast wozić worki pełne ubrań do mamy, wpadnij do Pralni Samoobsługowej, pierwszej takiej w Katowicach
  Widzę ogłoszenie katowickiej Pralni i zastanawiam się, czy są ludzie, którzy w swoich mieszkaniach nie mają tego, wydawałoby się, podstawowego mebla.

  - A co zrobimy, jeśli pralka się popsuje? - pyta Aleksandra Ozimek, która z synem Grzegorzem, prowadzi katowicką Pralnię przy ulicy Stanisława 8a. - Są studenci, którzy mieszkają w akademikach i nie chcą czekać na swoją kolejkę w pralni. Sporo osób wynajmuje mieszkania, w których zwyczajnie nie ma pralek.
  Czasem też potrzebujemy wyprać większe gabaryty, które nie mieszczą się do domowego sprzętu. To mogą być koce, kołdry, a nawet... płachta na ołtarz, którą praliśmy przed Bożym Ciałem - dodaje. Grzegorz, mieszkaniec Katowic, właśnie przy takich specjalnych okazjach zamierza odwiedzać Pralnię. - Pralkę mam, ale koc się nie zmieści. Wpadnę tam dziś lub jutro - mówi.

  Właściciele nastawiają się na ludzi młodych i tych, którzy jeszcze nie dorobili się własnej pralki. Starsi zazwyczaj mylą pralnię samoobsługową z pralnią chemiczną i nie wiedzą czy sobie poradzą z obsługą. - A to nic trudnego. Wystarczy przynieść pranie, posegregować według kolorów, włożyć do pralki, ustawić odpowiedni program i gotowe - mówi pani Aleksandra. - Można w tym czasie pójść na wykład albo spotkać się ze znajomymi i odebrać pranie wieczorem - dodaje.

  Można też je wysuszyć i wyprasować. Zdarzają się osoby, które przychodzą tylko po to. - Pogoda jest jaka jest. Jeśli nie mamy w domach suszarek, można pranie przynieść do nas - zachęca Ozimek. W Pralni jest wybór proszków, płynów do płukania, odplamiaczy i wybielaczy. Można też zamówić wyprasowanie koszuli. Coraz więcej mieszkańców przekonuje się do nowego miejsca, dzięki któremu Katowice stają się bardziej postępowe i zbliżają się do zachodnich standardów. - Ale pierwszy miesiąc był tragiczny, nie było nikogo! - mówi pani Aleksandra. - To biznes, który wymaga dużej cierpliwości, bo Polacy nie są przyzwyczajeni do prania w pralniach. Jak się ktoś pyta, to tłumaczymy, że to wygląda tak jak w Ameryce - dodaje.
  Na pewno każdy z nas oglądając filmy amerykańskie, widział scenę, w której bohaterowie czekając aż pralka skończy pracę, nawiązują rozmowę i tak zaczyna się przyjaźń czy miłość. Jak w przypadku Rossa i Rachel z serialu "Przyjaciele". - Z pralni korzystałam jak byłam na Erasmusie i było to o tyle fajne, że się tam spotykało nowych i starych znajomych. A w suszarni organizowało imprezy - mówi Maria. Na Zachodzie to bardzo popularne rozwiązanie, z którego chętnie się korzysta. Tam rynek pralniczy istnieje od ponad 60 lat. - W Stanach każde miasto ma pralnię, to normalne. W Polsce tylko te większe jak Warszawa, Poznań czy Sopot. Najbliższa pralnia znajduje się w Krakowie i Częstochowie. Pod tym względem, jesteśmy zaściankiem - mówi Ozimek.

  ZOBACZ PRANIE NA NIKISZOWCU [ZDJĘCIA Z PRALNI]

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zaściankiem jest ta Ozimek i jej syn!!!

   Zaścianek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ta Ozimek i jej syn to takie zaścianki, że nie wiedzą, iż w U.S.A. domy są z gipsu i tektury. Dlatego, w domach wielorodzinnych nie wolno mieć pralek, bo zalanie domu wodą grozi jego zawaleniem....rozwiń całość

   Ta Ozimek i jej syn to takie zaścianki, że nie wiedzą, iż w U.S.A. domy są z gipsu i tektury. Dlatego, w domach wielorodzinnych nie wolno mieć pralek, bo zalanie domu wodą grozi jego zawaleniem. Amerykanie nie mają pralek w domach, więc chodzą do pralni. Proste???? Polski zaścianek ma pralki w domach.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pralnia

   Jacek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   I u nas się powoli to zmieni jeszcze troche

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pralnia

   Motyl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Fantastyczny pomysl. W domach nie ma miejsca na większe pralki. I cena jest przystepna, Brawo!!! A w Stanach już takich cen 50 czy 75 cenytow ju dawno nie ma.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ceny

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ceny są rewelacyjne. W stanach to kosztuje 50 albo 75 centów: pranie, suszenie, czyli całość 1-1,5 dolara.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Karolina

   Karolina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Już dawno nie byłeś w Stanach

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama