Powódź w Czechach: Ewakuowano zoo w Pradze. Stan klęski...

  Powódź w Czechach: Ewakuowano zoo w Pradze. Stan klęski żywiołowej w całym kraju [ZDJĘCIA]

  Kazimierz Sikorski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Powódź w Czechach: Ewakuowano zoo w Pradze. Stan klęski żywiołowej w całym kraju [ZDJĘCIA]
  1/2
  przejdź do galerii
  Ale nie tylko, bo niektóre praskie muzea i archiwa położone najbliżej Wełtawy też przenosiły swoje zbiory z piwnic, którym groziło zalanie. Poziom wody w rzece osiągnął najwyższy poziom. Władze jednak zapewniały we wtorek, iż większego przyboru wody nie będzie, a sytuacja powinna się powoli stabilizować.

  POWÓDŹ W AUSTRII: PRZEDMIEŚCIA WIEDNIA POD WODĄ, MIESZKAŃCY WALCZĄ Z PODTOPIENIAMI [ZDJĘCIA]  Dla pewności jednak zapadła decyzja o wypuszczeniu wody ze zbiorników retencyjnych położonych na obrzeżach miasta, co jednak pociągnęło za sobą konieczność ewakuacji kolejnych kilku tysięcy ludzi.

  Do walki z żywiołem prezydent Milosz Zeman oddelegował nawet członków praskiej straży zamkowej. - Zdecydowałem się poprosić straż zamkową o wzięcie udziału w akcjach ratunkowych w regionie Radotin, ale także w innych miejscach - powiedział.

  W centrum stolicy nadal nie kursuje metro. Zamkniętych jest osiem stacji, takiej sytuacji nie było od poprzedniej powodzi kilkanaście lat temu. Zamknięte są szkoły. Nieprzejezdnych jest kilkadziesiąt odcinków ulic w pobliżu Wełtawy.

  Powódź pochłonęła już w Czechach co najmniej siedem osób, a 9 tys. ewakuowano.

  Na terenie niemal całego kraju obowiązuje stan klęski żywiołowej. Do Pragi ściągnięto wojsko, straż pożarną z całego kraju, władze nakazały obronić stolicę przed wielką woda. Na Wełtawie ustawiano specjalne zapory, ich możliwości obliczono na obronę 3200 metrów sześciennych wody na sekundę, jeśli byłoby jej więcej, dojdzie do tragedii.

  W nagłym trybie trzeba było ewakuować praskie zoo. W pierwszej kolejności zabierano tygrysy, podając im wcześniej środki uspokajające. Władze nie chciały dopuścić do dramatu z roku 2002, wtedy powódź uśmierciła 134 zwierzęta z zoo. Teraz przeniesiono w bezpieczniejsze miejsce około tysiąca zwierząt.

  Nie tylko Czechy zmagają się z powodzią, równie dramatyczna sytuacja jest nadal w niektórych regionach Niemiec. A już w katastrofalnej sytuacji znalazło się miasto Pasawa. Miejscowe media pocieszają jednak, że gorzej już nie będzie , bo powoli, ale jednak wody w Dunaju i rzece Inn zaczynają już opadać.

  Rany po wielkiej wodzie liżą już mieszkańcy niektórych regionów Szwajcarii oraz Austrii. W tej ostatniej poza podtopieniami doszło również do wystąpienia lawin błotnych, które zmiatały z powierzchni ziemi wiele domostw.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zagrożone tereny

   biedweg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 45

   Szkoda. Niepokojące są te zmiany pogodowe, zmiany klimatu na całym globie. Praga, piękne miasto! To samo Budapeszt, rejony graniczne Czech, Niemiec, Drezno -miasto o ciekawej historii, Halle. To...rozwiń całość

   Szkoda. Niepokojące są te zmiany pogodowe, zmiany klimatu na całym globie. Praga, piękne miasto! To samo Budapeszt, rejony graniczne Czech, Niemiec, Drezno -miasto o ciekawej historii, Halle. To rejony z ładnymi, zachowanymi zabytkami. Z resztą nasze ziemie też ucierpiały, wiemy co to powódź już z 1997 czy 2010 r.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   E tam e tam, powodz. Podtopienie i zadna tam tragedia.

   Kaszalot von bigos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 56

   Woda splynie Odra do morza. Po drodze przeplynie przez Nyse Luzycka, bo u nas jej media nie zauwaza. Temu panu co nie wie jak zyc to TYM RAZEM pan premier Donald Tusk da w ryja - a nie na odwrot.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama