Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybudują nowy szyb

Jacek Bombor
Próbne odwierty potwierdziły, że pod Bziem zalegają olbrzymie pokłady węgla
Próbne odwierty potwierdziły, że pod Bziem zalegają olbrzymie pokłady węgla Arc.
Jastrzębska Spółka Węglowa ogłosiła przetarg na budowę nowego szybu 1 Bzie. Będzie miał średnicę 8 metrów i ma sięgnąć głębokości 1164 metrów. To pierwsza taka inwestycja w polskim górnictwie od ponad dwudziestu lat. Ostatni górniczy szyb wybudowano w kopalni Budryk w Ornontowicach w 1991 roku.

Szyb pozwoli na wydobywanie nowych złóż węgla z pokładu o nazwie Bzie Dębina, do którego już przekopują się górnicy z kopalni Zofiówka.

- Dziś jest już niewiele firm, które zajmują się budową takich obiektów. Termin składania ofert upływa 4 maja. Na realizację zlecenia wykonawca będzie miał cztery lata. To będzie naprawdę gigantyczna inwestycja - wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.

Decyzję o budowie poprzedziły bardzo dokładne badania złoża. Wykonany na przełomie 2007 i 2008 roku otwór badawczy potwierdził możliwość instalacji szybu.

- Wyniki wiercenia w pełni potwierdziły także dane, że w ziemi znajdują się olbrzymie ilości wysokiej jakości węgla - wyjaśniają w JSW.

Pod powierzchnią zalega 51 milionów 838 tysięcy ton koksowego węgla. Będzie można go wydobywać z 14 pokładów. Pierwsza tona ma wyjechać na powierzchnię w 2018 roku.

- W 2021 roku planowane jest osiągnięcie zdolności wydobywczej na poziomie 6-7 tysięcy ton na dobę z możliwością jej zwiększenia do 12 tysięcy ton w następnych latach - dodaje Jabłońska-Bajer.

Aktualnie prowadzone jest "udostępnienie" nowego złoża wyrobiskami nachylonymi do poziomu 1110 metrów z obszaru macierzystego kopalni Zofiówka. Budowa szybu to jednak nie wszystko - wokół musi powstać niezbędna infrastruktura, która będzie przypominać małą kopalnię.

- Powstanie budynek administracyjno-socjalny, będą łaźnie dla górników, stacje odmetanowania, rozdzielnie i zaplecze warsztatowe - wyliczają w spółce.

Doliczając do tego zakupy maszyn, urządzeń i instalacji wyposażenia, inwestycja może kosztować 2 miliardy złotych.
- Nowym szybem wdechowym będą transportowani na dół górnicy, którzy będą pracować w nowych pokładach. Zwożone nim będą także materiały. Natomiast węgiel będzie wydobywany od strony kopalni Zofiówka - dodają w JSW.

Nowy szyb i rozpoczęcie fedrunku w nowych złożach znacznie przedłuży żywotność samej kopalni Zofiówka.

- Dzięki temu los zakładu co najmniej do 2050 roku nie będzie zagrożony - wyjaśnia prezes JSW, Jarosław Zagórowski.

Mimo kryzysu, spółka nie chce ograniczać wydatków na inwestycje, bo to one decydują o przyszłości firmy. - Nie będzie nowych pokładów, nie będzie nas - potwierdzają górnicy.

Wydanie koncesji oznacza przeprowadzenie pierwszej tak poważnej inwestycji w polskim górnictwie od 20 lat.

- Po raz pierwszy od takiego czasu spółka węglowa, której właścicielem jest Skarb Państwa, będzie budować szyb i w ramach rozbudowy własnej kopalni zagospodarowywać nowe złoże w takiej skali - brzmi komunikat Ministerstwa Środowiska, które wydało koncesję.

Koncesja została podzielona na dwa etapy

Jastrzębska Spółka Węglowa wystąpiła o udzielenie koncesji w Bziu do 2042 roku z podziałem na dwa etapy.

Pierwszy etap to budowa zakładu górniczego, ma to nastąpić do końca 2017 roku. Natomiast wydobywanie węgla będzie miało miejsce w latach 2018-2042.

Według szacunków, cała inwestycja pochłonie około 2 miliardy złotych - czytamy w oficjalnym komunikacie resortu środowiska. Koncesję dla spółki na wydobywanie węgla kamiennego i metanu ze złoża Bzie-Dębina 2-Zachód Ministerstwo Ochrony Środowiska podpisało w grudniu ubiegłego roku, mimo protestów mieszkańców, którzy zawiązali nawet Komitet Obrony Ruptawy i Cisówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty