Quadowiec z Choronia został mistrzem Europy i wicemistrzem...

  Quadowiec z Choronia został mistrzem Europy i wicemistrzem świata w rajdach Baja FIM [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Adrian Heluszka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Damian Rajczyk przez kłopoty sprzętowe stracił tytuł mistrza świata w rajdach Baja FIM. Jego marzeniem jest start w Rajdzie Dakar.
  1/21
  przejdź do galerii

  Damian Rajczyk przez kłopoty sprzętowe stracił tytuł mistrza świata w rajdach Baja FIM. Jego marzeniem jest start w Rajdzie Dakar. ©arc Damiana Rajczyka

  Damian Rajczyk, quadowiec pochodzący z Choronia, przebojem podbija rajdowy świat. W tym sezonie Rajczyk w cuglach wywalczył tytuł mistrza Europy w rajdach długodystansowych, a w Pucharze Świata, w którym debiutował był o krok od sięgnięcia po medal z najcenniejszego kruszcu. Rajczyka nie pokonali jednak przeciwnicy, a sprzęt, który w kluczowym momencie – podczas rajdu w Maroku, odmówił posłuszeństwa.
  Motoryzacja już od najmłodszych lat odgrywała w życiu Damiana Rajczyka ogromną rolę. Zaczęło się od motocykli o małych pojemnościach, poprzez motocykl crossowy, aż wreszcie Damian zasiadł za kierownicą quada. Jego miłość do nich utwierdziły pierwsze sukcesy, na które nie musiał długo czekać – już podczas pierwszych w karierze zawodów rejonowych w Opolu stanął na najwyższym stopniu podium.

  Damian Rajczyk konsekwentnie pnie się w hierarchii i w tym roku z ogromnym powodzeniem pogodził starty w mistrzostwach Europy, jak i Pucharze Świata, co wymagało nie tylko ogromnego przygotowania logistycznego, ale przede wszystkim – finansowego.
  Na tegoroczny cykl europejskiego czempionatu rajdowego składało się pięć rund. Rajczyk odniósł zwycięstwa w rajdach Italian Baja, Hungarian Baja, czy Baja TT Idanha a Nova w Portugalii, a w rajdach Baja Carpathia, rozgrywanym w Polsce, czy Baja Riverside zajął odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Do decydującego startu w Maroku, Damian przystępował siedząc w fotelu lidera mistrzostw, ale niestety nie dane było mu zdobyć złoty krążek. Regulamin jest skonstruowany w ten sposób, że Rajczyk musiał ukończyć zmagania, aby cieszyć się z końcowego triumfu. Niestety, problemy sprzętowe brutalnie pozbawiły go marzeń o zwycięstwie.

  – Na jednym z odcinków specjalnych, który prowadził typowo przez wydmy, prawdopodobnie przez to, że rama zaczęła pracować, to pojawił się wyciek z magistrali olejowej. Próbowałem to naprawić jeszcze na odcinku, ale tego dnia nie udało się ukończyć. Urwał się gwint w karterze silnika i tych problemów nie udało się już opanować. Włożyliśmy wiele sił w to, żeby to naprawić, ale na dłuższą metę problemy sprzętowe nas pokonały. W niedzielę jeszcze wystartowałem i przejechałem połowę dystansu, ale potem już straciłem olej i silnik odmówił posłuszeństwa – opowiada Damian Rajczyk.

  Pomimo tego, że w końcowym rozrachunku Rajczyk musiał przełknąć gorycz porażki, nasz quadowiec przyznaje, że miniony sezon był dla niego ogromnym poligonem doświadczalnym, a sukcesy, szczególnie drugie miejsce w Pucharze Świata, mówią same za siebie.

  – Uważam, że był to dla mnie bardzo udany sezon, mimo ostatniego niepowodzenia. To pierwszy mój sezon w rajdach długodystansowych. Wiele się nauczyłem, bo formuła takiego rajdu jest zgoła odmienna. Trzeba opierać się na nawigacji, bo nie ma wyznaczonej trasy. To było ogromne doświadczenie. Zawsze czuje się niedosyt, choćby z tego faktu, że prowadziłem cały sezon – dodaje Rajczyk.

  Zobacz trening quadowca: "Quady to nie tylko wypadki, to sposób na życie":

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama