Ważne
  Czy Auschwitz-Birkenau zniknie?

  Czy Auschwitz-Birkenau zniknie?

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bez pieniędzy miejsca pamięci holocaustu nie przetrwają. O tym, czy dramatyczny apel premiera Donalda Tuska odniesie skutek i znajdą się środki na ich ratowanie z doktorem Piotrem M.A. Cywińskim, dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau rozmawia Jacek Drost
  Czy istnieje niebezpieczeństwo, że jeśli nie znajdą się pieniądze na konserwację przedmiotów i budynków po byłym obozie, to Muzeum Auschwitz-Birkenau zniknie z mapy. Jeśli tak, to za jaki czas mogłoby do tego dojść?

  Każdy zabytek i każda ruina, jeśli nie jest konserwowana, to pomału znika z mapy. W przypadku pozostałości po Auschwitz jest to trochę szybszy proces niż w przypadku np. średniowiecznych zamków, gdyż obiekty obozowe nie były budowane po to, by trwać wiekami. Niektóre obiekty są w gorszym stanie, inne stosunkowo w lepszym. Przykładowo jeszcze 10 lat temu prawie wszystkie baraki murowane w Birkenau były otwarte dla publiczności. Dziś już ponad połowa jest zamknięta. Proces starzenia tych obiektów przyspiesza na naszych oczach.

  Jaki jest stan przedmiotów i budynków w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau?

  To jest bardzo złożona sprawa. Generalnie wszystkie pozostałości są pod stałą profesjonalną opieką konserwatorską dopiero od kilku lat. Mimo to, wiele udało się zrobić w ostatnich 20 latach. Były to jednak prace punktowe, ratownicze, nie wynikające z jakiegoś globalnego planu - z braku funduszy zezwalających na globalne planowanie prac. Dziś w najgorszej sytuacji są murowane budynki w Birkenau, drewniane wieżyczki będą rychło potrzebowały konserwacji, ruiny po barakach w Birkenau również. W dużo lepszym stanie są baraki drewniane w Birkenau i większość bloków w Auschwitz I. Z przedmiotami i archiwaliami jest lepiej. Tu najważniejsza jest praca nad poprawą warunków przechowywania.

  Czy na przestrzeni ostatnich lat były prowadzone jakieś konserwacje? Proszę powiedzieć na czym one polegały i czego dotyczyły.

  W latach 90. został stworzony program konserwatorski dzięki pomocy kilku krajów oraz Fundacji Ronalda Laudera. Za sumę około 25 milionów dolarów udało się poddać konserwacji część najbardziej zagrożonych obiektów, takich jak część drewnianych baraków, słupy z obozowego ogrodzenia itd. Najważniejszym jednak osiągnięciem ostatnich lat było stworzenie profesjonalnej i bardzo dobrze wyposażonej pracowni konserwatorskiej wraz z laboratoriami chemicznymi. Na tej podstawie udało się skompletować ekipę dyplomowanych konserwatorów.
  1 3 4 5 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama