Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie: Nasze serce starsze od nas

Agata Pustułka
Na stan serca znacząco wpływa tryb życia jakie prowadzimy. Jednym z ważniejszych i zalecanych przez lekarzy sposobów na utrzymanie serca w zdrowiu jest odpowiednia aktywność fizyczna
Na stan serca znacząco wpływa tryb życia jakie prowadzimy. Jednym z ważniejszych i zalecanych przez lekarzy sposobów na utrzymanie serca w zdrowiu jest odpowiednia aktywność fizyczna Przemysław Świderski
Przy takim samym wieku metrykalnym kobiety mają od mężczyzn serca „młodsze” o 2,5 roku. Więcej mężczyzn niż kobiet ma nadwagę, pali papierosy i choruje na nadciśnienie tętnicze

Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach wielkiej ogólnopolskiej akcji „Ciśnienie na życie”, w czasie której przebadano niemal 316 tys. Polaków, wiek serca statystycznej Polki przewyższa jej wiek metrykalny o 4,5 roku. Natomiast wiek serca statystycznego Polaka to aż 7 lat więcej niż wskazuje jego metryka!

Badaniami przesiewowymi objęto osoby uczestniczące w wydarzeniach sportowych (kibiców meczów piłkarskich), kadrę kierowniczą, uczestników pielgrzymek, a także klientów centrów handlowych. Akcje odbywały się m.in. w Gliwicach, Jastrzębiu-Zdroju, Cieszynie, Katowicach. Pomiary trwały aż trzy lata, a teraz przyszedł czas na ich podsumowanie.

Jak poznajemy wiek serca?

W przypadku „Ciśnienia na życie” wyniki są bardziej wiarygodne niż w przypadku tradycyjnych badań, bo na nie, zwykle zgłaszają się osoby ... dbające o zdrowie. Tu decydował przypadek. Wiek serca, wyliczony w trakcie kampanii, jest parametrem określającym, w jakim stopniu występujące razem czynniki ryzyka chorób układu krążenia wpływają m.in. na stan naszego serca. Do tych negatywnych czynników zaliczamy przede wszystkim: nadwagę, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze. Im większe nasilenie czynników ryzyka, tym starsze od wieku metrykalnego jest nasze serce.

Kobiety mają młodsze serca od mężczyzn, gdyż bardziej dbają o swoje zdrowie. Zgodnie z raportem panie lepiej dbają też o linię - osoby, u których zdiagnozowano nadwagę i otyłość, to w przewadze mężczyźni. Jednak, co ciekawe, gdy już u mężczyzny zostanie zdiagnozowane nadciśnienie, to skrupulatniej przestrzega on zasad leczenia od kobiety znajdującej w podobnej sytuacji.

Warto dodać, że najczęściej nadciśnienie tętnicze diagnozowano wśród kadry kierowniczej, co odzwierciedla poziom stresu towarzyszący wykonywaniu określonego zawodu.

Poza tym panowie zdecydowanie częściej palą papierosy. (27 proc. badanych). Na szczęście jest i lepsza wiadomość, bo od 2001 roku palenie rzuciło 7 proc. Polaków.

Główni wrogowie serca

Nadwaga i otyłość mają silny związek z ryzykiem nadciśnienia. Wśród osób ważących ponad normę, ze wskaźnikiem masy ciała 30 i więcej, odsetek cierpiących na nadciśnienie wynosi ponad 42 proc., podczas gdy w grupie osób ważących prawidłowo - nieco powyżej 15 procent. Trzeba pamiętać, że podwyższony wiek serca to nie wyrok. Drogą do obniżenia wieku serca jest wyeliminowanie czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym nadwagi - ocenił podsumowując wyniki kampanii prof. Tomasz Zdrojewski, kierownik Zakładu Prewencji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie opracowano zebrane dane.

O niezwykłym pożytku płynącym z kampanii świadczy, że w trakcie przypadkowych badań 14 proc. kobiet i blisko 24 proc. mężczyzn dowiedziało się o tym, że wynik pomiaru ich ciśnienia przekracza prawidłowe wartości, czyli 140/90 mmHg. I dzięki temu zaczęli się leczyć.

- Nadciśnienie tętnicze można nazwać „cichym szkodnikiem” naszego organizmu - wyjaśnia prof. Mariusz Gąsior, kardiolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - U części osób rozwija się bezobjawowo tj. m.in. nie ma bólów głowy, zawrotów, uczucia kołatania serca. Jednak nieleczone nadciśnienie prowadzi do choroby wieńcowej, chorób nerek, udarów. Dobrze więc, że są akcje, które uświadamiają pacjentom problem.

Fakty

Choroby układu krążenia to wielki problem Polaków

Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że choroby układu sercowo-naczyniowego odpowiadają za 48 proc. zgonów w Polsce.

Niestety, ponad 65 proc. kobiet i 76 proc. mężczyzn przyznaje, że nie wykonuje regularnie pomiarów ciśnienia tętniczego krwi. Niecałe 10 procent badanych zdecydowało się regularnie mierzyć ciśnienie ze względów profilaktycznych.

Jak zbadano wiek serca Polaków w ramach akcji „Ciśnienie na życie”?

Za zgodą naukowców z Boston University, autorów algorytmu FHS, eksperci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, opracowali na potrzeby kampanii „Ciśnienie na życie” aplikację, która podczas badania u osób w wieku 20-74 lata, może za pomocą kilku prostych pomiarów i pytań określić tzw. wiek serca względem metrykalnego wieku pacjenta.

Na wiek serca wpływają różne czynniki, których często pacjenci nie biorą pod uwagę - tryb życia, stres, dieta, występowanie w przeszłości zdarzeń kardiologicznych (u pacjenta lub w rodzinie pacjenta).

Oprac. AGA

Co sądzisz o przedstawionych wynikach badań serca? Dyskutuj z autorką tekstu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!