Nauczyciele bez „godzin karcianych”

  Nauczyciele bez „godzin karcianych”

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Co się stanie z zajęciami dodatkowymi, kiedy znikną “karciane”? Nauczyciele mówią, że będą dalej
  1/2
  przejdź do galerii

  Co się stanie z zajęciami dodatkowymi, kiedy znikną “karciane”? Nauczyciele mówią, że będą dalej ©123RF

  Od przyszłego roku szkolnego nauczyciele będą pracować w tygodniu o dwie godziny mniej - przynajmniej na papierze. Chodzi o „godziny karciane”, które dodatkowo (poza 18-godzinnym pensum) poświęcają uczniom. PiS zapowiedziało ich likwidację.
  Czy stracą na tym uczniowie? Nie wiadomo. Okaże się w praktyce. Na razie nauczyciele zapowiadają, że i tak nie zostawią dzieci samych sobie. Związki zawodowe z kolei podkreślają, że zamiast likwidowania, nauczyciele woleliby za „karciane” otrzymywać wynagrodzenie.

  Niemoralne „karciane”

  Godziny karciane to niemoralny przymus (pracy - dop. red) za darmo. Jeśli nie mamy pieniędzy w systemie, to nie udawajmy, że coś ogranizujemy - tak pomysł likwidowania „karcianych godzin” tłumaczy Anna Zalewska, minister edukacji narodowej w rządzie PiS. Jej zdaniem godziny te są tylko niepotrzebną biurokracją.

  - Nauczyciele nadal będą pomagać uczniom po godzinach, ale ograniczymy horrendalną i absurdalną sprawozdawczość - podkreśla Zalewska. Jak dodaje, jej pomysł to wyraz szacunku do nauczyciela i budowania godności do tego zawodu. Ma on zacząć obowiązywać od września przyszłego roku.

  Obecnie etat nauczyciela wynosi 40 godzin w tygodniu, ale tylko z 18 godzin, czyli pracy przy tablicy z uczniem, jest rozliczany. Pozostałym czasem pracy może zarządzać dowolnie. Do tego dochodzą wspomniane „ godziny karciane” - dwie tygodniowo w szkole podstawowej i gimnazjum oraz jedna w szkołach średnich. W sumie w Śląskiem jest to około 500 tysięcy godzin w miesiącu!

  - Pomysł pani minister to marchewka rzucona nauczycielom - komentuje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Wszyscy z ochotą się do niego odniosą. Jednak pamiętajmy, że problemem nie są same godziny, ale ich wynagradzanie. Nauczycielom dołożono pracy, za którą nie dostają wynagrodzenia - komentuje szef ZNP. I podkreśla, że wolałby słyszeć, iż ministerstwo zwiększyło wydatki na oświatę lub, że ma pomysł na poprawę doskonalenia zawodowego nauczycieli.

  - Na tym rzeczywiście skorzystaliby uczniowie i nauczyciele - zaznacza Broniarz.

  Taniec i robótki ręczne

  Teresa Bochenek, dyrektorka Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Karola Miarki w Knurowie uważa, że likwidowanie „godzin karcianych” nie przyniesie nauczycielom nic nowego. - W naszej szkole prowadziliśmy zajęcia dodatkowe zanim pojawiły się „karciane”. Nauczyciele dzielą się na nich z uczniami tym, co potrafią robić najlepiej, np. uczą tańca, dziergania na drutach czy terapii biofeedback (metoda poprawy funkcjonowania własnego mózgu - dop. red.) - tłumaczy. - W ten sposób chcieliśmy zwiększyć atrakcyjność placówki i zagospodarować wolny czas uczniów - dodaje.I jak zapewnia pomysł pani minister tego nie zmieni. Argument zlikwidowania biurokracji też do niej nie przemawia.

  - Jako osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo uczniów nie wyobrażam sobie, by nauczyciele nie musieli prowadzić dziennika na zajęciach dodatkowych czy opisywać, co się na nich dzieje - komentuje. - Biurokracja i tak zostanie, może jedynie mniejsza.

  W Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie, „karciane” również wpisały się na stałe w krajobraz szkoły. - Przeraża mnie pomysł likwidowania ich - przyznaje Danuta Janik, dyrektorka placówki. - Wykorzystujemy je bardzo sensownie. Na „karcianych” nauczyciele prowadzą m.in. zajęcia z edukacji filmowej czy tańca. W ten sposób chcą otworzyć dzieciom świat na coś więcej niż tylko dydaktyka - komentuje.

  Jej zdaniem wprowadzanie pomysłów resortu edukacji jest zupełnie niepotrzebne. - Mało kto pamięta, że nauczycieli również obowiązuje czterdziestogodzinny tydzień pracy, z czego oni doskonale zdają sobie sprawę. Bez względu czy „godziny karciane” będą czy nie, nauczyciele zawsze są wtedy, kiedy potrzebują ich uczniowie - podsumowuje.


  *Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
  *Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
  *Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama