Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupcy na targowisku w Mysłowicach chcieli zniesienia opłat. Nie doczekali się

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Odwiedziliśmy mysłowickie targowisko
Odwiedziliśmy mysłowickie targowisko Olga Krzyżyk/Dziennik Zachodni
Podczas październikowej sesji, radni głosowali nad uchwałą w sprawie wprowadzenia opłaty targowej oraz jej stawki. Nie obyło się bez sprzecznych głosów. W końcu opłata została wprowadzona. My, z kolei, postanowiliśmy zobaczyć co słuchać na mysłowickim targowisku.

Opłata targowa została wprowadzona na 2016 rok, a jej stawka pozostała na tym samym poziomie co w 2015 roku. Przypomnijmy, że w Mysłowicach jest jedno, prywatne, targowisko przy ul. Sosnowieckiej. Działa ono trzy dni w tygodniu, we wtorki, w piątki i w niedzielę od godziny 7.00 do 12.00. Co tam można kupić? Jak to na targu. Wszelaką odzież, spodnie, swetry, czapki, szaliki, ale także obuwie, pościel, dywany, miody, sprzęt AGD, narzędzia, wędlinę, owoce czy warzywa.

Z wizytą na targu w Mysłowicach
W zeszły piętek odwiedziliśmy mysłowickie targowisko. Handlarzy zapytaliśmy, w jakich miastach sprzedają, co myślą o stawkach w Mysłowicach i czy ludzie jeszcze przychodzą na targ.

- Handlujemy sześć dni w tygodniu. Dwa dni jesteśmy w Mysłowicach, a tak to jeszcze w Olkuszu, w Żarkach czy w Krzeszowicach - wymienia Mariusz Kowalczyk, handlarz ze Sławkowa.

- Dzisiaj jest nawet sporo ludzi, jednak nie przekłada się to na sprzedaż. W miastach jest najgorzej. Wszędzie są centra handlowe, markety, gdzie można kupić każdy towar. Konkurencja jest za duża. Młodzi też zamawiają przez internet. Na wsiach ludzie są bardziej przywiązani do przychodzenia na targ, ale brakuje młodych, a ja akurat mam raczej towar młodzieżowy. Myślę, ze jeszcze góra dwa lata i będę musiał zmienić pracę - szacuje Paweł Krawczyk, również handlarz ze Sławkowa.

Wśród handlujących sporo osób było także z zagranicy, głównie Bułgarów. Wśród nich był m. in. Aleksander Mihailou Iliev, który sprzedaż czapki, szaliki i rękawiczki zimowe oraz Patma Mystufa, również z Bułgarii.

- Handluję praktycznie codziennie. Jeżdżę także do Będzina, Gołonogu w Dąbrowie Górniczej, czy tutaj, do Mysłowic. Najlepiej jednak handluje się w Będzinie, jednak opłata jest tam wyższa. Tutaj tak średnio płacę ok. 10 złotych, a w Będzinie z ok. 50 złotych. To także zależy od wielkości stoiska - tłumaczy właściciel stoiska.

- Zgadza się. W Będzinie najlepiej się sprzedaje, ale jest drożej. Jeszcze dochodzą opłaty za rezerwacje miejsca. Wszędzie takie są. W Będzinie jestem w środy i w soboty. Z kolei w Mysłowicach we wtorki i w piątki, ale we wtorki jest mało ludzi. Chciałabym, aby zniesiono opłaty targowe - dodaje Patma Mystufa, która sprzedaje szaliki i kolorowe chusty.

Jarosław Iżewski jednak rozumie potrzebę opłaty targowej. - Z czegoś trzeba utrzymać chociaż czystość tego miejsca. Trzeba też zapłacić przecież osobom, które w zimę odśnieżają ten teren. W Mysłowicach nie jest jakoś drogo, powiedziałbym że porównywalnie do innych miast, Olkusza, Tychów, Rybnika, czy Rudy Śląskiej - mówi Jarosław Iżewski, z hurtowni Turbacz, handlarz sprzętem AGD.

Wieści z innych miast i opłata dzienna
W Katowicach grupa radnych Platformy Obywatelskiej chce znieść opłatę targową, a w Zabrzu ostatnio otwarto targowisko po modernizacji. W Katowicach projekt uchwały w sprawie zniesienia opłaty targowej trafił już do Biura Rady Miasta. Radni tłumaczą ten pomysł, tym że zniesienie opłaty będzie realnym wsparciem dla katowickich przedsiębiorców. Nowelizacja ustawy, jeżeli zostanie pozytywnie rozpatrzona zostanie obowiązywać od stycznia 2016 roku.

W Zabrzu natomiast wyremontowano targowisko przy ul. Piastowskiej i Boboli. teraz stoją tam zadaszone pawilony, gdzie może znaleźć się nawet 150 kiosków.

Nowe targowisko ma powstać także w Rudzie Śląskiej, W Gliwicach z kolei zostało zlikwidowane targowisko w centrum miasta. Powód? W tym miejscu przebiegać będzie Drogowa Trasa Średnicowa.

Dzienne stawki opłaty targowe w Mysłowicach to:
Sprzedaż z ręki, wózka, kosza, wiadra - 4zł. Sprzedaż ze stacjonarnego stoiska: do1 m2 - 6zł, do 4m2 - 8zł, do 10m2 - 10zł. Sprzedaż z samochodów i przyczep: samochód osobowy - 13zł, z przyczepą - 15zł, powyżej 3,5 ton - 30 zł.


*Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
*Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
*Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera