Ważne
  Zabrze: pierwszy rok Centrum Zdrowia Kobiety i rekordowa...

  Zabrze: pierwszy rok Centrum Zdrowia Kobiety i rekordowa liczba urodzeń

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zabrze: pierwszy rok Centrum Zdrowia Kobiety i rekordowa liczba urodzeń
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Bartosz Pudełko

  Minął rok od otwarcia Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu. Nowa część Szpitala Miejskiego w Zabrzu to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej kompleksowych placówek w tej części kraju zajmujących się chorobami kobiecymi i prowadzeniem ciąży. W założeniu centrum miało przyciągać przyszłe mamy właśnie do Zabrza. Chyba się udało, bowiem w porównaniu z poprzednim rokiem liczba porodów w Zabrzu wzrosła blisko o połowę.
  Od otwarcia Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka, czyli od 1 listopada 2014, do 31 października 2015 w szpitalu tym przyszło na świat 1367 dzieci. W analogicznym okresie rok wcześniej, w murach starej zabrzańskiej porodówki urodziły się 934 maluchy. Oznacza to wzrost o 47 proc.

  O blisko 29 proc. wzrosła również liczba pacjentek przyjętych na oddział ginekologiczno-położniczy, a o ok. 10 proc. liczba porad w Poradni Położniczo-Ginekologicznej i Diagnostyki Prenatalnej.


  - Mamy nowoczesny budynek, jeden z najnowocześniejszych tego typu w Polsce, zaprojektowany właśnie po to, by służyć pacjentkom. Mamy znakomity personel medyczny, który ciągle wzmacniamy. Pacjentki doceniają też, że oferujemy im kompleksową opiekę. Obok pomocy lekarzy, mogą skorzystać z konsultacji psychologicznych, dietetycznych, czy diabetologicznych. W planach jest uruchomienie wspólnie ze Śląskim Centrum Chorób Serca poradni kardiologicznej dla kobiet w ciąży. Ciągle wzbogacamy naszą ofertę – mówi prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu, dr Mariusz Wójtowicz.

  Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka to cztery oddziały szpitalne, poradnie specjalistyczne, sale operacyjne, pierwsze w tej części kraju centrum leczenia endometriozy, apteka czy szkoła rodzenia. Wszystko w jednym miejscu. Nowoczesny ma być nie tylko układ budynku, ale i podejście to leczenia i porodów. Znakiem rozpoznawczym szpitala stały się np. porody w wodzie. Przez ostatni rok urodziło się w Zabrzu w ten sposób 32 dzieci. Wśród nich rekordzista – Rysio, prawdopodobnie największe dziecko w Polsce urodzone w ten sposób. Chłopczyk przyszedł na świat we wrześniu. Mierzył 63 centymetry i ważył 4,9 kg.

  - Poród rwał tylko 2 godziny, a w samej wannie tylko 10 minut. Woda na tyle złagodziła poród, że w następnych dniach nic mnie bolało. Wszystko to przeszło moje najśmielsze oczekiwania – mówiła wówczas pani Klaudia, szczęśliwa mama Rysia..

  - Takie porody trwają  krócej i są mniej bolesne. Kobiety szybciej wracają do formy, a dzieci są spokojniejsze i lepiej się rozwijają. Porody do wody obywają się bez interwencji medycznych. Coraz więcej przyszłych matek zgłaszających się do Centrum pyta właśnie o tę formę porodu – podkreśla prezes Mariusz Wójtowicz.


  *Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
  *Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
  *Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama