Dzień Otwarty Notariatu: porozmawiaj z notariuszem o...

  Dzień Otwarty Notariatu: porozmawiaj z notariuszem o dziedziczeniu

  mat. pras.

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W ostatnią sobotę listopada samorząd notarialny organizuje kolejną edycję Dnia Otwartego Notariatu. Tegoroczna akcja informacyjno-edukacyjna będzie poświęcona istotnym zmianom w prawie spadkowym, które weszły w życie w tym roku. 28 listopada od godz. 10.00 do 16.00 notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji w dwudziestu czterech miastach Polski. To m.in. Bielsko-Biała, Częstochowa, Gliwice i Katowice.
  Dzień Otwarty Notariatu 28 listopada 2015

  Dzień Otwarty Notariatu 28 listopada 2015 ©mat. pras.

  „Dzień Otwarty Notariatu jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez samorząd notarialny od 2010 roku - mówi notariusz Maciej Chojnacki, ogólnopolski koordynator projektu. - Z roku na rok staramy się rozszerzać jego zasięg i docierać do jak największej liczby odbiorców, co skutkuje systematycznie rosnącą liczbą miast, w których odbywa się DON. W zeszłym roku było ich 19, w tym roku notariusze będą dostępni aż w 24 miastach w całej Polsce. Ideą Dni Otwartych Notariatu jest możliwość porozmawiania z notariuszami oraz skonsultowania z nimi swoich problemów i wątpliwości natury prawnej. Notariusze będą bezpłatnie udzielać informacji wszystkim zainteresowanym.
  W tym roku tematem przewodnim DON będzie dziedziczenie. Zdajemy sobie sprawę, że tegoroczne zmiany w prawie spadkowym mogą budzić wiele wątpliwości i niepokojów, dlatego chcemy przybliżyć ich sens i mechanizm funkcjonowania osobom, które nas odwiedzą.”

  W ciągu ostatniego roku w prawie spadkowym zaszły duże zmiany, które mają kluczowe znaczenie zarówno dla spadkodawców, jak i ich najbliższych. Nowela sierpniowa dotyczy spadków z elementem transgranicznym i wprowadza możliwość wyboru prawa właściwego dla dziedziczenia, zaś główna zmiana nowelizacji Kodeksu cywilnego z 18 października 2015 r. polega na uczynieniu zasadą dziedziczenia z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Warto już teraz zapoznać się z obowiązującymi przepisami, aby w przyszłości uniknąć ewentualnych problemów.

  Dzień Otwarty Notariatu, organizowany od roku 2010, jest jedną z najważniejszych inicjatyw samorządu notarialnego. Powtarzana cyklicznie akcja edukacyjna pozwala osobom zainteresowanym uzyskać praktyczne informacje w ważnych dla każdego obywatela obszarach prawa.

  Organizatorzy akcji przyjęli założenie, zgodnie z którym każdego roku porady dotyczą jednego konkretnego tematu. W roku 2010 były to spadki i dziedziczenie, w 2011 – bezpieczeństwo majątku rodziny, w 2012 – nieruchomości i księgi wieczyste, w 2013 – przekazanie majątku  w  rodzinie, a w 2014 roku – bezpiecznej jesieni życia. Nie ogranicza to jednak listy tematów udzielanych informacji, ponieważ notariusze odpowiadają na pytania dotyczące wszystkich spraw, które można załatwić w kancelarii notarialnej.

  Hasło tegorocznego Dnia Otwartego Notariatu brzmi „Porozmawiaj z notariuszem o dziedziczeniu”. W sobotę 28 listopada od godz. 10.00 do 16.00 notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji w 24 miastach Polski.

  Lokalizacje tegorocznego Dnia Otwartego Notariatu w województwie śląskim:
  • Bielsko-Biała, Książnica Beskidzka, ul. Słowackiego 17A
  • Częstochowa, Muzeum Częstochowskie/Ratusz, al. Najświętszej Marii Panny 45
  • Gliwice, Sąd Rejonowy, ul. Powstańców Warszawy 23
  • Katowice, Budynek Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, ul. Jordana 18


  Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej www.dzienotwarty.pl oraz na portalu Krajowej Rady Notarialnej www.krn.org.pl.


  *Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
  *Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
  *Jak zdobyć becikowe  i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama