Mysłowice: Podaruj Basi autko! Oto akcja zorganizowana dla...

  Mysłowice: Podaruj Basi autko! Oto akcja zorganizowana dla Basi Bujak

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Basia jest chora na mukowiscydozę. Potrzebuje Waszej pomocy
  1/10
  przejdź do galerii

  Basia jest chora na mukowiscydozę. Potrzebuje Waszej pomocy ©Fot. Ada Marszałek-Bujak

  Zygzak McQueen, Sally Carrera, Szeryf, Heniek, Maniek, czy Złomek to bohaterowie z popularnej bajki „Auta”. Bajki, którą uwielbia 4-letnia Basia Bujak. Młoda mysłowiczanka uwielbia samochody. Dlatego Młodzieżowa Rada Miasta zorganizowała akcję: „Podaruj Basi autko!”.
  - Staramy się zebrać, jak największą liczbę autek-zabawek, zarówno tych nowych, ale także używanych. Damy zabawkom drugie życie, a Basi na Barbórkę, czyli jej imieniny, niezwykły prezent. Autka zbieramy do 30 listopada. Można z nami skontaktować się na facebooku lub telefonicznie - informuje Michał Wójcik, wiceprzewodniczący MR.

  Basia Bujak to bardzo radosna 4,5-letnia dziewczynka. Dziewczynka, która jest chora na długotrwałą i nieuleczalną chorobę - mukowiscydozę.
  Już w trakcie ciąży lekarze zauważyli, że coś jest nie tak. Jednak wtedy jeszcze nikt nie podejrzewał, że Basia może być nieuleczalnie chora. Pierwszymi objawami mukowiscydozy była niedrożność smółkowa jelit w okresie noworodkowym. Basia miała wycięte 60 cm jelit, zrobioną stomię. Trzy miesiące spędziła w szpitalu w Krakowie na dożywianiu pozajelitowym. Dożywanie to ogólnie trwało rok. Dziewczynka nie mogła nic przytyć.

  - Basia wygląda jak zdrowe dziecko. Gdy kiedyś kaszlała na placu zabaw, to inna mama zwróciła mi uwagę, czemu przyprowadzam chore dziecko. Gdy mówię, że Basia jest chora na mukowiscydozę i nie zaraża, a kaszel to jeden z objawów, to ludzie się dziwią. Nie znają tej choroby - opowiada Ada Marszałek-Bujak, mama Basi.

  Objawy mukowiscydozy to uciążliwy kaszel, gęsty i lepki śluz, który zalega w oskrzelach i jest podłożem dla rozwoju bakterii. Jest to choroba ogólnoustrojowa, która objawia się głównie przewlekłą choroba oskrzelową-płucną oraz niewydolnością trzustki, co skutkuje zaburzeniami trawienia i wchłaniania.

  - Basia jeszcze nie rozumie, że jest chora. Przyjmowanie leków czy codziennie inhalacje i jeżdżenie do lekarzy to dla niej coś normalnego. Kiedyś chciała nawet poczęstować koleżankę w podobnym wieku tabletkami, bo myślała że każde dziecko je bierze. Jest jeszcze w takim wieku, że też nie da sobie rady ze wszystkim. Często jeździmy też do lekarza, bo wypada jej odbytnica. Niekiedy udaje też, że wszystko w porządku, ale tak naprawdę boli ją brzuch- mówi mama Ada Marszałek-Bujak.

  Basię w przyszłości czeka przeszczep płuc. W zeszłym roku Joanna Frysztacka zorganizowała koncert dla Basi. Jednak pomoc jest wciąż potrzebna. Basi można przekazać 1% podatku na jej subkonto w Fundacji Matio. Nr KRS to: 00 00 09 79 00. Basia liczy na pomoc.


  *Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
  *Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
  *Jak zdobyć becikowe  i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ......

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   matka Basi jest naciągaczką-fundacja dla dzieci chorych powinna ją rozliczać z pieniędzy które dostaje na Basię-takie jest moje zdanie i go nie zmienię-stać ją na 3 auta,drogie markowe ciuchy dla...rozwiń całość

   matka Basi jest naciągaczką-fundacja dla dzieci chorych powinna ją rozliczać z pieniędzy które dostaje na Basię-takie jest moje zdanie i go nie zmienię-stać ją na 3 auta,drogie markowe ciuchy dla jej siostry itp.-na początku też dawałam kasę ale widzę że nie warto...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama