Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokłady Pamięci: w katowickim domu kultury górnicy wspominają dawną kopalnię Gottwald [RELACJA LIVE]

Redakcja
Pokaz reportażu interaktywnego "Pokłady pamięci"
Pokaz reportażu interaktywnego "Pokłady pamięci" Arkadiusz Gola
Jak pracowało się na kopalni Gottwald, w miejscu której w 2005 roku stanęło centrum handlowe Silesia City Center? O tym opowiedzą w katowickim Domu Kultury Dąb byli pracownicy kopalni. To główni bohaterowie naszego interaktywnego reportażu „Pokłady Pamięci”. Zapraszamy na relację live z tego spotkania!

ZOBACZ INTERAKTYWNY REPORTAŻ POKŁADY PAMIĘCI

#PokładyPamięci Tweets

17.18

Prof. Krystyna Doktorowicz: To przekaz, który ocala od zapomnienia

17.08

To koniec premiery. Maria Zawała zaprasza do pooglądania całego reportażu.

17.04

Teraz na ekranie wspomnienia Jana Krupy.

16.55

Publiczność ogląda fragment reportażu, w którym Andrzej Dębowski opowiada o orkiestrze górniczej.

16.51

Reportaż "Pokłady Pamięci" można oglądać na naszej stronie internetowej. Dowiecie się z niego czy górnicy przeklinali na dole albo dlaczego górnicy musieli rzucić palenie.

16.31

Trwa projekcja fragmentów reportażu. Widzowie mogą poznać historię katowickiej dzielnicy Dąb, na terenie której działała kopalnia Gottwald.

16.30

Na scenie Ginter Pierończyk, jeden z bohaterów reportażu. - Chciałem podziękować realizatorem, że potrafili ścierpieć nasze niedostatki - żartuje emerytowany górnik. - Pomysł stworzenia tego reportażu jest wspaniały - dodaje.

Ginter Pierończyk mówi, że marzy, aby reportaż "Pokłady Pamięci" rozbudować o historię kolejnych kopalń np. Kleofas i Katowice.
- Mając taki "pokład" można byłoby go wsadzić do Muzeum Śląskiego, które przecież stoi na terenie dawnej kopalni Katowice. Warto byłoby się nad tym zastanowić. Może moje marzenia się spełnią - mówi Pierończyk.

16.23

Web document to forma nowa w polskich mediach - mówi Karol Gruszka. W 2013 roku zobaczyliśmy, że jest duży potencjał tego typu projektów. Chcemy do Internauty dotrzeć z bogatszą formą - dodaje.

16.22

Na reportaż składa się ponad 20 filmowych opowieści. Dzisiaj będzie prezentowana tylko część.

16.21

Na scenie Maria Zawała i Karol Gruszka. Autorzy reportażu.

- Za chwilę pokażamy Państwu nasz reportaż, który jest nietypowym produktem. Jest web documentem.

16.19

Rozpoczyna się premiera reportażu.

16:06

Za chwilę w katowickim domu kultury Dąb rozpocznie się premiera interaktywnego reportażu "Pokłady Pamięci".

Zaczynali szychtę o 5 rano i nigdy nie przeklinali, był zakaz. Górnicy z kopalni „Gottwald” w Katowicach przez blisko 100 lat tworzyli swój wsobny świat z orkiestrą, wczasami w maju, ciężką pracą i… klubem żeglarskim na Tysiącleciu, a nawet własnym slangiem. Jednak blisko 20 lat temu ten świat się skończył. Kopalnia została zlikwidowana, a w jej miejscu powstała Silesia City Center - największe centrum handlowe na Śląsku.

Teraz po latach dziennikarze Dziennika Zachodniego wspólnie z Silesią dotarli do górników, którzy jako ostatni gasili światło na Gottwaldzie. Ich historie, często bardzo osobiste, zebrano w pierwszym w Polsce reportażu interaktywnym o górnictwie. Jego autorami są Maria Zawała i Karol Gruszka, dziennikarze Dziennika Zachodniego.

Reportaż, w którym na nowo odkrywany jest świat kopalni „Gottwald”, pokazuje górników z nieco innej strony, bez stereotypów i bardzo prywatnie. Składa się na niego ponad 20 historii, których narratorami są górnicy Ginter Pierończyk, Jan Krupa, Andrzej Dębowski, Ryszard Pałka, a także ich koledzy z gruby. Wszyscy chociaż od lat są na emeryturze, to nadal żyją kopalnią.

W reportażu opowiadają oni m.in. o pochodzeniu górników, historii orkiestry dętej, klubie żeglarskim jaki powstał na stawie Maroko, a także ostatnim rozdziale życia kopalni - jej zamknięciu. Wspólnie z górnikami można prześledzić ich codzienną drogę do pracy, a także odkryć zapomniane miejsca na katowickim Dębie - m.in. muszlę koncertową, w której grywała orkiestra kopalni „Gottwald”, chatę krytą strzechą (bodaj jedyną zachowaną w Katowicach) i kapliczkę, którą od dziesięcioleci opiekuje się jedna rodzina.

Nie brak także emocji. Szczególnie wzruszający w reportażu jest fragment o spotkaniu górników po latach, a także moment, kiedy jeden z nich odwiedza zachowany do dziś budynek z gabinetem, w którym kiedyś pracował jako BHP-owiec. Ale nie tylko sama kopalnia i górnicy są bohaterami filmów, także cała dzielnica Dąb. Historycy i pracownicy Muzeum Historii Katowic opowiadają w reportażu o blisko 800-letniej tradycji tego miejsca. Autorzy zaglądają także do kronik, m.in. do XIX wiecznej kroniki parafialnej Kościoła św. Jana i św. Pawła Męczenników na Dębie.

- Dzięki reportażowi udało nam się stworzyć dokument, który za 20-, 30-lat stanie się źródłem wiedzy dla historyków, a dziś jest cennym materiałem, który zabiera nas w sentymentalną podróż. To cenne móc zobaczyć, jak kiedyś wyglądała kultura pracy, z jakim szacunkiem podchodzono do kopalni, jak ważnym miejscem dla wielu rodzin był „Gottwald” - mówi Piotr Gajda, dyrektor Silesia City Center.

Reportaż interaktywny Marii Zawały i Karola Gruszki to pierwszy tego typu projekt w Polsce, który wykorzystuje tzw. web doc do opowiedzenia historii kopalni. Reportaż jest nieliniowy, to znaczy, że możemy oglądać dowolne jego fragmenty. Materiał dostępny już na stronie www.slaskplus.pl składa się z 3 części. Pierwszy rozdział to historia dzielnicy Dąb i tutejszego górnictwa, drugi to opowieści górników, trzeci to zdjęcia z pleneru fotograficznego, dokumentującego artefakty kopalni, jakie zachowały się do dziś.


*Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
*Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
*Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera