Zimowy ataku na Nanga Parbat ze Śląska. Cichy: Czuję, że im...

  Zimowy ataku na Nanga Parbat ze Śląska. Cichy: Czuję, że im się uda

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Adam Bielecki i Jacek Czech zamierzają zaatakować niezdobyty zimą szczyt, stosując rewolucyjną metodę przygotowań

  Adam Bielecki i Jacek Czech zamierzają zaatakować niezdobyty zimą szczyt, stosując rewolucyjną metodę przygotowań ©adam bielecki/phz

  Położony w Pakistanie szczyt Nanga Parbat to drugi, obok K2, niezdobyty jeszcze zimą ośmiotysięcznik. Już niebawem szykuje się jego prawdziwe oblężenie. Ze Śląska wyruszają himalaiści, którzy w czterech niezależnych zespołach mają ochotę na zdobycie Nanga Parbat zimą. - Czuję, że im się uda - mówi Leszek Cichy.
  Adam Bielecki i Jacek Czech zamierzają zaatakować niezdobyty zimą szczyt, stosując rewolucyjną metodę przygotowań

  Adam Bielecki i Jacek Czech zamierzają zaatakować niezdobyty zimą szczyt, stosując rewolucyjną metodę przygotowań ©adam bielecki/phz

  Mówią na nią „naga góra”. Jej potężny masyw jest większy od całych polskich Tatr. Po raz pierwszy Nanga Parbat (8126 m. n.p.m.) udało się zdobyć niemieckim alpinistom 3 lipca 1953 roku, czyli kilka tygodni po wejściu Tenzinga i Hillarego na Mount Everest.

  Zimą nie dała się pokonać jeszcze ani razu, choć próbowało wielu. Polacy atakowali ją o tej porze roku aż jedenaście razy! Pięć ostatnich prób podjął Tomasz Mackiewicz.
  Wcześniej zęby połamały sobie na niej wyprawy kierowane przez Andrzeja Zawadę, Macieja Berbekę oraz Krzysztofa Wielickiego. Tej zimy Polacy spróbują raz jeszcze i to w skali, jakiej jeszcze do tej pory nie widziano. Pod Nanga Parbat planuje ruszyć kilkunastu polskich alpinistów, działających w trzech lub czterech zespołach.

  Mackiewicz atakuje szczyt od kilku lat. Każdej zimy

  Pierwszy tworzy ten, który wybiera się na Nangę już po raz szósty, czyli Tomasz Mackiewicz. Tym razem nie będą mu jednak towarzyszyć alpiniści spod znaku antykorporacyjnego projektu Nanga Dream, lecz francuska wspinaczka Elisabeth Revol (wspólnie próbowali zdobyć szczyt ubiegłej zimy) oraz pakistańczyk Arsalan Ahmed Ansari.

  Dawni współtowarzysze Mackiewicza także nie zamierzają odpuszczać i wybierają się pod szyldem projektu Nanga Dream Justice for All. Skład tej wyprawy tworzą: Marek Klonowski, Pawel Dunaj, Paweł Witkowski, Tomasz Dziobkowski, Tomasz Kuczyński, Piotr Tomza, Michał Dzikowski oraz dwójka pakistańskich wspinaczy - Karim Hayat i Safdar Karim.

  W skład trzeciego zespołu wchodzić ma często ostatnio wspinający się z Polakami Alex Txicon z Hiszpanii, Ferran Lattorre (Hiszpania), Daniele Nardi (Włochy), Muhammad Ali Sadparam (Pakistan) oraz pochodzący z Gliwic Janusz Gołąb, który ma w dorobku m.in. K2 oraz pierwsze zimowe wejście na Gasherbrum I.

  Adam Bielecki i Jacek Czech, czyli uczeń i jego nauczyciel

  No i wreszcie zespół nr 4, czyli śląska dwójka: Adam Bielecki i Jacek Czech. Nauczyciel i uczeń - tak można by powiedzieć. Pochodzący z Tychów Bielecki, który ma na swym koncie cztery ośmiotysięczniki, w tym dwa zdobyte po raz pierwszy zimą (Gasherbrum I i Broad Peak) uczył się wspinaczki właśnie pod okiem Jacka Czecha, który jest instruktorem wspinaczki sportowej, taternictwa, a w przeszłości także selekcjonerem Kadry Narodowej w narciarstwie wysokogórskim, mistrzem Polski i uczestnikiem mistrzostw Europy i Świata w skialpiniźmie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama