Ważne
  Wielka katastrofa w Zabrzu-Makoszowach w 1958 r. Dziś...

  Wielka katastrofa w Zabrzu-Makoszowach w 1958 r. Dziś przypomina o niej tylko pomnik NASZA HISTORIA

  Anna Ładuniuk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Grudniowa „Nasza Historia” przypomina o tragicznym pożarze w kopalni Makoszowy. W roku 1958 zginęło tu 72 górników a wielu zostało rannych
  Wielka katastrofa w Zabrzu-Makoszowach w 1958 r. Dziś przypomina o niej tylko pomnik NASZA HISTORIA
  Zaprószony przez nieuwagę ogień doprowadził do jednej z największych tragedii w polskim górnictwie po drugiej wojnie światowej. Kosztowała ona życie 72 górników - pisze Michał Wroński w tekście o katastrofie w kopalni Zabrze Makoszowy.
  Tekst został zamieszczony w grudniowym miesięczniku „Nasza Historia”. Miesięcznik przygotowywany przez dziennikarzy Dziennika Zachodniego, z artykułem o katastrofie i innymi śląskimi tematami jest do kupienia w kioskach województwa śląskiego.

  Za kilka dni w regionie świętować będziemy Barbórkę. To okazja żeby przypomnieć, że nie zawsze o wypadkach w górnictwie można było mówić głośno, że prasa pisała o nich zdawkowo, a we wszystkich takich zdarzeniach widziano albo sabotaż, albo ingerencję zachodnich, wrogich Polsce mocarstw.

  Także i w tym wypadku winnych znaleziono błyskawicznie - już następnego dnia po wypadku, kiedy jeszcze trwała akcja ratownicza (ogień dogaszano jeszcze przez miesiąc), na łamach Dziennika Zachodniego podano nazwisko głównego winowajcy - spawacza, który zaprószył ogień.

  Tragedia w Makoszowach wydarzyła się w nocy z 27 na 28 sierpnia 1958 roku. Na poziomie 300 m pod ziemią pojawił się ogień. Wcześniej w tym rejonie prowadzone były prace spawalnicze i prawdopodobnie iskra spadła na drewnianą obudowę wyrobiska - pisze Michał Wroński. Jak się potem okazało, nie był to pierwszy błąd, który doprowadził do tragedii. Kolejny popełnił dyspozytor, który zlekceważył informację o pożarze. Dopiero po trzecim telefonie z dołu zdecydował się na wszczęcie akcji ratowniczej. A potem był kolejny błąd i kolejny...

  To były czasy, kiedy aparaty ucieczkowe były nowością i nie wszyscy górnicy potrafili z nich korzystać. Dopiero po tym pożarze powstał w kopalni ośrodek szkolenia zakładowego i przeszkolono górników, do czego służą takie aparaty. Oprócz tego zaostrzono zasady stosowania otwartego ognia w kopalniach - zdecydowano się wycofać karbidki i wprowadzić oświetlenie elektryczne. Prace spawalnicze można było prowadzić odtąd wyłącznie pod specjalnym nadzorem. I jeszcze jedna ciekawostka: zakazano palenia papierosów (wcześniej było to na dole dozwolone).

  Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu ma w swoich zbiorach kilka fotografii przedstawiających pogrzeby ofiar tej katastrofy. Na opuszczonych pakach samochodów ciężarowych Star stoją trumny. Za nimi - długi sznur żałobników. Na kolejnym zdjęciu - strażacy (nie górnicy) przy trumnie. Największe wrażenie robi jednak fotografia czworga zapłakanych dzieci - w wieku od pięciu do najwyżej dziesięciu lat. Nie ma żadnej wątpliwości, kogo żegnają. W „Naszej Historii” dzięki uprzejmości muzeum reprodukujemy te zdjęcia.

  Zachęcam do lektury całego tekstu o katastrofie górniczej w kopalni Zabrze-Makoszowy. Znajdziecie go Państwo w grudniowej „Naszej Historii”.

  Grudniowa „Nasza Historia” pełna ciekawych tekstów.
  • Ślązak, major Dominik Zdanowicz-Ździebło, dwukrotnie uratował Kraków.
  • Pierwsza Polka w finale Wim-bledonu, Jadwiga Jędrzejowska, katowiczanka z wyboru.
  • Dezerterzy i zdrajcy w polskiej armii we wrześniu 1939 roku.
  • Miłośnicy muzyki, mecenasi Beethovena, Liszta i Chopina - Lichnowscy ze Śląska
  • Legendarne skarby i klejnoty śląskich arystokratek. Zaginęły czy zostały zrabowane?  *Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
  *Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
  *Jak zdobyć becikowe  i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama