Dworzec PKP w Wodzisławiu Śl.: Mieszkańcy chcą porządku pod...

  Dworzec PKP w Wodzisławiu Śl.: Mieszkańcy chcą porządku pod tablicą ofiar [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Mieszkańcy skarżą się na brak porządku wokół tablicy upamiętniającej ofiary Marszu Śmierci
  1/11
  przejdź do galerii

  Mieszkańcy skarżą się na brak porządku wokół tablicy upamiętniającej ofiary Marszu Śmierci ©Arkadiusz Biernat

  Dworzec PKP w Wodzisławiu Śl.: Wstyd! Wokół tablicy upamiętniającej ofiary Marszu Śmierci jest brudno. Mieszkańcy chcą, aby to miejsce godnie przypominało o wydarzeniach z 1945 r.

  Dworzec PKP w Wodzisławiu Śl.: Mieszkańcy chcą porządku pod tablicą ofiar  Wodzisław Śl.: Posprzątajcie pod tablicą!  Mijają kolejne lata, a miejsce upamiętniające ofiary Marszu Śmierci na dworcu PKP wciąż chluby nie przynosi. Mało tego, czasem przechodząc tamtędy można wręcz się wstydzić. Czy nie można czegoś zrobić, aby to miejsce godnie przypominało o tragicznie poległych? - alarmuje jeden z Czytelników Dziennika Zachodniego.

  Z wodzisławskim dworcem wiąże się tragedia Marszu Śmierci. To stąd w mroźną zimę więźniowie KL Auschwitz (którzy przetrwali ciężki marsz) byli transportowani wagonami towarowymi do obozów koncentracyjnych na terenie III Rzeszy. Nie wszystkim było dane wyjechać z Wodzisławia Śl. Tylko na terenie dworca 30 osób zostało zamordowanych.

  Do dziś o tych wydarzeniach przypomina w tym miejscu jedynie skromna tablica z 1972 roku. - W Oświęcimu zaczynał się tragiczny marsz, ale w Wodzisławiu Śląskim on się kończył. Ta straszna tragedia powinna być godnie upamiętniona - przyznaje Jan Stolarz, organizator corocznego pieszego rajdu śladami marszu śmierci, który swój finał ma właśnie przy dworcu PKP. O godnym uczczeniu tamtych wydarzeń mówi się od lat w Wodzisławiu Śl. Jednak nic się w tej sprawie nie zmienia.

  Teren wokół tablicy prezentuje się z roku na rok coraz gorzej. Mało tego, często jest ona zasłonięta przez zaparkowane tam pojazdy. Łańcuch czy hak na wiązanki dawno nie były odmalowane. Nie zawsze też to miejsce jest systematycznie sprzątane. Czego dowodem są walające się w pobliżu butelki czy puszki po alkoholu.  Urzędnicy z wodzisławskiego magistratu tłumaczą, że w poprzednich latach teren ten należał do PKP i ich apele o uporządkowanie tego miejsca odbijały się niczym groch od ściany. Teraz ma to się zmienić. - Zdajemy sobie sprawę, że to miejsce wymaga odpowiedniej opieki. Przed remontem dworca nie będziemy tutaj wiele zmieniać. Jednak Służby Komunalne Miasta wkrótce uporządkują i poprawią wygląd tego miejsca - tłumaczy Anna Szweda - Piguła z wodzisławskiego magistratu.

  Wiadomo, że na czas remontu tablica pamiątkowa zostanie zabezpieczona. Wróci na budynek po zakończeniu prac. Wówczas to ważne historycznie miejsce zostanie odpowiednio zabezpieczone, a ofiary Marszu Śmierci zostaną w należny sposób uhonorowane. Według informacji DZ jest szansa, że w środku dworca powstanie Izba Pamięci (lub oddział Muzeum) poświęcona tragicznym wydarzeniom z 1945 roku.

  - Za wcześnie jest, aby mówić w tym momencie o konkretach - odpowiadają urzędnicy.

  *Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
  *Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
  *Jak zdobyć becikowe  i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama