Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest rolników na DK 43 w Waleńczowie. Ceny skupu żywca ich zdaniem są za niskie [ZDJĘCIA]

Piotr Ciastek
Protest rolników na DK 43 w Waleńczowie
Protest rolników na DK 43 w Waleńczowie PC
Rolnicy Ziemi Kłobuckiej zgodnie z zapowiedziami zablokowali drogę krajową nr 43 w Waleńczowie. Kilkadziesiąt osób zablokowało tam dwa przejścia dla pieszych, aby wyrazić swoją dezaprobatę dla zbyt niskich cen skupu żywca.

Z powodu skandalicznie niskich cen skupu żywca wieprzowego, kilkudziesięciu rolników z powiatu kłobuckiego wyszło w poniedziałek na drogę krajową nr 43 w Waleńczo-wie i zablokowało możliwość przejazdu samochodom osobowym i ciężarowym. Według uzgodnionych z policją zasad, miały być przepuszczane tylko pojazdy uprzywilejowane. Blokada trwała trzy godziny, jednak co kilkadziesiąt minut rolnicy przepuszczali oczekujące pojazdy. 

Rolnicy przynieśli ze sobą flagi państwowe i transparenty. Pojawiła się nawet flaga z logo Samoobrony. Na transparentach widniały napisy: „Protest rolników Ziemi Kłobuckiej” oraz „Polski rolnik zginie, gdy wyginą polskie świnie”. Według protestujących, przy cenie 3 zł netto za kilogram żywca hodowla jest nieopłacalna. 

- To skandal, że takie ceny są nam w ogóle oferowane. W niektórych miejscach skupy oferują nawet 2,8 zł za kg. Takie ceny to były 25 lat temu! - mówi jeden z protestujących rolników. Pikietujący zwracają też uwagę na fakt, iż ceny w sklepach wcale nie są niższe. - Jeżeli ceny są niskie w skupie, to powinny być niskie także w sklepach. Obecny rząd deklarował, że będzie pomagał rolnikom i zobaczymy, co z tego wyniknie. Czekamy na to, co zrobią i chcemy pokazać poprzez ten protest, jaka jest sytuacja - dodaje rolnik ze Starokrzepic. 

Rolnicy sugerują, że za tak niskimi cenami skupu stoi zmowa cenowa, a nawet mafia. Podobne zarzuty pojawiły się podczas spotkania przedstawicieli rolników w Ministerstwie Rolnictwa. 

Minister Jacek Bogucki poinformował na nim, że podejmowane są działania zmierzające do wyjaśnienia zgłaszanych postulatów. Do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zostało skierowane pismo o zbadanie zarzutów mówiących o tym, że zakłady przetwórcze więcej płacą za sprowadzany do produkcji surowiec z zagranicy, niż oferują polskim producentom. Chodzi również o zbadanie, czy nie zostały naruszone warunki konkurencji i czy nie nastąpiła zmowa cenowa. Ponadto odpowiednie służby inspekcyjne mają zweryfikować informacje o gorszej jakości sprowadzanego surowca.

W tym tygodniu planowane jest  wspólne spotkanie producentów i przetwórców, aby wypracować rozwiązania służące stabilizacji na rynku wieprzowiny. Rolnicy z powiatu kło-buckiego liczą na to, że ich głos dotrze do rządzących. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo