Koleje Śląskie monopolistą. Dostaną 1,4 mld zł

  Koleje Śląskie monopolistą. Dostaną 1,4 mld zł

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Koleje Śląskie monopolistą. Dostaną 1,4 mld zł

  ©Maciej Gapiński

  Marszałek stawia na swojego przewoźnika. To Koleje Śląskie będzą nas wozić przez najbliższą dekadę. A 13 grudnia Wodzisław Śląski wraca na mapę kolejową. Z Rybnika do Chałupek dojedziemy w 40 minut
  Koleje Śląskie monopolistą. Dostaną 1,4 mld zł

  ©Maciej Gapiński

  W Kolejach Śląskich mogą zacierać ręce z zadowolenia. W końcu nie codziennie zdarza się podpisywać umowę wartą 1,4 miliarda złotych. A właśnie tyle może otrzymać (maksymalnie) spółka za wykonywanie przewozów pasażerskich w regionie w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

  Konkurencja niegroźna, a banki bardziej życzliwe  Do tej pory żadne z podpisanych przez samorząd województwa z Kolejami Śląskimi porozumień nie wykraczało poza okres dwóch lat. Te, które zawarto 24 listopada, obowiązywać będzie od 1 stycznia przyszłego roku do 31 grudnia roku 2025.

  Dla spółki taka 10-letnia gwarancja pracy ma ogromne znaczenie. Po pierwsze dlatego, że w roku 2019 ma wejść w życie IV pakiet kolejowy, który otworzy krajowe rynki przewozów pasażerskich. Nic już wówczas nie będzie stało na przeszkodzie, by na tory w naszym regionie wjechały spółki z Czech, Słowacji bądź Niemiec. Tyle że nawet jeśli do tego dojdzie, to zagraniczni przewoźnicy napotkają dobrze umocowane na tym rynku Koleje Śląskie, które - zgodnie z zapisami umowy - obsługiwać mają 12 linii w regionie (Częstochowa - Katowice - Gliwice; Sosnowiec - Katowice - Tychy Lodowisko; Katowice - Bielsko-Biała - Zwardoń; Katowice - Skoczów - Wisła Głębce; Katowice - Rybnik - Racibórz; Katowice - Rybnik - Wodzisław Śląski - Chałupki - granica województwa; Katowice - Tarnowskie Góry - Lubliniec; Katowice - granica województwa - Oświęcim - granica województwa - Czechowice Dziedzice; Czechowice-Dziedzice - Zebrzy- dowice - Cieszyn - granica województwa; Rybnik - Żory - Pszczyna - Bielsko-Biała; Racibórz - Chałupki - granica województwa oraz Częstochowa - Lubliniec.

  Drugim powodem, który sprawia, że 10-letnia umowa dla KŚ jest taka ważna, są ambitne plany wymiany taboru. Do końca roku 2018 spółka chce pozbyć się starych pojazdów EN57 (zwanych popularnie „kiblami”), a na ich miejsce wprowadzić nowe pociągi. Kupione rzecz jasna na kredyt.

  - A banki i kontrahenci zawsze inaczej patrzą na przewoźnika, który może wykazać się 10-letnią umową na świadczenie usług przewozowych, a inaczej na takiego, który ma umowę zaledwie na rok czy dwa - mówi Witold Trólka z biura prasowego Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

  Rowerzyści się ucieszą, ale nie zjedzą i się nie napiją  Na razie przewoźnik przygotowuje się do wprowadzenia nowego rozkładu jazdy. O tym, że w jego ofercie od 13 grudnia br. pojawią się bezpośrednie połączenia z Katowic oraz Raciborza do czeskiego Bohumina i z Częstochowy do Lublińca, wiadomo od dawna. Podobnie jak o tym, że najprawdopodobniej pociągi przestaną jeździć z Czechowic Dziedzic do Oświęcimia.

  Za swego rodzaju ciekawostkę można uznać fakt, że ze składów Kolei Śląskich niebawem znikną urządzenia z napojami i przekąskami (pojawiły się w nich trzy lata temu). Jak tłumaczy Edyta Płuciennik-Skalska, odpowiedzialna za kontakty z mediami w spółce WARS, była to wspólna decyzja przewoźnika oraz WARS-u.

  - Powodem usunięcia maszyn vendingowych ze składów był niesatysfakcjonujący poziom korzystania z usługi przez pasażerów - wyjaśnia Edyta Płuciennik- Skalska.

  Puste miejsce po urządzeniach z napojami i przekąskami zajmą wieszaki na rowery. Michał Wawrzaszek, rzecznik Kolei Śląskich, ocenia, że ich montaż powinien nastąpić do końca pierwszego kwartału przyszłego roku.

  Koleją z Chałupek do Rybnika  30 km nowych torów, 13 nowych peronów, 43 wymienione rozjazdy - PKP Polskie Linie Kolejowe kończą wartą 178 mln inwestycję, dzięki której powiat wodzisławski po kilku latach wraca na kolejową mapę Polski. Z Chałupek przez Wodzisław do Rybnika dojedziemy w 40 minut.

  Wczoraj przedstawiciele PKP PLK potwierdzili oddanie inwestycji, wszystko jest dopięte na ostatni guzik, by od 13 grudnia br. na trasie wprowadzić w dni powszednie 6 par pociągów, w weekendy 4 pary. To daje dostęp podróżnym do ciekawych połączeń z czeskimi trasami do Bohumina, Ostravy oraz do Pragi.

  - Pasażerowie zauważą zmianę, bo będą czekać na pociągi na nowych przystankach z wiatami, dobrze oświetlonymi, wyposażonymi w monitoring, zegary i megafony. Oczywiście są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi Artur Gliwicki, dyrektor projektu z ramienia firmy PKP PLK.

  Na trasie pociągi będą jeździć z prędkością 80 kilometrów na godzinę.

  *Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
  *Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
  *Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziękuję za troskę o pasażerów...

   passenger57 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   ... i za skrócenie trasy pociagu z godz. 14.55 tylko do Zawiercia, który od zarania dziejów jeździł z Gliwic do Częstochowy. Najważniejsza trasa regionu S1 - i połączenie w godzinach szczytu...rozwiń całość

   ... i za skrócenie trasy pociagu z godz. 14.55 tylko do Zawiercia, który od zarania dziejów jeździł z Gliwic do Częstochowy. Najważniejsza trasa regionu S1 - i połączenie w godzinach szczytu pasażerskiego z Katowic do Częstochowy 14.11 a następne dopiero 15.25 (przyśpieszony czyli nie zatrzymuje się na każdej stacji, a kolejny osobowy 15.40).
   Gratuluje dobrego samopoczucia.
   Super, gratuluje także poczucia humoru i wybranie terminu na konsultacje z pasażerami na temat nowego rozkładu jazdy - przez okres tygodnia w marcu 2015 r. Na pewno wszyscy zainteresowani mogli się wypowiedzieć...
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Myślałem, że wraz z nową władzą idzie nowe, lepsze

   pasażer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   A funduje nam się znowu tą POwską spółkę i to na 10 lat. Miałem nadzieję, że umowa będzie z Przewozami Regionalnymi. Wielkie rozczarowanie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama