Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie szopki w Muzeum Zagłębia w Będzinie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Sauer
Krakowskie szopki w Muzeum Zagłębia w Będzinie
Krakowskie szopki w Muzeum Zagłębia w Będzinie Sauer
Od 1 grudnia w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie można zwiedzać wystawę 20 szopek pochodzących ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Największa szopka prezentowana na wystawie ma 180 cm.

Szopki krakowskie, to niewątpliwie zjawisko na skalę światową. Nigdzie indziej na świecie nie zobaczymy tak niezwykłych konstrukcji upamiętniających narodzenie Chrystusa.

Wyróżniającą cechą szopek krakowskich jest ich architektura, na którą składają się stylizowane elementy zabytkowych budowli Krakowa, jak np. strzeliste wieże kościoła Mariackiego, mury Barbakanu czy złota kopuła Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.

Powstałe z delikatnych, nietrwałych materiałów (jak np. staniol – aluminiowa folia) zachwycają misternością wykonania oraz pięknem krakowskiej architektury, podkreślanej przez niezliczone ornamenty, kolorowe witraże czy plejadę barwnych postaci. Na imponującą galerię figur umieszczonych na wszystkich kondygnacjach szopek, składają się zarówno postaci jasełkowe, jak i świeckie, związane z folklorem i legendami krakowskimi. Znajdziemy tu lajkonika, postaci w strojach regionalnych, czy smoka wawelskiego.

Zaprezentowane na wystawie szopki z kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa powstały w latach 1977-2013. Największą jest konstrukcja autorstwa Pawła Nawały, licząca 180 cm wysokości, a najmniejszą miniaturowa szopka autorstwa Romana Sochackiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!