Były komendant policji w Ogrodzieńcu oskarżony o przemoc

  Były komendant policji w Ogrodzieńcu oskarżony o przemoc

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Andrzej K. (pierwszy z prawej) podczas otwarcia komisariatu po remoncie

  Andrzej K. (pierwszy z prawej) podczas otwarcia komisariatu po remoncie

  Były komendant policji w Ogrodzieńcu oskarżony o użycie przemocy wobec 62-letniej kobiety oraz spowodowanie u niej obrażeń ciała.
  Andrzej K. (pierwszy z prawej) podczas otwarcia komisariatu po remoncie

  Andrzej K. (pierwszy z prawej) podczas otwarcia komisariatu po remoncie

  Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała do Sądu Rejonowego w Zawierciu akt oskarżenia przeciwko byłemu komendantowi komisariatu policji w Ogrodzieńcu. Sprawa dotyczy przekroczenia uprawnień służbowych - zdaniem śledczych były już policjant zepchnął ze schodów 62-letnią kobietę. O sprawie pisaliśmy w kwietniu tego roku. W toku śledztwa ustalono, że 26 marca Krystyna G. pojechała razem z synem do komisariatu w Ogrodzieńcu, by złożyć pisma procesowe.
  Po wejściu do budynku podszedł do nich policjant - 50-letni Andrzej K., który zapoznał się z pismami oraz oświadczył, że ich nie przyjmie, ponieważ powinny być skierowane do innych instytucji. Następnie funkcjonariusz stwierdził, że sprawa nie dotyczy syna Krystyny G. i... wypchnął go za drzwi komisariatu. Potem złapał pokrzywdzoną za kurtkę i również wypchnął ją z budynku.

  Krystyna G. upadła na schody wejściowe i doznała lekkich obrażeń - stłuczenia głowy, klatki piersiowej i stawu kolanowego. Decyzją Prokuratora Okręgowego w Częstochowie śledztwo zostało przeniesione z Prokuratury Rejonowej w Zawierciu do Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Północ. Powód? Prokuratorzy z Zawiercia stale współpracują z policjantami z komisariatu w Ogrodzieńcu i ktoś mógłby zarzucić im brak obiektywizmu.

  - W toku śledztwa, po zapoznaniu się z zeznaniami świadków, zapisami monitoringu i opinią biegłego lekarza, prokurator przedstawił mężczyźnie trzy zarzuty popełnienia przestępstw - przekazał prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. - Dwa z nich dotyczą przekroczenia uprawnień służbowych, poprzez użycie przemocy wobec Krystyny G. i jej syna oraz spowodowanie obrażeń ciała u pokrzywdzonej - dodaje Ozimek. Trzeci zarzut jest związany z niedopełnieniem obowiązku służbowego - odmowę przyjęcia pism procesowych od Krystyny G. - mówi prokurator Tomasz Ozimek.

  Zgodnie z kodeksem postępowania karnego, sprawy dotyczące popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy policji są prowadzone osobiście przez prokuratora. Przesłuchany w charakterze podejrzanego były policjant (tuż po zdarzeniu... przeszedł na emeryturę) przyznał się do zarzucanych mu przestępstw i złożył wyjaśnienia. Przestępstwo przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązku przez funkcjonariusza publicznego, jest zagrożone karą pozbawienia wolności do trzech lat. Co ciekawe, Andrzej K. po tym, jak przeszedł na emeryturę, nie musi obawiać się tego, że straci prawo do zaopatrzenia emerytalnego. Znowelizowana ustawa przewiduje, że mogłoby się tak stać tylko wtedy, gdyby przestępstwo dotyczyło korupcji lub udziału w zorganizowanej grupie albo związku, którego celem jest popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego. Ekspresowe przejście na emeryturę odbyło się w momencie, gdy komendantem powiatowym policji w Zawierciu był insp. Robert Szczypka. Jego odwołanie zbiegło się w czasie z aferą, ale przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach nie potwierdzali, że chodzi o tę sytuację. - Śląski komendant wojewódzki ma inną wizję pracy. Poza tym pojawił się element braku zaufania, a śląski komendant wojewódzki ma prawo dobierać sobie średnią kadrę zarządzającą według koncepcji funkcjonowania garnizonu - tłumaczył Andrzej Gąska.

  Teraz insp. Robert Szczypka jest jednym z zastępców naczelnika Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach.


  *Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
  *Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
  *Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie rozumiem dlaczego do policji pchają się takie niedowartościowane

   ofiara układu w Magdalence (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   półmózgi bez uczuć wyższych ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem