Gdzie giną piesi? Powstała mapa miejsc wypadków MAPA...

  Gdzie giną piesi? Powstała mapa miejsc wypadków MAPA WYPADKÓW ONLINE

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mł. asp. Marzena Szwed z WRD KWP w Katowicach pokazuje mapę tragicznych wypadków
  1/7
  przejdź do galerii

  Mł. asp. Marzena Szwed z WRD KWP w Katowicach pokazuje mapę tragicznych wypadków ©Polska Press

  Specjalna mapa pokazuje, w których miejscach naszego województwa najczęściej dochodzi do tragicznych wypadków z udziałem pieszych
  W ciągu ostatnich trzech lat na terenie województwa śląskiego doszło do ponad 1750 wypadków z udziałem pieszych. Wszystkie zaznaczono na specjalnie przygotowanej mapie, która jest już dostępna w Otwartym Regionalnym Systemie Informacji Przestrzennej (ORSIP), a więc w oficjalnym geoportalu województwa śląskiego.
  Wskazano tam miejsca, w których piesi zginęli lub doznali ciężkich obrażeń ciała. To wspólny projekt Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego.

  Mniej śmiertelnych ofiar  Podinsp. Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach podkreśla, że bezpieczeństwo pieszych jest jednym z priorytetów zarówno dla śląskiego komendanta wojewódzkiego, jak i komendanta głównego policji.

  - Te działania ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych podejmujemy już od 10 lat. W 2009 roku ruszyliśmy natomiast z kampanią „Rok pieszego” i zdiagnozowaliśmy, że 50 procent śmiertelnych ofiar wypadków drogowych to piesi. Konsekwentnie kontynuowaliśmy nasze działania, dzieląc je na trzy płaszczyzny - inżynierię, dyscyplinowanie oraz w mojej ocenie kluczową - profilaktykę i edukację w zakresie bezpieczeństwa. Przyniosło to taki efekt, że w ciągu dekady osiągnęliśmy spadek liczby zabitych o ponad 50 procent - wskazuje podinsp. Włodzimierz Mogiła.  Kolejne narzędzie, które ma pomóc w zapobieganiu tragicznym wypadkom, to właśnie specjalna mapa, którą przygotowywano od marca tego roku. To zebrane dane, z których może korzystać policja oraz różne instytucje, a przede wszystkim zarządcy dróg, którym mapa może wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca dla pieszych.

  21 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  23-latek wjechał fordem w autobus pełen dzieci. Są ranni

  Wypadek w Jastrzębiu: 23-latek wjechał fordem w autobus pełen dzieci. Są ranni [ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  23-latek wjechał fordem w autobus pełen dzieci. Są ranni ©Mirosław Czuja  Projekt zrealizowano w ramach „Wojewódzkiego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Pieszych w Ruchu Drogowym na lata 2015-2016”.

  OKRES JESIENNY I ZIMOWY JEST SZCZEGÓLNIE NIEBEZPIECZNY DLA KIEROWCÓW
  Z powodu śniegu i lodu dochodzi wówczas do wielu wypadków i kolizji  - Wszystko zaczęło się od podręcznika „Ochrona pieszych”. Powołaliśmy się na dotychczasowe ustalenia naukowców, którzy wskazywali, że takie miejsca powinny być typowane na podstawie wypadków ze skutkiem śmiertelnym lub w których osoby doznały poważnych obrażeń ciała. Przedmiotem naszej analizy były zdarzenia drogowe od 2012 do 2015 roku - tłumaczy mł. asp. Marzena Szwed z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama