Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd RP zgubił 800 tys. Ślązaków w raporcie o mniejszościach narodowych

Agata Pustułka
Witold Stech
Gdzie się podziało 800 tys. osób deklarujących w Narodowym Spisie Powszechnym narodowość śląską? Nie ma ich w najnowszym raporcie o mniejszościach narodowych w Polsce. Dziś w tej sprawie spotkanie w Krakowie.

Dziś przedstawiciele środowisk śląskich spotkają się w Krakowie z Komitetem Doradczym Konwencji Ramowej Rady Europy o Ochronie Mniejszości Narodowych. Ślązaków reprezentować będą: Marek Plura - poseł sejmu RP, Piotr Długosz - przedstawiciel Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej oraz Rafał Adamus - przedstawiciel organizacji językowych, przewodniczący Rady Górnośląskiej.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Rada Europy przypomni władzom Polski o Ślązakach! Plura: Chrońmy język śląski!

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej przygotowało wniosek z uzupełnieniem do oficjalnego III raportu RP, który to na 112 stronach dotyczących sytuacji mniejszości w Polsce nie wspomina ani słowem o kwestii narodowości śląskiej czy języku śląskim! Raport strony polskiej został przygotowany w grudniu 2012 roku, a więc po ogłoszeniu wyników spisu z 2011 roku. - Nasuwa się pytanie, po co wydawać pieniądze podatników na spis powszechny, skoro władze RP w oficjalnym dokumencie przedstawianym Radzie Europy i tak "przeoczyło" ponad 800.000 osób deklarujących narodowość śląską? - pytają przedstawiciele śląskich organizacji.

Środowiska śląskie zostały jednak poproszone o uzupełnienie tego raportu o swoje stanowisko, gdyż już w II Raporcie Komitet Doradczy zalecał stronie polskiej podjęcie dialogu z osobami deklarującymi narodowość śląską i używającymi języka śląskiego.

Na dzisiejszym spotkaniu w Krakowie poseł Plura ma zreferować stan prac nad nowelizacją ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, który ma uczynić ze śląskiego drugi obok kaszubskiego język regionalny w Polsce. Rafał Adamus przedstawi tematy związane z kodyfikacją języka śląskiego, a Piotr Długosz zreferuje starania osób narodowości śląskiej o prawne uznanie w polskim systemie prawnym. Przekaże także oficjalne uwagi do raportu strony polskiej podpisane przez 6 organizacji śląskich. Wniosek został przygotowany w języku śląskim oraz angielskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!