Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczegółowy program TVP2 na Wigilię i Święta Bożego Narodzenia 2015 [GODZINY i OPISY]

KAP
Film "Rodzinka Robinsonów"
Film "Rodzinka Robinsonów" Materiały prasowe
Sprawdź, co można obejrzeć od 24 grudnia 2015 w programie 2 Telewizji Polskiej

Program TVP2 na Wigilię i Święta Bożego Narodzenia 2015.

24 GRUDNIA, WIGILIA

RODZINKA ROBINSONÓW, godz. 12:15
W deszczową noc przed drzwiami sierocińca młoda kobieta zostawia w kartonowym pudle niemowlę i szybko się oddala. Od tamtego wydarzenia mija sporo czasu. Porzucony niegdyś chłopiec, któremu nadano imię Leoś, dziś ma 12 lat, a jego największą pasją są wynalazki. Właśnie zbudował maszynę pamięci, dzięki której pozna historię swojej rodziny. Niestety zostaje ona skradziona przez Bowlera – podstępny i tajemniczy czarny charakter. Wilbur Robinson, chłopiec z przyszłości, postanawia pomóc Lewisowi. Wspólnie przeżywają wiele niezwykłych przygód w krainie jutra.
Produkcja: USA, 2007 r.
Obsada: Tomasz Kot (dubbing), Agata Kulesza (dubbing), Maciej Stolarczyk (dubbing). Reż. Stephen Anderson

ZOBACZ TEŻ ŚWIĄTECZNY PROGRAM TVP1

WESOŁYCH ŚWIĄT, godz. 15:15
Dla prowincjonalnego okulisty, Steve'a Fincha (Matthew Broderick) święta to najlepszy w roku czas, aby wykazać się talentem organizacyjnym. Cały grudzień ma skrupulatnie zaplanowany, łącznie z ubieraniem choinki i wspólnym kolędowaniem z sąsiadami. Śmiertelnie znudzona tym rytuałem rodzina Steve'a z radością przyjmuje powiew świeżości, kiedy do domu naprzeciwko wprowadza się nowy sąsiad, sprzedawca samochodów, Buddy Hall (Danny DeVito). Buddy zamierza ozdobić swój dom milionem żarówek tak, aby był widoczny z kosmosu. Sąsiedzi zaczynają ze sobą rywalizować. Narastający konflikt dowodzi, że sztywny inteligencik Finch i nieokrzesany Buddy w rzeczywistości niewiele się od siebie różnią.
Produkcja: USA, 2006 r.
Obsada: Danny DeVito, Matthew Broderick, Kristin Davis. Reż. John Whitesell

KONCERT ŚWIĄTECZNY – KATEDRA W PELPLINIE, godz. 17:00
Świąteczny koncert, który odbył się w wyjątkowych wnętrzach Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie. Usłyszymy kolędy, pastorałki, oraz utwory instrumentalne. Wśród artystów, którzy wystąpią tego wieczoru, nie zabraknie takich osobowości, jak: Anna Maria Jopek, Stanisław Soyka czy Adam Strug. Aranżacje kolęd przygotują Krzysztof Herdzin i Paweł Betley. Artystom towarzyszyć będzie Elbląska Orkiestra Kameralna w powiększonym składzie.

RENIFER NIKO RATUJE ŚWIĘTA, godz. 18:40
Przygodowy film animowany. Małego renifera Niko samotnie wychowała mama. Jego tata, członek legendarnej Powietrznej Eskadry św. Mikołaja, jest ciągle na służbie. Niko nigdy nie spotkał taty, ale bardzo go podziwia i chciałby w przyszłości być taki, jak ojciec. Marzy o tym, aby dostać się do ekipy najbardziej odlotowych reniferów św. Mikołaja. Kiedy stado głodnych wilków, któremu przewodzi Czarny Wilk, napada na renifery, Niko postanawia zwrócić się o pomoc do taty. Aby go odnaleźć i pokrzyżować niecne plany wrogów, mały renifer razem z przyjaciółmi – wiewiórką Juliusem i łasicą Wilmą – wyrusza w długą i niebezpieczną podróż. Stawka jest wysoka, gdyż wilki zagrażają nie tylko rodzinie Niko, ale całemu światu. Chcą zniszczyć święta Bożego Narodzenia.
Produkcja: Finlandia/Irlandia/Dania/Niemcy, 2008 r.
Obsada: Agnieszka Dygant (dubbing), Jarosław Boberek (dubbing), Anna Dereszowska (dubbing) i inni. Reż. Michael Hegner, Kari Juusonen
BARWY SZCZĘŚCIA, odc. 1369, godz. 20:05 premiera
Stefan (Krzysztof Kiersznowski) decyduje się polecieć z Urszulą (Bożena Stachura) do Londynu mimo obaw, że przyjaciółka potraktuje jego zgodę jako chęć pogłębienia ich znajomości. Bartek (Bartosz Gelner) martwi się, że wujek nie chce już czekać na powrót jego mamy i zamierza ułożyć sobie życie z Urszulą. Tymczasem w ręce Łukasza (Michał Rolnicki) trafia wiadomość od widza, który widział Walerię w małej wiosce na Podlasiu. Amelia (Stanisława Celińska) wraca do pracy w firmie Huberta i od razu zauważa, że Mirek i Marika mają się ku sobie. Bierze sprzątaczkę na stronę i każe jej zostawić szefa w spokoju. Z kolei w pralni Bożenę (Marieta Żukowska) na rozmowę wzywa jej szef i bezpardonowo proponuje lepsze warunki pracy w zamian za seks. Magda idzie na „wymuszoną” randkę z Sebastianem. Spotkanie obfituje w serię niezręczności.

ZOBACZ TEŻ ŚWIĄTECZNY PROGRAM TVP1

HOLIDAY, godz. 20:40
Iris (Kate Winslet) jest zakochana w mężczyźnie, który właśnie ma poślubić inną. Żyjąca po drugiej stronie kuli ziemskiej, Amanda (Cameron Diaz), dowiaduje się, że człowiek, z którym mieszka, był jej niewierny. Dwie kobiety, które nigdy się nie spotkały i żyją w odległości ponad 4 000 kilometrów od siebie, spotykają się w sieci, na stronie pomagającej aranżować zamianę domów. Pod wpływem impulsu wymieniają się miejscami zamieszkania na okres świąt. Iris wprowadza się do domu Amandy w słonecznym Los Angeles, a Amanda przyjeżdża na pokrytą śniegiem angielską wieś. Wkrótce po przybyciu na miejsce przeznaczenia, obie kobiety odnajdują to, czego najmniej się spodziewały: nową miłość.
Produkcja: USA, 2006 r.
Obsada: Cameron Diaz, Kate Winslet, Jeff Black, Jude Law, Eli Wallach, Edward Burns, Rufus Sewell. Reż. Nancy Meyers

PAN I PANI KILER, godz. 23:10
Jen Kornfeldt (Katherine Heigl) pracuje w branży komputerowej i leczy złamane serce po nagłym rozstaniu z ukochanym. Przestaje wierzyć, że kiedykolwiek jeszcze się zakocha. Pewnego dnia rodzice proponują jej wspólne wakacje na Riwierze Francuskiej. W Nicei Jen poznaje przystojnego Spencera Aimesa (Ashton Kutscher). Wakacyjny romans szybko przekształca się w trwały związek. Po trzech latach szczęśliwego małżeństwa, w dniu trzydziestych urodzin Spencera, daje o osobie znać jego przeszłość. Jen odkrywa, że mąż był tajnym pracownikiem służb wywiadowczych. Wycofał się z branży, ale dawni mocodawcy i rywale nie zaakceptowali jego decyzji o rezygnacji. Idealne życie młodej żony z przedmieścia zostaje poważnie zakłócone, gdy Spencer staje się obiektem zamachów. W niebezpieczeństwie znajduje się również Jen, która postanowiła zostać przy mężu bez względu na zagrożenie.
Produkcja: USA, 2010 r.
Obsada: Ashton Kutscher, Katherine Heigl, Tom Selleck. Reż. Robert Luketic
25 GRUDNIA, BOŻE NARODZENIE

BOŻONARODZENIOWA KRAINA CUDÓW, godz. 8:25
Zima roztacza wyjątkowy, magiczny urok. Dla większości ludzi to czas kultywowania tradycji kojarzący się z zapachem pomarańczy, cynamonu i choinki. Niestety dla zwierząt jest to pora wyjątkowo trudna, a każdy dzień oznacza walkę o przetrwanie. Poszczególne gatunki –wiewiórki, niedźwiedzie czy lisy – wypracowały własne strategie, pozwalające przeżyć mroźne miesiące. Mimo zadziwiających umiejętności przystosowania się, często jedynym ratunkiem i nadzieją okazują się ludzie.
Pokryte grubą warstwą śniegu lasy i góry Europy Centralnej tworzą zachwycające krajobrazy, a rozprzestrzeniający się lód układa się w spektakularne konstrukcje z zamarzniętych wodospadów, strumyków i gałęzi drzew. Tuż obok jeżdżących na sankach dzieci, narciarzy, uczestników kuligów czy świątecznych jarmarków żyją sikorki, dziki, sroki, jelenie, bobry, kruki, rysie i kaczki. Dokument Annette Scheurich i Mi-Yong Brehm pozwala zajrzeć w ich barwny i różnorodny świat. Zimowy, baśniowy krajobraz oraz niezwykłe i poruszające historie o zwierzętach tworzą szczególną, wzruszającą atmosferę świąt Bożego Narodzenia: pełną spokoju i skupienia, a jednocześnie pełną życia i fascynacji przyrodą.
Produkcja: Niemcy, 2014 r. Reż. Annette Scheurich i Mi-Yong Brehm

ZOBACZ TEŻ ŚWIĄTECZNY PROGRAM TVP1

JUNIOR, godz. 9:30
Komedia w znakomitej obsadzie. Dwaj naukowcy z San Francisco: Alex Hesse (Arnold Schwarzenegger) i Larry Arbogast (Danny De Vito) prowadzą badania nad cudownym lekiem, który ma zapewniać zdrowy przebieg ciąży. Obaj są bezgranicznie oddani pracy i przekonani o doniosłości dokonań, których skuteczność wypróbowali dotąd na szympansach. Niestety, Instytut sponsorujący badania nieoczekiwanie wycofuje się ze współpracy, a fundusze na badania dostaje dr Diana Reddin (Emma Thompson), która pracuje nad innym projektem związanym z regulowaniem płodności. W tym celu zamroziła w laboratorium wiele ludzkich komórek jajowych. Hesse i Arbogast, zdecydowani za wszelką cenę kontynuować badania, uciekają się do podstępu. Arbogast wykrada z laboratorium dr Reddin komórki jajowe i zapłodniwszy je nasieniem kolegi, wszczepia mu zarodek, ustalając uprzednio, że przerwą ciążę po pierwszym trymestrze. Ku zaskoczeniu Arbogasta, Alexander nagle zmienia zdanie.
Produkcja: USA, 1994 r.
Obsada: Arnold Schwarzenegger, Danny De Vito, Emma Thompson. Reż. Ivan Reitman

FAMILIADA, godz. 14:00 premiera
Specjalne, świąteczne wydanie „Familiady”, cieszącej się niezmiennie ogromną sympatią widzów TVP2. W programie wiele niespodzianek, goście specjalni, niebanalne pytania i zaskakujące odpowiedzi. Program tradycyjnie poprowadzi Karol Strasburger.
W wydaniu świątecznym spotkają się bohaterowie seriali TVP2, którzy zagrają na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Frysztaku. „O mnie się nie martw” reprezentować będą: Alicja Stasiewicz, Agnieszka Sztuk, Angelika Kurowska, Maja Kwaśny i Oliwka Dąbrowska, a w ekipie „Barw szczęścia” zagrają: Sebastian Perdek, Maria Dejmek, Ada Fijał, Marieta Żukowska, Izabela Zwierzyńska.
OPOWIEŚCI WIGILIJNE DWÓJKI cz. I, godz. 14:45 premiera
Rozmowy o świętach i nie tylko z gwiazdami TVP2. Lubiani i popularni aktorzy, wokaliści, muzycy, dziennikarze, prezenterzy, osobowości telewizyjne i sceniczne opowiedzą o tym, czym dla nich jest świąteczna atmosfera i jak spędzają te wyjątkowe dni. Nie zabraknie osobistych wspomnień i wspólnego kolędowania. A wszystko to w specjalnie zaaranżowanym, świątecznym studiu „Pytania na śniadanie”.

PAN I PANI KILLER, godz. 15:30
Opis j.w.

OPOWIEŚCI WIGILIJNE DWÓJKI cz. II, godz. 17:15 premiera
Opis j.w.

BÓG SIĘ RODZI. KOLĘDY Z BIAŁEGOSTOKU, godz. 18:55 premiera
Zarejestrowany w bazylice katedralnej w Białymstoku koncert najpiękniejszych kolęd i piosenek świątecznych w wykonaniu znakomitych wykonawców w zupełnie nowych aranżacjach. Kolędy wykonają młodzi, ale już bardzo popularni i lubiani wykonawcy z towarzyszeniem znakomitych muzyków sesyjnych. Wystąpią: chór Sound&Grace, Margaret, Rafał Brzozowski, Kasia Wilk, Stanisław Karpiel Bułecka, Jula, a także uczestnicy show „The Voice of Poland”: Krzysztof Iwaneczko, Agnieszka Twardowska, Antek Smykiewicz.
Prowadzenie: Tomasz Kammel

ZOBACZ TEŻ ŚWIĄTECZNY PROGRAM TVP1

LATAJĄCY KLUB DWÓJKI – WYDANIE ŚWIĄTECZNE, godz. 20:05 premiera
W pierwszy dzień świąt proponujemy naszym widzom szczególny wieczór w rozrywkowym nastroju. O dobry humor zadbają eksperci najwyższej klasy, czyli gwiazdy i gospodarze „Latającego Klubu 2”. Program poprowadzą tradycyjnie Robert Górski z Kabaretu Moralnego Niepokoju i Marcin Wójcik z Ani Mru Mru, a wśród ich gości znajdą się m.in. Kabaret Młodych Panów, Ani Mru Mru, Kabaret Moralnego Niepokoju, Jurki, Kabaret na Koniec Świata. Wystąpią również goście specjalni: Katarzyna Zielińska oraz Artur Andrus z Dorotą Miśkiewicz. W programie premierowe skecze, monologi i piosenki, napisane specjalnie na tę wyjątkową, świąteczną okazję.

80 MILIONÓW, godz. 21:40
Film autora „Małej Moskwy” o legendarnej akcji opozycjonistów. Dolny Śląsk, jesień 1981 r. Po serii prowokacji SB, konfrontacja opozycji z komunistami wydaje się nieunikniona. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego, młodzi działacze „Solidarności” (Marcin Bosak, Wojciech Solarz, Krzysztof Czeczot) postanawiają zagrać va banque i organizują brawurową akcję wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa podążają za nimi krok w krok. Rozpoczyna się pasjonująca rozgrywka, w którą zostają zaangażowani duchowni i cinkciarze. Każda ze stron ma asy w rękawie.
Nagrody: Gdynia Film Festival 2012 – Złoty Klakier dla najdłużej oklaskiwanego filmu; Festiwal Aktorstwa Filmowego 2012 – Złoty Szczeniak dla Piotra Głowackiego za najlepszą drugoplanową rolę męską.
Produkcja: Polska, 2011 r.
Obsada: Marcin Bosak, Wojciech Solarz, Krzysztof Czeczot, Piotr Głowacki, Olga Frycz, Sonia Bohosiewicz, Krzysztof Stroiński i inni. Reż. Waldemar Krzystek
KOCHAĆ I UMRZEĆ, godz. 23:35 premiera
Młoda, atrakcyjna i beztroska dziewczyna o imieniu Hildy (Shiri Appleby) chciałaby w końcu spotkać odpowiedniego mężczyznę. Niestety wszystkie jej dotychczasowe randki kończyły się niepowodzeniami. Terapeuta podpowiada jej, że pomocne w ustabilizowaniu życia może się okazać odnalezienie ojca. Hildy postanawia skorzystać z tej rady i wyrusza na jego poszukiwania. Wkrótce okazuje się, że jej ojciec jest płatnym mordercą.
Produkcja: USA, 2008 r.
Obsada: Shiri Appleby, Christine Adams, Frances Fisher. Reż. Mark Piznarski.

26 GRUDNIA, II DZIEŃ BOŻEGO NARODZENIA

MOJE WIELKIE CYGAŃSKIE ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA, godz. 7:55 premiera
Na co dzień spokojne, irlandzkie miasteczko Rathkeale raz do roku przeżywa wyjątkowo intensywny okres. W grudniu zjeżdżają tam liczne rodziny cygańskie, które po całorocznej podróży w najróżniejsze strony świata, wspólnie celebrują rodzinne ceremonie: śluby, komunie święte i Boże Narodzenie. Uroczystości upływają w szczególnej atmosferze, podkreślanej feerią kolorów skąpo skrojonych i jednocześnie bogato zdobionych sukienek dziewcząt oraz baśniowymi sukniami panien młodych. Ślubom i komuniom towarzyszy niezwykły przepych, nie brakuje diademów, brylantów, limuzyn i karocy. Pomiędzy pannami i ich rodzinami rozgrywa się pełna życzliwości konkurencja, a najlepsze suknie są długo pamiętane i komentowane przez całą społeczność. W dokumencie Claudii Webster i Lucy Wilcox widz poznaje kilka rodzin, które przyjeżdżają w grudniu do Rathkeale. Reżyserki towarzyszyły nastoletnim pannom młodym, młodej mężatce w ciąży, matce kilkuletniej dziewczynki oraz małżeństwu, które wychowało już pięcioro dzieci. Swoich bohaterów podglądają na weselach, podczas zakupów świątecznych i wręczania prezentów, a także odwiedzin na cmentarzu.
Produkcja: Wielka Brytania, 2013 r. Reż. Claudia Webster i Lucy Wilcox

ZOBACZ TEŻ ŚWIĄTECZNY PROGRAM TVP1

PÓŁTORA GLINIARZA, godz. 8:55
Komedia policyjna dla całej rodziny o przygodach ośmiolatka, który marzy o odznace gliniarza i pościgach za groźnymi przestępcami. Sympatyczny czarnoskóry Devon Butler (Norman D. Golden) czerpie pomysły do podwórkowych akcji z telewizyjnych seriali kryminalnych, a jego ulubionymi bohaterami są „Policjanci z Miami", od których uczy się fachu. Chce być twardy i nieustraszony, walczyć z przemocą i niesprawiedliwością. I choć jest mały, dzielnie stawia czoło szkolnym osiłkom, którzy go prześladują i znęcają się nad nim. Pewnego dnia stanie przed szansą uczestnictwa w prawdziwych policyjnych akcjach.
Produkcja: USA, 1993 r.
Obsada: Burt Reynolds, Norman D. Golden II, Ruby Dee, Holland, Taylor, Ray Sharkey, Frank Sivero. Reż. Henry Winkler

KOCHANY URWIS II, godz. 10:35
Komedia familijna pełna rozbrajającego humoru. Samotny ojciec, Ben (John Ritter), przenosi się ze swoim niesfornym synem do Mortville, gdzie wzbudza zainteresowanie pań. Szczególną uwagę zwraca na niego bogata i upiorna Lawanda (Laraine Newman), która z kolei nie przypadnie do gustu tytułowemu urwisowi (Michael Oliver).
Produkcja: USA, 1991 r.
Obsada: John Ritter, Michael Oliver, Jack Warden, Laraine Newman, Amy Yasbeck, Ivyann Schwan, Gilbert Gottfried, Paul Wilson, Alan Blaumenfeld, Charlene Tilton, James Tolkan i inni. Reż. Brian Levant
WESOŁYCH ŚWIĄT, godz. 12:15
Opis j.w.

FAMILIADA, godz. 14:00 premiera
Specjalne, noworoczne wydanie „Familiady”, cieszącej się niezmiennie ogromną sympatią widzów TVP2. W programie goście specjalni, niebanalne pytania i zaskakujące odpowiedzi. Program tradycyjnie poprowadzi Karol Strasburger.
Niespodzianką będą uczestnicy tego wydania programu, którzy zagrają na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie DROGA z Białegostoku.

ZAPLĄTANI, godz. 14:50
Jubileuszowa, pięćdziesiąta animacja pełnometrażowa studia Walta Disneya. Flynn, uroczy awanturnik ścigany przez rozbójników, znajduje schronienie w opuszczonej wieży. Spotyka tam piękną i pełną temperamentu Roszpunkę, dziewczynę, której złote włosy mają magiczną moc. Żyjąca na odludziu księżniczka marzy, by poznać świat i przeżyć coś ekscytującego. Czarujący łotrzyk Flynn staje się jej przepustką do wolności.
Produkcja: USA, 2009 r.
Obsada: Julia Kamińska (dubbing), Maciej Stuhr (dubbing), Danuta Stenka (dubbing), Mirosław Zbrojewicz (dubbing)
Reż. Nathan Greno, Byron Howard

KONCERT ZESPOŁU RAZ, DWA, TRZY – cz. I, godz. 16:50 premiera
Koncert Jubileuszowy „Raz Dwa Trzy… Dwadzieścia pięć” to wydarzenie medialne i artystyczne. Do wspólnego występu zostali zaproszeni wyjątkowi artyści, którzy wraz z Adamem Nowakiem wykonali wybrane utwory zespołu w nowych, zaskakujących, autorskich aranżacjach. Udział w koncercie wzięli m.in.: Kinga Preis, Skubas, Marika, Grzegorz Turnau, Muniek Staszczyk, Adam Strug, Ania Rusowicz, Quartet Henryka Miśkiewicza w składzie Henryk Miśkiewicz, Andrzej Jagodziński, Sławomir Kurkiewicz, Michał Miśkiewicz. Artystom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu pod dyrekcją Huberta Kowalskiego.

KLEOPATRA – cz. I, godz. 18:30
Pierwsza część filmu kostiumowego opowiadającego historię królowej Egiptu, Kleopatry (Leonor Varela) i jej związku z Juliuszem Cezarem (Timothy Dalton). Kleopatra, mimo młodego wieku, jest osobą władczą i bezwzględnie dążącą do celu. Egipska monarchini wykorzystuje swoją wyjątkową urodę, wdzięk, czar i inteligencję, aby zdobyć serce Juliusza Cezara, który ulega jej urokowi. Pomaga jej zdobyć tron królewski oraz uporać się z wrogami. Kleopatra rodzi Cezarowi syna, dla którego planuje świetlaną przyszłość.
Produkcja: USA, 1999 r.
Obsada: Leonor Varela, Billy Zane, Timothy Dalton, Rupert Graves, Sean Pertwee. Reż. Franc Roddam
KABARET SKECZÓW MĘCZĄCYCH – JEDZIEMY NA ŚWIĘTA – cz. I, godz. 20:10; cz. II, godz. 21:15 premiera
Autorski, świąteczny program kabaretowy, zrealizowany w Centrum Kultury w Kielcach. Jak co roku, tuż przed świętami wszyscy Polacy ruszają w drogę w rodzinne strony. Kabarety również wybierają się w podróż. Po drodze nie zabraknie zabawnych perypetii, zaskakujących zwrotów akcji i zwyczajów świątecznych w krzywym zwierciadle. Kabaret Skeczów Męczących – gospodarz świątecznego programu – nie zamierza podróżować samotnie. W podróż zabierze niecodziennych autostopowiczów. Wśród dosiadających się pasażerów spotkamy: Katarzynę Pakosińską, Andrzeja Piasecznego, Jerzego Kryszaka, Kabaret Nowaki i Formację Chatelet. Komu uda się dotrzeć na czas do rodziny i co wydarzy się przy świątecznym stole?

ZOBACZ TEŻ ŚWIĄTECZNY PROGRAM TVP1

TUNEL, godz. 22:25
W nowojorskim Holland Tunnel rozbija się ciężarówka przewożąca dużą ilość niebezpiecznych substancji chemicznych. Jest wiele ofiar, a wszystkie drogi prowadzące do tunelu zostają zablokowane. Władze miasta wiedzą, że w środku są jeszcze żywi ludzie, lecz nie ma sposobu, by do nich dotrzeć. Tymczasem woda, wydostająca się z uszkodzonych ujęć, zaczyna zalewać tunel. Gdy sytuacja wydaje się już beznadziejna, były dyrektor nowojorskiego pogotowia, Kit Latura (Stallone), podejmuje się wyprowadzenia uwięzionych ludzi sobie tylko znanymi przejściami. Zadanie to jest niebezpieczne i trudne, zwłaszcza, że władze nie zgadzają się na tę ekspedycję.
Produkcja: USA, 1996 r.
Obsada: Sylvester Stallone, Amy Brenneman, Viggo Mortensen, Dan Hadaya. Reż. Rob Cohen

27 GRUDNIA, NIEDZIELA

MORSKIE POTWORY. PREHISTORYCZNA PRZYGODA, godz. 9:50 premiera w cyklu Rodzinne oglądanie
W dokumencie przenosimy się do epoki dinozaurów. Zaglądamy do świata morskich potworów, zrekonstruowanego dzięki wysiłkom badaczy. Głównym bohaterem jest samica Dolichorhynchopa. Była szybko pływającym, morskim gadem z okresu późnej kredy, nieco większym od delfina. Spotykamy jej rodzinę, wrogów oraz przyjaciół. Zobaczymy, na które zwierzęta polowała, a jakie bestie czyhały na nią. Dowiemy się również, jak radziła sobie za życia i co się stało z jej ciałem po śmierci. Co pozwala twórcom dokumentu na tak dokładne odtworzenie życia zwierzęcia, żyjącego dziesiątki milionów lat temu? Dzieje się to dzięki skamieniałym szczątkom, znajdowanym przez naukowców i hobbistów.
Reż. Sean Macleod Philips

PODRÓŻE Z HISTORIĄ, godz. 10:35 premiera
Jak trudne było wykuwanie dawnych przedmiotów w stali? Radosław Kotarski wciela się w rolę kowala (miecznika), który używa tradycyjnych metod rzemieślniczych, aby stworzyć własny miecz. Poznaje również trud pracy dawnych rzemieślników i sprawdza, co z ich fachu pozostało do dzisiaj. Wyjaśnia także, jakie słowa i stwierdzenia zawdzięczamy kowalom. Czy uda mu się wykuć miecz?
KONNICA, godz. 11:50
Wojna secesyjna. Armia Północy oblega Vicksburg w stanie Mississippi. Konfederaci nie poddają się, ponieważ do miasta dociera zaopatrzenie z ważnego węzła kolejowego w Newton Station. Zadanie zniszczenia węzła otrzymuje pułkownik Marlowe (John Wayne). Dowodzona przez niego brygada kawalerii wyrusza na niebezpieczną misję w głąb terytorium kontrolowanego przez nieprzyjaciela.
Produkcja: USA, 1959 r.
Obsada: John Wayne, William Holden, Constance Towers, Judson Pratt. Reż. John Ford

KONCERT ZESPOŁU RAZ, DWA, TRZY – cz. II, godz. 15:15 premiera
Opis j.w.

SAMI SWOI, godz. 16:20
Komedia obyczajowa, opowiadająca o zwaśnionych rodach – Pawlaków i Kargulów. Przed wojną kargulowa krowa weszła na łąkę Pawlaków, co spowodowało, że spłonęły dwie stodoły, polała się krew, a Jaśko Pawlak, uciekając przed karą za pocięcie kosą Kargula, musiał wyemigrować do Ameryki. Tenże Jaśko, teraz John, przyjeżdża po wojnie do Polski i zastaje sytuację niezwykłą – obie rodziny żyją w zgodzie i harmonii. Życie zmusiło emigrantów zza Buga do zakończenia dawnego sporu, a miłość Witi Pawlaka i Jadźki Kargulanki połączyła ich więzami rodzinnymi.
Nagrody: 1969 r. – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia dla Sylwestra Chęcińskiego; 1976 r. – Łagów (LLF) – Złote Grono za przenikliwość obserwacji w przeobrażającym się społeczeństwie polskim; 1978 r. – Złota Kamera (przyznawana przez pismo „Film”) w kategorii: najlepszy film o tematyce współczesnej za trylogię: „Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”; 1999 r. – Koniec wieku – ankieta „Polityki”, 2 miejsce w ankiecie „Najciekawsze filmy polskie XX wieku”.
Produkcja: Polska, 1967 r.
Obsada: Wacław Kowalski, Władysław Hańcza, Zdzisław Karczewski, Ilona Kuśmierska i inni. Reż. Sylwester Chęciński

KLEOPATRA – cz. II, godz. 18:35
Druga część opowieści o Kleopatrze rozpoczyna się sceną pogrzebu Juliusza Cezara. Jego miejsce u boku egipskiej królowej wkrótce zajmuje przyjaciel Cezara, Marek Antoniusz. Między Markiem Antoniuszem a następcą Cezara, Oktawianem, rodzi się konflikt, który przekształca się w wojnę. Po klęsce Kleopatra odbiera sobie życie.
Produkcja: USA, 1999 r.
Obsada: Leonor Varela, Billy Zane, Timothy Dalton, Rupert Graves, Sean Pertwee. Reż. Franc Roddam

ZOBACZ TEŻ ŚWIĄTECZNY PROGRAM TVP1

ROBIN HOOD, godz. 20:10
Ostatni rok XII wieku. Łucznik Robin Longstride (Russell Crowe) służy u boku króla Ryszarda Lwie Serce (Danny Huston). Kiedy monarcha umiera na polu bitwy, Robin zmęczony i wątpiący w sens walki, odchodzi z szeregów armii. Wraz z nim do Anglii wracają trzej kamraci: Mały John (Kevin Durand), Szkarłatny Will (Scott Grimes) i Allan A'Dayle (Alan Doyle). Po drodze są świadkami napadu na sir Roberta Loxleya (Douglas Hodge), eskortującego koronę poległego króla. Umierający rycerz prosi, by Robin zawiózł jego miecz ojcu, sir Walterowi Loxleyowi z Nottingham (Max von Sydow). Robin ze swoją drużyną przebierają się za sir Roberta i jego rycerzy, aby bezpiecznie przewieźć do Anglii także insygnia Ryszarda Lwie Serce, które przejmuje Jan bez Ziemi (Oscar Isaac). Nowy król okazuje się dużo mniej rozsądny od zmarłego brata. Nakłada na poddanych coraz wyższe podatki. Jego najwierniejszym urzędnikiem jest spiskujący z Francuzami sir Godfrey (Mark Strong). Tymczasem Robin z kompanią dojeżdżają do podupadających włości Loxleyów, by wypełnić obietnicę. Robin, na prośbę starego sir Waltera Loxleya, ma udawać jego syna, by żona zmarłego, Marion (Cate Blanchett), nie straciła ziemi. Robin rozpoczyna walkę o względy lady Marion i przeciwko wyzyskowi królewskich urzędników.
Produkcja: USA/Wielka Brytania, 2010 r.
Obsada: Russell Crowe, Cate Blanchett, William Hurt, Max von Sydow. Reż. Ridley Scott

KOMETY, godz. 22:40 premiera w Studiu Teatralnym Dwójki
Spektakl w reżyserii Leszka Dawida na podstawie sztuki szczecińskiego dramaturga, Krzysztofa Bizio. Thriller psychologiczny, opowiadający o międzypokoleniowych relacjach i konfliktach, jakie narastają, kiedy główna bohaterka powraca zza granicy w rodzinne strony. Niespełna 30-letnia Weronika (Magdalena Jaworska, debiutująca w Teatrze Telewizji) wraz z dużo starszym partnerem, Krystianem (Piotr Głowacki), przyjeżdża do nadmorskiego ośrodka domków campingowych prowadzonego przez jej rodziców – Dominika (Janusz Chabior) i Beatę (Agata Kulesza) – parę zbuntowanych niegdyś członków komuny hipisowskiej. To tutaj Weronika spędziła dzieciństwo i stąd wyrwała się, by przeciwstawić się ideologii wyznawanej przez rodziców. Kobieta przed laty ostentacyjnie zerwała z przeszłością, winiąc rodziców za błędy w wychowaniu. Nagła wizyta córki zaskakuje rodzinę, która nie do końca rozumie, jaki jest cel jej przyjazdu.
Jak podkreśla reżyser, Leszek Dawid, bohaterowie „Komet”: to cztery świetnie zarysowane postaci. Cztery wcielenia różnych postaw życiowych, konfrontujących się ze sobą. Bardzo dobre dialogi i intrygująca, nie do końca jednoznaczna linia fabularna tworzą spójną całość. Tekst jest znakomitym materiałem do pracy z aktorem, ponieważ osobowości postaci przez nich odgrywanych tak naprawdę budują się pomiędzy linijkami dialogu. Pojawiają się pytania o to, jak daleko możemy uciec od swych korzeni i czy to w ogóle jest możliwe? Czy brak miłości da się jakkolwiek naprawić? Czy to, co dziedziczymy jest naszą siłą czy przekleństwem?
Produkcja: Polska, 2015 r.
Autor: Krzysztof Bizio
Obsada. Agata Kulesza (Beata), Janusz Chabior (Dominik), Piotr Głowacki (Krystian), Magdalena Jaworska (Weronika). Reż. Leszek Dawid

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!