Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od nowego roku zmiany w urlopach dla rodziców! [SPRAWDŹ CO SIĘ ZMIENI]

KD
Zmiany w urlopie rodzicielskim i wychowawczym: Uwaga rodzice! Od 2 stycznia 2016 roku ulegają zmianie zasady korzystania z urlopów rodzicielskich i wychowawczych. Sprawdź co się zmieni.

Wraz z nowym rokiem (od 2 stycznia) dojdzie do połączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. W związku z czym ulegną zmianie zasady ich udzielania.

- Urlop rodzicielski będzie przysługiwał w wymiarze do 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka lub do 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie. Ponadto urlopu rodzicielskiego będzie można udzielać w 4 częściach - komentuje Marek Skałkowski, ekspert z firmy INFOR PL.

"Po staremu" zostanie zachowana sprawa minimalnej długości urlopu rodzicielskiego. Żadna jego część nie może być krótsza niż 8 tygodni. Rząd wprowadził kilka wyjątków od tej zasady.

- Skrócenie urlopu rodzicielskiego poniżej 8 tygodni będzie możliwe w przypadku pierwszej części tego urlopu (maksymalnie do 6 tygodni) – w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. A także w odniesieniu do pozostałej do wykorzystania części urlopu – o ile będzie krótsza niż 8 tygodni - wyjaśnia Bożena Goliszewska - Chojdak z INFOR PL.

Jakie wynagrodzenie przysługuje na urlopie rodzicielskim? W tym czasie należy się zasiłek macierzyński. Wynosi on 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku. - Jeżeli jednak kobieta w ciągu 14 dni (21 dni od 2 stycznia 2016 r.) od dnia porodu złoży pisemny wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, to za czas wszystkich tych urlopów ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku - zauważają ekonomiści z INFOR-u.

Włączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego do rodzicielskiego spowodowało, że zasiłek z tytułu korzystania z urlopu rodzicielskiego za okres włączonego dodatkowego urlopu macierzyńskiego (pierwsze 6 lub 8 tygodni) będzie wynosił 100% podstawy wymiaru zasiłku.

- Natomiast za pozostałe 26 tygodni urlopu rodzicielskiego wyniesie on 60% podstawy wymiaru. W przypadku wnioskowania jednocześnie o urlop macierzyński i rodzicielski zasiłek macierzyński wyniesie za cały okres tych urlopów 80% podstawy wymiaru - uzupełniają eksperci.

Od 1 stycznia 2016 roku zagwarantowana została minimalna miesięczna wysokość zasiłku macierzyńskiego. - Po potrąceniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych kwota zasiłku nie może być bowiem niższa niż 1000 zł - zaznaczają ekonomiści.


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!