Fikcyjny PESEL to nie problem

  Fikcyjny PESEL to nie problem

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Fikcyjny PESEL to nie problem
  System głosowania na projekty budżetu obywatelskiego jest... dziurawy? Ratusz dementuje
  Fikcyjny PESEL to nie problem
  Wczoraj bielski Ratusz ogłosił wyniki głosowania na projekty budżetu obywatelskiego na 2016 rok. Bielszczanie od 5 do 13 listopada oddali aż 20 859 ważnych głosów (dwa razy więcej niż w poprzedniej edycji) wybierając projekty osiedlowe i ogólnomiejskie.

  - Głosowanie na projekty z budżetu obywatelskiego Bielska-Białej 2016 ujawniło dziury w elektronicznym systemie głosowania. Głosy mogli oddawać ci, których… nie ma - twierdzi natomiast bielszczanin Arkadiusz Trząski.

  Tłumaczy, że aby oddać głos można było podać imię i nazwisko, wybrać z listy adres, wprowadzić e-mail oraz podać numer PESEL. Dane te system mógł odczytać jako prawidłowe, ale w rzeczywistości taka osoba pod wskazanym adresem nie istniała.

  Innym sposobem na oddanie fałszywego głosu było wygenerowanie fikcyjnego numeru PESEL w ogólnodostępnym generatorze, jakich jest wiele w internecie oraz podanie fikcyjnego imienia i nazwiska.

  - W takiej sytuacji system również poprawnie przyjmował oddany głos. W ten sposób można było wielokrotnie wypaczyć wyniki głosowania - uważa Trząski.

  Jego zdaniem urzędnicy powinni byli użyć odpowiednich narzędzi w aplikacji interne-towej, ograniczyć fałszywych głosów.

  - Teraz żmudna weryfikacja będzie prowadzona przez pracowników Urzędu Miasta za pieniądze z budżetu miasta czyli także z kieszeni obywateli. Czy tak powinny być wydawane te pieniądze? - pyta Trząski.

  Jego zdaniem wystarczyło zlecić dowolnej firmie informatycznej oprogramowanie jednego nieskomplikowanego i ponadczasowego rozwiązania umożliwiającego weryfikację osoby oddającej głos. W ten sposób wyniki znane byłyby od razu po zakończeniu głosowania i nie budziłyby zastrzeżeń.

  Tomasz Ficoń, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej stanowczo podkreśla, że w systemie głosowania na projekty budżetu obywatelskiego nie ma żadnej dziury.

  - Głosy są weryfikowane. Więc nawet jeśli ktoś poda fałszywy PESEL, to my i tak to wyłapiemy - zaznacza.

  Zwraca uwagę, że głosowanie w Bielsku-Białej odbywa się na takich samych zasadach, jak w innych miastach. Podkreśla, że wprowadzenie aplikacji weryfikującej numery PESEL już na etapie głosowania wiązałoby się przekazaniem baz danych osobowych firmie, która tym się zajmie. A tego urzędnicy zrobić nie mogą.

  - Głosowanie elektronicznie prowadzi firma, która wygrała przetarg. Jej pracownicy zajmują się przeprowadzeniem głosowania i czuwają nad systemem. Aby uniknąć wpisywania fikcyjnych numerów, firma musiałaby mieć dostęp do bazy danych osobowych mieszkańców Bielska-Białej. A to kontrowersyjna sprawa - przyznaje Tomasz Ficoń.

  W Ratuszu wyjaśniają, że weryfikacja głosów prowadzona była przez pracowników Urzędu Miejskiego, którzy wykonywali to w ramach swoich obowiązków i w godzinach pracy. Nie pobierali za to dodatkowej opłaty.

  W ramach trzeciej edycji budżetu obywatelskiego Bielska-Białej w 2016 roku zostaną dokończone górskie rekreacyjne ścieżki rowerowe , zmodernizowane zostanie boisko przy ul. ks. Brzóski” , na lotnisku pojawi się wyciągarka szybowcowa do szkolenia lotniczego młodzieży, między osiedlami Wojska Polskiego a Kopernika powstanie skatepark, a dzieci z klasy 1-3 zobaczą w bielskich szkołach spektakl edukacyjny „Posprzątaj Po Swoim Psie” .


  *Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
  *Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
  *Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
  *Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama