Questing - nowa zabawa na Jurze i w okolicach [ZOBACZ, CO TO...

  Questing - nowa zabawa na Jurze i w okolicach [ZOBACZ, CO TO JEST]

  Krzysztof Suliga

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Co to jest questing?
  1/12
  przejdź do galerii

  Co to jest questing? ©arc. PPJ

  W północnym rejonie województwa śląskiego trwają przygotowania do tworzenia tras questingowych. Ma to być nowa atrakcja na Jurze i w sąsiadujących z nią gminach, przeznaczona dla indywidualnych turystów i dla całych rodzin. Projekt, realizowany we współpracy z 3 lokalnymi grupami działania, nosi nazwę "Questing edukacyjnym sekretem turystycznym".
  Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury zakończyło już pierwszą serię spotkań związanych z organizacją tras questin- gowych. W sumie w gminach, na terenie których działa PPJ, uzgodniono 9 tras. Powstaną w gminach: Janów, Koziegłowy, Lelów, Mstów, Niegowa, Olsztyn, Poraj, Przyrów i Żarki.

  W warsztatach wzięli udział przedstawiciele lokalnej społeczności, osoby dobrze znające gminę, o dużej wiedzy na temat jej historii, legend czy ciekawych anegdot.
  Podzieleni na grupy uczestnicy udali się na trasy, gdzie w rymowanej formie układali informacje o tych miejscach i wskazówki dla osób, które korzystać będą z questingu. Trasy powinny być gotowe do końca sierpnia. Kolejne lokalne grupy działania, które wdrażają ques- ting w północnej części województwa, to "Razem na Wyżyny" z Mykanowa i "Bractwo Kuźnic" z Poczesnej. Pierwsza stworzy ścieżki w oparciu o bitwę pod Mokrą, sławnych ludzi i miejsca w Borownie, legendy w Kruszynie, wątki z życia rodziny Reszków w Garnku, a także związane z Rudnikami i Dąbrową Zieloną. Druga LGD zorganizuje trasy w gminach: Boronów, Poczesna, Kamienica Polska, Starcza i Konopiska.

  - Szukaliśmy czegoś innowacyjnego, czego jeszcze na Jurze nie ma, i tak trafiliśmy na questing - wyjaśnia Halina Pala, prezes Partnerstwa Północnej Jury. - To przyjemna forma wypoczynku. Można iść z całą rodziną, z małymi dziećmi. Ma się z sobą kartę wyprawy, w której w formie wierszowanej są wskazówki. Po drodze podziwiać można zabytki, widoki czy osobliwości przyrody. Na końcu trasy na turystę czeka "skarb" - dodaje.

  Trzeba jednak wcześniej odgadnąć hasło i podać osobie opiekującej się nim. "Skarb" to właściwie pieczątka, która wbijana będzie do karty po przejściu trasy. Po zgromadzeniu określonej liczby pieczątek, PPJ nagrodzi właściciela karty swymi gadżetami.

  Ostatni przystanek trasy znajdować się będzie z reguły w jakimś lokalu gastronomicznym, by zapobiec kradzieży pieczątek. Karty odebrać będzie można natomiast w wyznaczonych sklepach lub w centrach informacji turystycznej nieopodal początku trasy.

  Co to questing?

  Questing wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych.

  To zabawa w terenie, polegająca na odkrywaniu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Łączy elementy harcerskich podchodów i gier terenowych. W Polsce pierwsza questingowa trasa powstała w Lanckoronie, w Małopolsce. Na razie jest ich niewiele. Można z nich korzystać też w Krakowie czy Bełtowie.  *Operacja przeszczepu twarzy: Poznaj pacjenta i autorów sukcesu [ZDJĘCIA + OPINIE + KOMENTARZE]
  *MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
  *Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
  *Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama