18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turska-Kawa: Stereotypy na temat Śląska nadal królują

Dr Agnieszka Turska-Kawa
Agnieszka Turska-Kawa
Agnieszka Turska-Kawa ARC
Z naszych badań wynika raczej, że stereotypowe postrzeganie Śląska nadal jest bardzo rozpowszechnione. I to, co może być pewnym zaskoczeniem, nie tylko wśród osób spoza Śląska, ale również wśród mieszkańców tego regionu - mówi dr Agnieszka Turska-Kawa z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego, koordynatorka programu "Vademecum Śląsk"

Czemu ma służyć projekt "Vademecum Śląsk"? I kto z niego skorzysta?
Naszym celem jest gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o Śląsku. Z jednej strony zgromadziliśmy obszerny materiał badawczy, który zostanie przedstawiony w przygotowywanej obecnie publikacji naukowej. Z drugiej, upowszechnianiu wiedzy służą równolegle podejmowane przez nas inicjatywy ukierunkowane na mieszkańców regionu. M.in. przygotowujemy projekt utworzenia klubu dyskusyjnego o Śląsku, którego formuła będzie otwarta nie tylko na studentów czy doktorantów zaangażowanych w projekt. Liczymy, że na jego spotkania przychodzić będą wszyscy, którzy chcą się włączyć do dyskusji o Śląsku.

CZYTAJ TAKŻE:
Obalamy mit: Śląsk nie jest czarny [ZDJĘCIA]
Pracowity jak Ślązak? To tylko mit, ale niech trwa
Góral zawzięty, hanys robol, a gorol czerwony [UFASZ STEREOTYPOM?]
Autorki blogów o modzie chcą walczyć ze stereotypem szarego Śląska

Czego już dowiedzieliśmy się z przeprowadzonych badań? Potwierdziły, czy zanegowały istnienie związanych ze Śląskiem stereotypów?
Z naszych badań wynika raczej, że stereotypowe postrzeganie Śląska nadal jest bardzo rozpowszechnione. I to, co może być pewnym zaskoczeniem, nie tylko wśród osób spoza Śląska, ale również wśród mieszkańców tego regionu. Pytaliśmy m.in. o to, czy Górny Śląsk to zwyczajowa nazwa województwa śląskiego.

I co odpowiedzieli respondenci?
Ponad 55 procent mężczyzn i 60 procent kobiet stwierdziło, że tak właśnie jest: ich zdaniem Górny Śląsk to zwyczajowa nazwa województwa śląskiego.

O co jeszcze pytaliście?
Między innymi o to, czy istnieje naród śląski i czy Górny Śląsk kojarzy się ze zdegradowanym gospodarczo regionem. Jak wspomniałam, badania miały charakter ogólnopolski - interesowało nas zderzenie wizerunku Śląska w oczach jego mieszkańców i osób, zamieszkujących inne regiony Polski.

Projekt jest jednorazową akcją, czy też będzie miał kolejne edycje?
Póki co szczegółowe cele projektu zostały określone na rok, ale chcielibyśmy go kontynuować w kolejnych latach. Zaangażowanie uczestników daje nadzieje, że tak właśnie się stanie. Cały czas dochodzą nowe osoby, które chcą z nami współpracować. To są ludzie, których ten temat pasjonuje. Oczywiście, jeśli projekt będzie kontynuowany, to w kolejnych latach podejmować będziemy różne zagadnienia w prowadzonych badaniach. Wszystkie one dotyczyć będą jednak Śląska. Docelowo bowiem chcemy zgromadzić swoiste kompendium wiedzy o Śląsku.

Rozmawiał: Michał Wroński



*Operacja przeszczepu twarzy: Poznaj pacjenta i autorów sukcesu [ZDJĘCIA + OPINIE + KOMENTARZE]
*MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
*Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
*Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!