Kryzys w górnictwie? Nie u prywaciarzy. Prywatne kopalnie to...

  Kryzys w górnictwie? Nie u prywaciarzy. Prywatne kopalnie to praca dla 10 tys. górników

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zdaniem ekspertów Polska przez najbliższe dziesięciolecia skazana jest na węgiel. W jakich kopalniach będziemy go wydobywać?
  1/4
  przejdź do galerii

  Zdaniem ekspertów Polska przez najbliższe dziesięciolecia skazana jest na węgiel. W jakich kopalniach będziemy go wydobywać? ©Arkadiusz Gola

  Górnictwo w kryzysie? W najbliższych latach kopalnie węgla kamiennego, nie tylko na Śląsku, zatrudnią ok 10 tys. osób. Nowe kopalnie. Prywatne.
  ZŁÓŻ ŻYCZENIA NA BARBÓRKĘ:
  Najlepsze życzenia dla górnika na Barbórkę. Wybierz ŻYCZENIA NA BARBÓRKĘ SMS


  Przyjdzie dzień, gdy o przyszłości Śląska będzie decydować inna dziedzina gospodarki niż górnictwo. Problem w tym, że jeszcze jej sobie nie wymyśliliśmy, a przynajmniej nie na skalę ekonomicznej dominanty, jaką od ponad stu lat jest w regionie węgiel.

  Zresztą, przemysł węglowy nie powiedział jeszcze, nie tylko na Śląsku, ostatniego słowa. Oto dowody.

  Kopex stawia kopalnię w Przeciszowie


  Na początku przyszłego roku ma ruszyć budowa nowej kopalni w gminie Przeciszów, na pograniczu Śląska i Małopolski. Buduje ją katowicka firma Kopex - potentat na rynku producentów maszyn i urządzeń górniczych.

  - W grudniu chcemy uzyskać koncesję na eksploatację - zapowiadał niedawno na łamach DZ Marek Uszko, prezes spółki Kopex Ex Coal.

  Uszko kopalnię reklamuje jako „najnowocześniejszy zakład górniczy w Europie”. Nie będzie on przypominać tych, które znamy z miast Górnego Śląska. Transport, odstawa urobku i wentylacja mają się odbywać za pomocą tzw. upadowych, czyli prowadzących z powierzchni ziemi do samych wyrobisk pochyłych „korytarzy”.

  Losy tej inwestycji z zainteresowaniem śledzimy od kilku lat. Mimo kryzysu, spadających cen węgla, ale także lokalnych protestów (buntują się mieszkańcy oraz ekolodzy), spółka konsekwentnie pokonuje kolejne etapy dzielące ją od wydobycia pierwszej tony. Ma już zatwierdzoną dokumentację geologiczną i hydrologiczną, a także plan zagospodarowania złoża.
  Na celowniku Kopexu jest ok. 100 milionów ton węgla. Zdaniem Uszki - to wydajne pokłady, bez zagrożeń. Przy zakładanym rocznym wydobyciu na poziomie 3-4 mln ton, pracę w Przeciszowie ma dostać ponad tysiąc osób.

  Silesian Coal ma ofertę dla KWK Krupiński


  Ponad dwa tysiące miejsc pracy (według prognoz - 700 przy samym wydobyciu oraz co najmniej 1500 w firmach około- górniczych) ma utworzyć w Orzeszu spółka Silesian Coal. W tym przypadku zabiegi o koncesję też są już na zaawansowanym etapie - w resorcie środowiska w lipcu złożono dokumentację geologiczną, gotowy jest też projekt zagospodarowania złoża.
  Przedstawiciele inwestora liczą, że trzy lata po otrzymaniu koncesji ruszy fedrowanie. Kluczowym warunkiem jest jednak wykorzystanie części infrastruktury kopalni Krupiński, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dzięki temu będzie można uzyskać dostęp do ok. 680 mln ton węgla koksowego i energetycznego.

  Dwa tygodnie temu wiceprezes JSW Michał Kończak, odpowiadając na pytania o propozycję sfinansowania przez Silesian Coal robót inwestycyjnych i modernizacji infrastruktury w KWK Krupiński, odpowiadał: „Ta oferta nie jest rozpatrywana”.
  - Jeśli nie uda się dogadać z JSW, a ciągle liczę, że w Jastrzębskiej Spółce zmądrzeją, proces budowy nowej kopalni będzie trwał nieco dłużej (prawdopodobnie do 6 lat). Dostali ofertę, która nic nie kosztuje, a przedłuży życie Krupińskiego o kilkadziesiąt lat - mówi Jerzy Markowski, prezes Silesian Coal.

  Silesian Coal to spółka celowa powołana przez HMS Bergbau AG, niemiecką firmę z 20-letnim doświadczeniem w przemyśle węglowym. Poza Polską prowadzi inwestycje m.in. w Indonezji, Singapurze, Tanzanii i Republice Południowej Afryki.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ambitne plany Australijczyków - pomarzyć mogą:-)

   realista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zabawny tekst, czy ktoś widział sprawozdanie finansowe Balamary? odsyłam na stronę spółki. Spółka ma wygenerowanych 69,5 mln dolarów strat, przejedli cały wkład udziałowców. Cały ich majątek to...rozwiń całość

   Zabawny tekst, czy ktoś widział sprawozdanie finansowe Balamary? odsyłam na stronę spółki. Spółka ma wygenerowanych 69,5 mln dolarów strat, przejedli cały wkład udziałowców. Cały ich majątek to niecałe 2 mln na koncie i 10,7 mln inwestycje w Polsce, z tym że tak naprawdę za polskie spółki dali 500 tys dolarów a 9,7 mln w swoich akcjach(!). Akcje na giełdzie australijjskiej były notowane po 0,01 dolara, aż w końcu wycofali je z giełdy. Wystarczy? To jest inwestor???????????????zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zdecydowane NIE dla wydobycia węgla w Dolinie Żabnika

   eko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   i nigdy zgody nie będzie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama