Śmieciowa rewolucja nadchodzi wielkimi krokami. Pogrąży PO?

  Śmieciowa rewolucja nadchodzi wielkimi krokami. Pogrąży PO?

  Jakub Szczepański

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Śmieciowa rewolucja nadchodzi wielkimi krokami. Pogrąży PO?

  ©TOMASZ BOLT/POLSKAPRESSE

  Na początku przyszłego miesiąca w życie wchodzi nowa ustawa śmieciowa. Od pierwszego lipca gospodarowanie odpadkami ma być łatwiejsze i zbliżać nas do standardów unijnych. Niemniej, im bliżej śmieciowej godziny zero, tym więcej problemów i kontrowersji.
  Śmieciowa rewolucja nadchodzi wielkimi krokami. Pogrąży PO?

  ©TOMASZ BOLT/POLSKAPRESSE

  Pod koniec zeszłego roku, podczas spotkania z działaczami Platformy Obywatelskiej w Białymstoku, ustawę o ryczałtowej opłacie za wywóz odpadów skrytykował sam premier Donald Tusk: - Dlaczego emerytka, właścicielka 25-metrowej kawalerki, ma płacić tyle samo co minister Tomasz Arabski, który mieszka z żoną i czwórką dzieci w dwustumetrowej willi? - pytał premier. - Wyborcy nam tego nie wybaczą - wyrokował. Czy słowa szefa rządu okażą się prorocze?
  Nie można tego wykluczyć, bo chociaż vacatio legis trwało aż 18 miesięcy, to nie wszystkie samorządy odpowiednio przygotowały się do wprowadzenia nowych regulacji prawnych. Śmieciowe zamieszanie już teraz dało się we znaki włodarzom największych miast w Polsce. I nie tylko im. Bo ostatnimi czasy słupki poparcia PO lecą na łeb na szyję.

  W stolicy widmo Neapolu
  Z pewnością wielu czytelników ,,Polski" pamięta słynny protest sprzed trzech lat, który dotknął Neapol. Zdjęcia z południowych Włoch obiegły cały świat. Mieszkańcy miasta sprzeciwili się budowie największego wysypiska śmieci w UE. Miało powstać na terenie parku narodowego w okolicach Wezuwiusza. Efekt? Zagrożenie epidemią cholery, tyfusu i żółtaczki, a przede wszystkim ulice obłożone górą odpadków, które nawet największych twardzieli mogły przyprawić o ból żołądka. Czy podobny los czeka największe polskie miasta, które nie przygotowały się do śmieciowej rewolucji? Aktualnie pretendentami są Poznań, Kraków i przede wszystkim Warszawa. Zwłaszcza że już teraz niektórzy mieszkańcy stolicy deklarują, że jeżeli cały bałagan nie zostanie uporządkowany, to swoje śmieci będą przywozić pod stołeczny ratusz.
  Polacy zapłacą za wywóz śmieci od kilkudziesięciu do nawet kilkuset procent więcej

  Dlatego trudno się dziwić, że prasa z ochotą wraca do porównań z Neapolem, skoro od dwóch dni z medialnego afisza nie schodzi zamieszanie związane z brudami stolicy. - Pierwszego lipca Warszawa nie będzie gotowa na zmianę przepisów dotyczących wywozu śmieci - obwieściła prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dlaczego? Ze względu na nieprawidłowości towarzyszące przetargowi na wywóz śmieci ze stolicy. We wtorek Krajowa Izba Odwoławcza nakazała samorządowcom zmianę jego warunków, bo miał faworyzować konkretnego wykonawcę, czyli firmę MPO należącą do miasta. Chodziło o instalację regionalną do odbioru odpadów o określonych mocach. Na sytuację w ratuszu od razu zareagowali warszawscy radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy zapowiedzieli, że złożą zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Hannę Gronkiewicz-Waltz w sprawie przetargu.

  Tak czy owak w miejskim ratuszu poleciały głowy. A w zasadzie głowa. Na osobistą ,,prośbę" prezydent Warszawy, ze stanowiska wiceprezydenta zrezygnował Jarosław Kochaniak odpowiedzialny m.in. za gospodarkę odpadami komunalnymi.
  Chociaż w stolicy śmieciowy serial trwa w najlepsze, to prezydent zapewnia, że nie będziemy mieli w powtórki z Neapolu. W czwartek władze miasta po raz pierwszy spotkały się z firmami zajmującymi się wywozem odpadów. - Mieszkańcy będą mieli gładkie przejście z 30 czerwca na 1 lipca. W przyjaznej atmosferze rozmawialiśmy, mamy wspólny interes, żeby odbyło się to bez szkody dla mieszkańców - deklarowała pani prezydent. - Nie będziemy mieli w Warszawie drugiego Neapolu. Nie obawiamy się, że zaleją nas śmieci - uspokajała.

  Zgodnie z ustaleniami samorządowców do końca roku warszawskimi odpadami mają się zająć firmy, które robiły to do tej pory. Będą świadczyć usługi na koszt gminy. Niemniej jednak szczegóły dotyczące nowych przetargów mają zostać ustalone w ciągu najbliższych dni. Chodzi o jak najszybsze porozumienie z przedstawicielami firm. Ale to wcale nie koniec. W przyszłym tygodniu zwołana zostanie nadzwyczajna sesja Rady Warszawy.

  Wszyscy mieszkańcy, którzy chcą dowiedzieć się więcej o sytuacji śmieciowej w stolicy, mogą skorzystać z infolinii uruchomionej przez władze miasta. Aktualne informacje dotyczące rewolucji śmieciowej można uzyskać pod numerem telefonu: 800 707 047.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nic ich nie POgrąży. Mafia z poparciem Moskwy i Berlina jest niezatapialna.

   polo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 17

   Będą nadal z pełną premedytacją gnębić Polaków, sami nie odejdą.

   "Jeśli zdobędziemy władzę, nie oddamy jej już nigdy,
   chyba że zostaniemy wyniesieni z naszych gabinetów jako trupy".
   Joseph...rozwiń całość

   Będą nadal z pełną premedytacją gnębić Polaków, sami nie odejdą.

   "Jeśli zdobędziemy władzę, nie oddamy jej już nigdy,
   chyba że zostaniemy wyniesieni z naszych gabinetów jako trupy".
   Joseph Goebbels

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NOVE

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 24

   PRZEKRĘTY do ZARADNYCH=BÓGatych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PROTESTUJĘ !

   AmberTusk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 27

   To, że nam się nie udało z Zieloną Wyspą -- przepraszam -- To, że nam się z niczym nie udało jest wyłącznie winą partii Jarosława Kaczyńskiego!

   Udowodnili to już wielokrotnie nasi dzielni...rozwiń całość

   To, że nam się nie udało z Zieloną Wyspą -- przepraszam -- To, że nam się z niczym nie udało jest wyłącznie winą partii Jarosława Kaczyńskiego!

   Udowodnili to już wielokrotnie nasi dzielni dziennikarze z Polsatu, TVP oraz TVN, nie mówiąc już o naszych dziennikarzach z TOK fm oraz Polskiego Radia. Także Gazety Wyborczej, polskiego Newsweeka itd.

   To samo dotyczy afery hazardowej, stoczniowej, smoleńskiej, szpitalnej, autostradowej, stadionowej, receptowej, szkolnej, emeryturowej, TV cyfrowej, informatyzacyjnej, afery inwigilacji internetowej (ACTA), afery niewykorzystanych funduszy europejskich, afery wstrzymanych dopłat europejskich, afery obciętych dotacji dla polskiego rolnictwa, afery obciętej refundacji składki europejskiej, afery kolejowej, afery śmieciowej oraz afery korupcji kolesiowskiej w spółkach skarbu państwa (itd. itd.)

   Zawsze nasi dziennikarze dzielnie stoją na straży prawdy oraz na straży ustroju.

   Winę za całe zło w naszej ukochanej ojczyźnie ponosi PiS, który -- chcąc założyć IV Rzeczpospolitą -- dąży do zburzenia dotychczasowego porządku ustanowionego przez gen. Kiszczaka oraz innych ludzi honoru.

   PS. Na mój piłkarski rozum mamy najlepszych rozgrzanych sędziów na świecie.

   PS. Na mój piłkarski rozum wszystkie kobiety powinne pracować jak najdłużej, np. do 67 roku życia.

   PS. To nieprawda, że w Polsce są loże masońskie, mafie lub inne tajne stowarzyszenia!

   Jak już powiedziałem, to wszystko udowodnili już wielokrotnie nasi dzielni dziennikarze z Polsatu, TVP oraz TVN, TOK fm i Polskiego Radia.

   POLACY, NIC SIĘ NIE STAŁO !!!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odp.

   gość2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 19

   Ta ustaw ato jeden wielki bubel i powrót do socjalizmu w czystej postaci,dlatego pogrąży to platformę napewno mocno.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   powoli

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 22

   Trzeba było wprowadzać etapami. Zaczynając np. od plastików.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama