Ile ma być liberalizmu w demokracji? Rozmowa z prof....

  Ile ma być liberalizmu w demokracji? Rozmowa z prof. Philippem Raynaudem

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Prof. Philippe Raynaud - filozof i politolog związany z École des hautes études en sciences sociales (EHESS) oraz Université de Paris-II Panthéon-As

  Prof. Philippe Raynaud - filozof i politolog związany z École des hautes études en sciences sociales (EHESS) oraz Université de Paris-II Panthéon-Assas

  Demokracja w Europie rozwijała się w formie chroniącej wolności poszczególnych osób, ich prawo do wyrażania własnych poglądów. Taka sytuacja stworzyła rozziew między elitami i dużymi grupami osób gorzej sytuowanych - mówi filozof Philippe Raynaud w rozmowie z Agatonem Kozińskim.
  Prof. Philippe Raynaud - filozof i politolog związany z École des hautes études en sciences sociales (EHESS) oraz Université de Paris-II Panthéon-As

  Prof. Philippe Raynaud - filozof i politolog związany z École des hautes études en sciences sociales (EHESS) oraz Université de Paris-II Panthéon-Assas

  Kolejne kraje europejskie nie są w stanie odpowiednio zareagować na pojawiające się problemy, polityczne, gospodarcze, czy związane z bezpieczeństwem. Wyraźny dowód słabości przywództwa w tych krajach. Co jest tego przyczyną?
  Czy pan pyta o przywódców na szczeblu unijnym, czy liderów poszczególnych państw? Bo już na tym poziomie mamy poważny dylemat. Widać, jak regularnie powracają napięcia na linii suwerenne państwo-Unia.
  Nie mam wątpliwości, że UE jako taka to sukces - ale nie jestem przekonany, czy jest ona w stanie w pełni zastąpić niezawisłe państwo. Unia nie zdoła ewoluować na tyle, by stać się wielkim państwem federacyjnym, czymś w rodzaju Stanów Zjednoczonych Europy.

  Inaczej myśli choćby Francois Hollande. On nawet składa konkretne propozycje, jak do tego doprowadzić.
  Problem w tym, że Francja nie ma rozwiniętej kultury federalizmu. To kraj silnie scentralizowany. Tak naprawdę marzeniem Paryża od początku Unii Europejskiej było uczynienie z niej dużej Francji. Takie założenie było ukryte m.in. w eurokonstytucji, której projekt napisał Valery Giscard d’Estaign.

  Federalną kulturę mają za to silnie rozwiniętą Niemcy.
  Tak. Ale tam także coraz silniej zaczyna być widoczna kultura całego państwa, nie poszczególnych landów. Niemcy są wystarczająco silne, by samodzielnie podejmować decyzje, bez oglądania się na innych.

  WYWIAD | PROF. ŚPIEWAK: WIELE OSÓB CHCE UMRZEĆ NA PLUSZOWYM KRZYŻU ZA DEMOKRACJĘ


  Tak Berlin postąpił choćby w sprawie kryzysu z uchodźcami - i wygenerował w ten sposób poważny problem w całej Unii, który w dodatku był bardzo trudny do skorygowany. Kolejny dowód na słabość przywództwa w Europie.
  Ale efektywność Europie dałby dopiero federalny rząd europejski - a jego stworzenie dziś nie jest możliwe. Zresztą nawet gdyby taki rząd istniał, też wcale nie ma pewności, czy zdołałby on przeforsować skuteczne rozwiązania, gdyż w tej sprawie reakcje obywateli poszczególnych krajów są inne. Ta sprawa dotyka bowiem kwestii tożsamości Unii jako takiej. Być może za kilka pokoleń coś takiego jak wspólna tożsamość europejska się wykrystalizuje, ale dziś jej nie ma. W ten sposób dochodzimy do pytania: Czym właściwie jest Europa?
  Populiści często twierdzą, że wprowadzają decyzje kierując się wolą narodu. Ale to zwykle demagogia
  Proste pytanie - takie, jakie zadają filozofowie. Jak Pan na nie odpowiada?
  Na pewno nie jest to tylko kontynent. Historycznie Europa zawsze była wyjątkowym miejscem na świecie. Dzięki niepowtarzalnej kombinacji wolności oraz prawa stał się inspiracją dla innych regionów globu. Te cechy sprawiły także, że znakiem rozpoznawczym Europy stał się jej kosmopolityzm. To jej duża zaleta - ale też źródło wielu problemów. Ten kosmopolityzm sprawia bowiem, że realne jest choćby członkostwo w UE Turcji - mimo że w sensie geograficznym to państwo w Europie właściwie się nie znajduje. Historycznie to nie jest państwo europejskie, wiele razy było za to wrogiem Europy.

  Owszem, wejście Turcji do Unii jest możliwe. Ale nie tylko z powodu jej kosmopolityzmu, ale przede wszystkim z braku pomysłu na Europę.
  Brak pomysłu też jest pomysłem. Dowodzi tego właśnie dyskusja o wejściu Turcji do UE. Widać, że jedynym obowiązkiem, jakie Bruksela planuje nałożyć na Ankarę, jest przestrzeganie europejskich regulacji w dziedzinie gospodarki i praw człowieka. Można to nazwać brakiem pomysłu, ale on bierze się z kształtu współczesnej Europy. Przecież europejska historia to opowieść o kolejnych wojnach między poszczególnymi państwami. Teraz ich nie ma, formuła rywalizacji została zastąpiona ideą kosmopolitycznej współpracy.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejny polski "profesor"

   Bytomiok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Kolejny polski "profesor" i jego rozwazania na temat ile cukru powinno byc w cukrze.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co byłoby z USA

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Co byłoby z USA gdyby powstało tam też pół setki niezależnych państw, zamiast federalnego państwa z 50-ma stanami? Zapewne wielokrotnie toczyłyby ze sobą krwawe wojny. Ale pozytywne doświadczenia...rozwiń całość

   Co byłoby z USA gdyby powstało tam też pół setki niezależnych państw, zamiast federalnego państwa z 50-ma stanami? Zapewne wielokrotnie toczyłyby ze sobą krwawe wojny. Ale pozytywne doświadczenia USA nas nie interesują, my Stanów Zjednoczonych Europy nie chcemy ale będziemy brnąć do III wojny światowej.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzierżyński by się z tym zgodził.

   azotox (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   "źródłem tego problemu jest przede wszystkim mała skuteczność wywiadu, służb specjalnych" a nie sącząca jad religia i nie liberalno-ateistyczny pavulon podawany od dwóch wieków Francuzom.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żadnego liberalizmu!

   A przede wszystkim dla tychże następujących: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   • różnej maści szpicli pracujących dla obcych
   • dewastujących ustalony i zwyczajowy porządek publiczny
   • kradnących majątek publiczny
   • dezawuujących legalne wybory w państwie
   • fałszujących...rozwiń całość

   • różnej maści szpicli pracujących dla obcych
   • dewastujących ustalony i zwyczajowy porządek publiczny
   • kradnących majątek publiczny
   • dezawuujących legalne wybory w państwie
   • fałszujących spisane już prawa
   • lobbujących na rzecz gospodarek obcych państw
   • wręczających politykom łapówki i inne profity
   • spisujących fałszywie zaistniałą historię państwa i zaistniałe zdarzenia w państwie
   • etc.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   qaz

   qaz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   qaz

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zdrajca pod żyrandolem

   123 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   a na temat zdrady stanu w mediach cisza!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciekawy filozof

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 9

   zreszta Francja ma zawsze tego typu myslicieli, nie NIemcy , Nie Wielka Brytania czy wlasnie Stany Zjednoczone. Stara poczciwa Francja zwlaczcza jej humanistyczna mysl akademicka z bardzo dobrych...rozwiń całość

   zreszta Francja ma zawsze tego typu myslicieli, nie NIemcy , Nie Wielka Brytania czy wlasnie Stany Zjednoczone. Stara poczciwa Francja zwlaczcza jej humanistyczna mysl akademicka z bardzo dobrych elitarnych uniwersytetow gdzie jednak to nie ludzie z elit dochodza do najwyzszych pozycji potrafi pokazac swiatlo w tunelu. Do 2002 takie swiatelko pokazywal Bourdieu i wydawalo sie ze cos sie skonczylo jednak Francja dalej oswietla :)zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama